| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Ceramiczne stropy gęstożebrowe

Ceramiczne stropy gęstożebrowe

Lekkie, tanie i łatwe w montażu. Oto najkrótsza rekomendacja stropów gęstożebrowych,w których wypełnieniem są specjalne pustaki ceramiczne.

Możliwych konstrukcji stropów jest kilka. Wśród nich bezdyskusyjny lider to stropy gęstożebrowe. Choć ich elementy mogą być produkowane z różnych surowców, łączy je podobna budowa. Składają się z belek nośnych, pustaków lub bloczków wypełniających oraz betonowej nadlewki.

Autor: Łukasz Kozłowski

Jeszcze przed zabetonowaniem stropu czeka nas oficjalny odbiór, którego dokona kierownik budowy. Jeśli oceni, że wszystko jest w porządku, zezwoli na wylewanie mieszanki

Z palety

Gdy kupujemy elementy stropu gęstożebrowego, towar dojedzie do nas na paletach. Co na nich znajdziemy? Pustaki i belki. W przypadku stropu typu Akerman – tylko pustaki. Z belek zostanie ułożona podstawowa część nośna stropu gwarantująca jego wytrzymałość. Są one produkowane z betonu, ze stali zbrojeniowej i z ceramiki. Ceramiczna jest ich spodnia część, co ma zagwarantować, że spód stropu będzie jednolity. Jest to ważne, bo łatwiej później otynkować powierzchnię, która cała jest z jednego materiału, niż tę złożoną z kilku, na przykład ceramiki i betonu. Tynk może bowiem pękać w miejscach łączenia dwóch różnych materiałów i trzeba sięgnąć po specjalne rozwiązania, aby temu zapobiec. Belki mają najczęściej długość od 1,75 do 8,25 m (zależnie od producenta).

Ceramiczne pustaki mogą mieć różny kształt, rozmiary i układ komór. Produkowane są z ceramiki tradycyjnej (zwykła glina) lub poryzowanej (glina z dodatkami poryzującymi). Pustaki z ceramiki poryzowanej są nieco lżejsze i mają wyższą izolacyjność termiczną.

Waga pustaków ceramicznych nie przekracza zazwyczaj 20 kg.

Z wiązki

W formę wiązki pakowane są pręty zbrojeniowe. Nie będziemy ich potrzebowali aż tyle, co przy budowie stropu monolitycznego, ale całkiem się bez nich nie obejdziemy. Pręty i strzemiona będą nam niezbędne do wykonania zbrojenia wieńców, które staną się później jednym ciałem ze stropem. Użyjemy ich ponadto do zbrojenia tak zwanych żeber rozdzielczych, czyli wzmocnień skierowanych poprzecznie do belek stropowych i robionych pod ścianki działowe.

Do wymienionych elementów stosuje się pręty ze stali St3S klasy A-0 o średnicy 10-12 lub 18-20 mm. Materiałem na strzemiona, którymi łączy się pręty, jest drut stalowy o średnicy 4-5 mm. Potrzebny będzie też cienki drut wiązałkowy do spinania prętów i strzemion w jedną całość.

Na 10 m2 stropu Akerman zużywa się około 50 kg zbrojenia. Mniej będzie go potrzeba do stropów z prefabrykowanymi belkami nośnymi.

Z gruchy

Grucha to – trzymając się fachowej terminologii – betonowóz dostarczy na budowę mieszankę betonową. Posłuży ona do wykonania tak zwanej­ nadlewki,­ czyli twardej kilkucentymetrowej warstwy na elementach stropowych.

Przy okazji mieszanka otuli też zbrojenie belek stropowych i żeber rozdzielczych. Będzie potrzebna duża ilość betonu, więc lepiej zamówić mieszankę w wytwórni, niż wyrabiać ją samodzielnie w betoniarce.

Betonowozowi powinna towarzyszyć pompa do transportowania mieszanki w górę. Odda nam ona nieocenioną przysługę. Wożenie betonu taczkami z dołu na górę zajmuje mnóstwo czasu i jest kłopotliwe. W ciepłe dni, kiedy beton szybciej wiąże, taki sposób jego transportowania może być zbyt wolny. Do stropu potrzebny będzie beton klasy B15 lub B20. Szczegóły znajdziemy w projekcie.

Ponieważ cały strop należy zabetonować naraz, musimy umówić od czterech do sześciu robotników do pomocy w rozprowadzaniu, zagęszczaniu i wyrównywaniu mieszanki.

Po zakończeniu betonowania trzeba dopilnować, żeby nadlewka nie zaczęła zbyt prędko wiązać lub nie zamokła od deszczu. Najpierw więc osłaniamy strop folią budowlaną, a później zraszamy wodą przez co najmniej siedem dni.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Pokrycia dachowe: co poza dachówką ceramiczną?...

Pokrycie dachu to poważna pozycja w budżecie budowy domu. Istnieją jednak efektowne pokrycia dachowe,...

Remont stropu drewnianego. Izolacja starego...

Keramzyt to lekkie, porowate kruszywo, które idealnie nadaje się do izolacji akustycznej i termicznej...

Zalety dachówek ceramicznych. Dlaczego warto...

Przedstawiamy 9 najważniejszych zalet dachówek ceramicznych. Dowiedz się, z czego powstają...

Dach odporny na ekstremalne warunki pogodowe....

Klimat w naszym kraju ulega zmianom, coraz częściej musimy się zmagać z wichurami, gradobiciami, a nawet...

Czy warto budować strop drewniany? Zasady montażu...

Stropy z belek drewnianych stosowane są głównie w budynkach o konstrukcji drewnianej, ale nie tylko....

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT