| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Ciepłe dachy w domach energooszczędnych. Jakie wymagania muszą spełniać dachy od 2021 roku?

Ciepłe dachy w domach energooszczędnych. Jakie wymagania muszą spełniać dachy od 2021 roku?

Ocieplenie dachu, zwłaszcza w domu energooszczędnym musi być na tyle skuteczne, aby współczynnik przenikania ciepła nie przekroczył 0,20 W/(m2.K). Jakie wymagania bedą stawiane ciepłym dachom po 2021 roku? O ile niższa będzie musiała być wartość tego współczynnika?

Przepływ ciepła przez dach jest zgodny z prawami fizyki (ogrzane powietrze unosi się), dlatego przez tę przegrodę ciepło „chętniej” się wydostaje niż przez inne. Z punktu widzenia strat ciepła dach jest więc dosyć istotną przegrodą w budynku. Współczynniki przejmowania ciepła na powierzchniach przegród poziomych przy takim kierunku przepływu ciepła są wyższe. To zjawisko uwzględniają także przepisy budowlane – wymaga się, aby minimalne (graniczne) wartości współczynnika przenikania ciepła U dla dachów były niższe niż dla ścian i innych przegród budynku. Bardziej istotna niż w przypadku pozostałych przegród jest również szczelność dachu, gdyż ciśnienie powietrza pod połacią od strony wnętrza jest wyższe niż przy innych przegrodach i łatwiej może się ono wydostać przez każdą szczelinę. W domu jednorodzinnym przez dach lub strop poddasza może uciekać od 10 do nawet 30% ciepła. Najwięcej w domach parterowych z dużymi skomplikowanymi dachami. Mniejsze straty są w wysokich budynkach wielorodzinnych. Od jakości ocieplenia dachu będzie zatem w dużym stopniu zależeć standard energetyczny budynku.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak ocieplić dach?

Aby dach charakteryzował się współczynnikiem przenikania ciepła U nieprzekraczającym 0,15 W/(m2.K), wystarczy zastosować izolację grubości 26 cm ułożoną w połaciach dachu oraz w stropodachu, które się znajdują nad ogrzewanymi pomieszczeniami mieszkalnymi. To o 6 cm więcej niż obecnie wymagane minimum (by spełnić warunek U ≤ 0,20 W/(m2.K)). Jeśli poddasze jest nieużytkowym strychem, w połaciach można nie układać izolacji cieplnej. Należy jednak zaizolować termicznie strop pod poddaszem. Aby miał odpowiedni współczynnik U, ocieplenie powinno mieć grubość około 22 cm (także o 6 cm więcej niż obecnie). Te wyliczenia są szacunkowe – z uwzględnieniem parametrów popularnych dziś materiałów termoizolacyjnych. Można się spodziewać, że do roku 2021 bardziej dostępne cenowo i powszechnie stosowane będą materiały o lepszej izolacyjności, czyli o niższym współczynniku przewodzenia ciepła.

Izolacja przyszłości

Bez konieczności zmiany grubości izolacji cieplnej da się spełnić wymagania, które będą obowiązywały od 2021 r., zastępując materiał izolacyjny o λ = 0,036 W/(m.K) takim o λ = 0,024 W/(m.K). Materiały o tych lepszych parametrach są już powszechnie dostępne na naszym rynku. Uwaga na mostki termiczne. W domach energooszczędnych, o wysokim standardzie ochrony cieplnej przegród, ich unikanie jest szczególnie ważne. Wpływ mostków termicznych na przegrodę trzeba uwzględniać w obliczeniach strat ciepła. Do sprawdzenia, czy zrobiło się to poprawnie, służą programy do modelowania numerycznego detali budowlanych. Jeśli mostki źle się uwzględni w obliczeniach albo nie uwzględni się ich w ogóle, rzeczywiste straty ciepła mogą być od kilku do kilkunastu procent wyższe.

WAŻNE

Wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej dachów

Nowe wymagania nie są wygórowane i stosunkowo łatwo będzie można je spełnić, także te, które mają obowiązywać od 2021 r. Obecnie projektuje się i buduje domy o znacznie wyższym standardzie energetycznym niż określone w Warunkach technicznych. W budynkach energooszczędnych dachy o współczynniku przenikania ciepła U ≤ 0,15 W/(m2.K) to obecnie standard. Tyle będzie wynosiło dopuszczalne maksimum od roku 2021.

Zapewnienie szczelności

Jest nie mniej istotne niż unikanie mostków termicznych. Nieszczelna struktura dachu powoduje nadmierną infiltrację powietrza wentylacyjnego do wnętrza budynku. Trzeba je podgrzać, żeby uzyskać wymagane parametry pomieszczeń, a to generuje dodatkowe koszty. Niestety, właściwie nie spotyka się w projektach budowlanych rozdziałów poświęconych zapewnieniu szczelności powietrznej budynków. To, że po wbudowaniu materiałów w połać dachową wszystkie do siebie przylegają, nie zapewnienia jej szczelności powietrznej. Aby zapobiec nieszczelnościom, folię paroizolacyjną, zamiast mocować mechanicznie, można kleić. Trzeba też dokładnie połączyć ją na wszystkich zakładach arkuszy. Gdy zamiast folii wykorzystuje się płyty drewnopochodne, ważne, by styki między nimi uszczelnić taśmą. W ten sam sposób trzeba zabezpieczyć styki płyt z elementami konstrukcyjnymi.

Przeczytaj dodatkowo:
Płaska szara dachówka. Na jaki dach? Jak dobrać...

Płaska szara dachówka wtapia się w naturalne barwy otoczenia i subtelnie dopełnia architektoniczną...

Dach odporny na ekstremalne warunki pogodowe....

Klimat w naszym kraju ulega zmianom, coraz częściej musimy się zmagać z wichurami, gradobiciami, a nawet...

Wykończenie ścian komina. Czym wykończyć komin:...

Komin trzeba wykończyć tak, by nie tylko był ozdobą dachu, ale także przez wiele lat dobrze spełniał swoje...

Modny Dach

W wielu dziedzinach życia kierujemy się modą. Dotyczy to także budowy domów. Jakie trendy obowiązują...

Nasady kominowe: rodzaje, dobór, montaż....

Nasady kominowe dobiera się stosownie do średnicy wylotu przewodu kominowego, na którym ma być...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT