| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Blachy dachowe. Pokrycia z blachy na rąbek stojący

Blachy dachowe. Pokrycia z blachy na rąbek stojący

Blacha dachowa jest wciąż na topie. Panele z blachy na rąbek stojący układa się szybko i sprawnie, wyglądają elegancko, a przy tym będą służyć długie lata. Warto się im przyjrzeć z bliska.

Autor: RUUKKI Polska

Elegancki dach to sposób na dodanie charakteru staremu domowi

Powraca moda na krycie dachów blachą płaską. Czasem jest to nawiązanie do tradycji – w ten sposób odtwarza się pierwotny wygląd budynków zabytkowych i remontowanych. Ostatnio jednak to pokrycie kojarzy się także z nowoczesną architekturą. Wyglądające lekko stalowe dachy są coraz bardziej popularne. Widuje się je zarówno na dużych budynkach, jak i na domach jednorodzinnych. Współcześni projektanci sięgają po ten rodzaj pokrycia, ponieważ doceniają to, że płaskie arkusze blachy nie naśladują innych materiałów. Ich prostota i skromność pozostają w zgodzie z aktualnym trendami.

Tradycyjny rąbek stojący

Dawniej dachy kryto arkuszami blachy ocynkowanej. Aby uzyskać szczelne i stabilne pokrycie, blachy łączyło się na rąbki, zakładając i zaginając razem krawędzie arkuszy. Na rąbki stojące łączy się te krawędzie, które biegną od okapu do kalenicy, natomiast poprzeczne krawędzie połaci dachu – na rąbki leżące. Połączenie może być pojedyncze (powstaje przez zagięcie sąsiadujących arkuszy) lub podwójne (powstaje przez zagięcie i wywinięcie sąsiadujących arkuszy). Metodą, która dominuje obecnie, jest krycie dachów blachą płaską z taśmy (blachy dostarczanej w rolkach). Ten sposób jest wygodny i pozwala ograniczyć liczbę poprzecznych połączeń rąbkowych. Taki dach wygląda lekko, choć tak naprawdę jego ciężar jest duży, bo blachę płaską układa się zawsze na sztywnym poszyciu (deskowaniu).

Autor: RUUKKI Polska

Elegancki minimalizm. Tu doskonale sprawdza się pokrycie z paneli stalowych łączonych na rąbek stojący

Panele z blachy na rąbek stojący

Podobny efekt zapewnia stosunkowo nowe rozwiązanie, czyli panele z blachy płaskiej. Tak jak blachodachówki panele wytwarza się zazwyczaj z blachy ocynkowanej grubości 0,5, 0,6 lub 0,7 mm, powlekanej kolorową powłoką ochronno-dekoracyjną z poliestru, puralu lub warstwą innego rodzaju (zależnie od producenta). Niektóre modele mają zupełnie płaską powierzchnię, większość jednak ma podłużne niskie przetłoczenia, które służą wzmocnieniu długich arkuszy i zapobiegają ich falowaniu. W sprzedaży są też panele o wytłaczanej, nieregularnej fakturze. Producenci oferują panele różnej szerokości. Warto zapytać nie tylko o szerokość całkowitą, lecz także tę uzyskiwaną po ułożeniu, czyli tak zwaną efektywną (inaczej krycia lub roboczą); szerokość całkowita może wynosić od 34,5 do 67 cm, a efektywna – od 30 do 59,5 cm. Maksymalna długość dostępna na rynku to 10 m, jednak najczęściej jest to 7 m.

Jak kupować i montować blachę dachową w postaci paneli?

