| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Co na więźbie dachowej: sztywne poszycie dachu czy membrana dachowa

Co na więźbie dachowej: sztywne poszycie dachu czy membrana dachowa

Chcąc wykończyć dach pokryciem profilowanym, trzeba podjąć decyzję, czy izolację utworzy papa na sztywnym poszyciu dachu, czy membrana dachowa układana wprost na krokwiach.

Jest to jeden z nierozwiązywalnych sporów toczących się między inwestorami, dekarzami i projektantami. Część z nich zachwala sztywne poszycie dachu zaizolowane papą, a część zaciekle broni wyższości nowoczesnych membran dachowych. Poznaj ich argumenty.

Rola wstepnego krycia na więźbie dachowej

Na dachach skośnych pokrycie z dachówki, blachodachówki lub płyt falistych nie zawsze zapewni 100% szczelności, zwłaszcza po wielu latach od zakończenia budowy. Woda może pod nie wnikać, gdy silny wiatr nawiewa krople deszczu, gdy topnieje śnieg lub w sytuacji, kiedy w pokryciu pojawiły się jakieś perforacje czy ubytki. Gdyby woda zdołała wniknąć pod dach, zamoczyłaby termoizolację z wełny mineralnej, która jest wciąż najpopularniejszym produktem do ocieplania dachów skośnych. Mokra wełna traci zdolności izolacyjne. Woda znajdująca się między jej włóknami powoduje też zamoczenie więźby i tworzy dogodne warunki do rozwoju grzybów domowych oraz pleśni. Przeciek przez pokrycie może zagrozić pomieszczeniom poddasza użytkowego, powodując zacieki na suficie i skosach. Powyższych zagrożeń można uniknąć, wykonując na dachu tak zwaną warstwę wstępnego krycia.

Dwa rodzaje wstępnego krycia

Kiedyś jedyną metodą zapewnienia szczelności było zbudowanie na krokwiach sztywnego poszycia z desek i zaizolowanie go papą. Później narodziła się konkurencja papy – w postaci folii i membran dachowych układanych wprost na krokwiach. Dopiero na warstwie wstępnego krycia można montować ruszt z kontrłat oraz łat jako podkonstrukcję nośną, na której spocznie pokrycie.

Autor: Mariusz Bykowski

Membrany dachowe mogą zastąpić papę. Niektóre da się bowiem układać na sztywnym poszyciu. Nie jest to jednak rozwiązanie popularne

Papa na poszyciu dachowym

Ten rodzaj izolacji połaci wymaga tak zwanego sztywnego poszycia. Robi się je przeważnie z impregnowanych desek – zwykłych lub łączonych na pióro i wpust. Deski przybija się do krokwi. Zamiast desek stosowane bywają też płyty drewnopochodne, na przykład płyty OSB lub sklejka wodoodporna. Do wykonania hydroizolacji na sztywnym poszyciu najlepsza jest modyfikowana termozgrzewalna papa podkładowa na osnowie z włókna szklanego lub poliestru, która ma posypkę mineralną. Papę taką układa się, zaczynając od strony okapu. Rolki rozwija się równolegle do niego. Papa jest mocowana wzdłuż krawędzi gwoździami (papiakami). Poszczególne pasy zachodzą na siebie i są zgrzewane. W ten sposób łebki gwoździ zostają zakryte papą i uszczelnione.

Membrana dachowa na krokwiach

Wysokoparoprzepuszczalne membrany dachowe mają zdolność przepuszczania pary wodnej od 700 g/m2/24 h – najlepiej 2000-3000 g/m2/24 h (współczynnik Sd – 0,08-0,02 – im mniejszy, tym lepszy). Zatrzymują wodę, ale jednocześnie potrafią przepuszczać parę, która wydostaje się od strony termoizolacji połaci. Mówiąc prościej – izolują i umożliwiają „oddychanie” dachu. Chronią też przed „wywiewaniem” ciepła z termoizolacji. Układa się je na krokwiach równolegle do okapu i zaczynając od jego strony. Przybija się zszywkami do krokwi. Każdy pas musi zachodzić na niżej ułożony na szerokość 15-20 cm. Po ułożeniu membrany można przybijać do krokwi kontrłaty, a później łaty – prostopadle do nich. Do niedawna wiele firm oferowało także niskoparoprzepuszczalne folie dachowe o paroprzepuszczalności rzędu 20-25 g/m2/24 h, które stały się mniej popularne, odkąd spadły ceny membran. Warto je stosować do dachów skośnych nad poddaszem nieużytkowym, którego połacie nie będą ocieplane.

Kwestia usztywnienia

Dużym plusem sztywnego poszycia i często głównym argumentem przemawiającym za jego stosowaniem jest to, że doskonale wzmacnia konstrukcję dachu. Nie sposób temu zaprzeczyć. Deski lub płyty spinają krokwie i czynią dach odporniejszym na silnie wiatry. Stabilna oraz sztywna konstrukcja mniej się odkształca, co zmniejsza ryzyko pojawiania się pęknięć okładzin na skosach poddasza użytkowego.

Autor: Andrzej Szandomirski

Dom zabezpieczony papą może czekać na kontynuację prac dekarskich przez rok lub nawet dłużej

Ile trwa budowa domu? Harmonogram budowy KROK PO KROKU

Pokazujemy przykładowy harmonogram dla poszczególnych etapów budowy domu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...

Wiązanie betonu w trakcie mrozów. Czy możliwe...

W warunkach zimowych wiązanie betonu jest znacznie utrudnione. Dlatego betonowanie zimą nie jest ani...

Instalacja systemu rynnowego. Montaż rynien krok...

Chociaż instalacją orynnowania powinien zająć się dekarz, warto abyś wiedział, jak powinny przebiegać...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Okap dachu. Kiedy można z niego zrezygnować?

Dach z okapem to zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Nie wszyscy nawet...