Panele są dostarczane na zamówienie, w długościach ustalanych na podstawie wymiarów i kształtu dachu. Podstawowa zaleta tego pokrycia to łatwy sposób łączenia paneli. Służą do tego wyprofilowane zamki. Rąbki charakterystyczne dla tradycyjnych dachów powstają już w fabryce – dekarz nie musi zaginać blachy na dachu. Obie podłużne krawędzie każdego panelu są wyprofilowane – z jednej strony rąbek jest niższy, z drugiej – tej, która przykryje bok sąsiedniego panelu – wyższy. Podczas montażu każdy kolejny panel nakłada się krawędzią na poprzedni, a następnie dociska na całej długości, tak żeby zamek się zatrzasnął (zaczynając od okapu i posuwając się w stronę kalenicy). Można to robić ręcznie lub pomagając sobie gumowym młotkiem. Połączenie takie jest mniej pracochłonne niż wykonywanie tradycyjnych rąbków (choć obróbki robi się trudniej). Każdy panel ma też gotowe otwory montażowe ułatwiające mocowanie do konstrukcji. Dzięki temu podczas montażu paneli nie trzeba przebijać powierzchni pokrycia.

Autor: Blachy Pruszyński

Kryjąc dach panelami o długości dobranej do wymiarów połaci dachu, możesz uniknąć wykonywania połączeń poziomych. To zapewnia większą szczelność

Czy sztywne poszycie będzie konieczne?

Panele z blachy na rąbek stojący nie wymagają budowania na dachu sztywnego poszycia z desek. Można je położyć na dachu krytym folią i przymocować na łatach. To wpływa na obniżenie ciężaru całego dachu, a także pozwala zmniejszyć koszty materiału o wykonanie poszycia z desek. Konstrukcjapod panele wygląda identycznie jak pod blachodachówkę lub blachę trapezową.

Montaż izolacji z membrany dachowej

Gdy nie przewidujesz sztywnego poszycia, na krokwiach rozpościera się wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową. Najpierw nabija się kontrłaty grubości nie mniejszej niż 2,5 cm, wzdłuż grzbietów krokwi tak, żeby dociskałydo nich membranę  i tworzyły szczelinę wentylacyjną. Prostopadle do kontrłat mocuje się łaty. Ich rozstaw powinien wynosić 25-30 cm. Szerokość łat to 8 cm, a ich grubość dobieraj do rozstawu krokwi: rozstaw 60 cm – grubość łaty 3 cm; rozstaw 90 cm – grubość łaty 3,2 cm.

Montaż paneli do sztywnego poszycia

Panele układa się także na sztywnym poszyciu z desek lub płyt i niektórzy producenci zalecają właśnie takie rozwiązanie. W takim wypadku, aby zapewnić wentylację pokrycia, między blachą a deskowaniem trzeba ułożyć warstwę rozdzielającą, na przykład folię czy membranę separacyjną zapewniającą wentylację, a także tłumiącą odgłosy deszczu oraz drgania powodowane porywami wiatru. Jeszcze innym sposobem jest budowa na sztywnym poszyciu podkonstrukcji z kontrłat i łat. Panele łączy się przez zatrzaśnięcie rąbka i mocuje do łat wkrętami o płaskich łbach lub haftrami (specjalnymi uchwytami zwanymi też żabkami lub łapkami). Do mocowania sztywnego pokrycia używa się wkrętów.

FILM: Izolacja akustyczna stropu

O tym nie zawsze myśli projektant, nie pamięta inwestor budujący dom. A potem dom jest gotowy,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Okap dachu. Kiedy można z niego zrezygnować?

Dach z okapem to zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Nie wszyscy nawet...

Instalacja systemu rynnowego. Montaż rynien krok...

Chociaż instalacją orynnowania powinien zająć się dekarz, warto abyś wiedział, jak powinny przebiegać...

Czy można otrzymać gwarancję na rynny? Od czego...

Kupując system rynnowy warto zwracać uwagę nie tylko na jego wygląd, parametry i cenę, ale także...

Wiązanie betonu w trakcie mrozów. Czy możliwe...

W warunkach zimowych wiązanie betonu jest znacznie utrudnione. Dlatego betonowanie zimą nie jest ani...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Co wyróżnia dach płaski na tle dachów skośnych?

Jeszcze do niedawna w polskich domach dominowały głównie skośne dachy. Obecnie coraz więcej...