| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Blacha płaska. Jak układać pokrycie dachowe z blachy płaskiej

Blacha płaska. Jak układać pokrycie dachowe z blachy płaskiej

Blacha płaska może być układana na dachach płaskich, połaciach o dużym kącie oraz na dachach krzywoliniowych. Blachę płaską układa się na sztywnym poszyciu z desek. Arkusze blachy łączy się prostopadle (na rąbek stojący) albo równolegle do krawędzi okapu (zwykle na rąbek leżący). Dowiedz się, na co jeszcze zwracać uwagę przy montażu pokrycia dachowego z blachy płaskiej.

Autor: Andrzej Szandomirski

Arkusze blachy płaskiej łączy się prostopadle do krawędzi okapu, zwykle na rąbek stojący pojedynczy lub podwójny

Autor: Andrzej Szandomirski

Na stromych połaciach pokrycie z blachy płaskiej może być wykonane z płytek w kształcie prostokątów, rombów lub łusek

Układanie blachy płaskiej

Blachę płaską układa się na sztywnym poszyciu, najczęściej jest to pełne deskowanie, rzadziej płyty wiórowe lub sklejka wodoodporna. Nie wolno łączyć jej z produktami bitumicznymi (układanie na papie) czy wilgotnym betonem.

Pomiędzy poszyciem dachu a blachą często układa się specjalną matę rozdzielającą lub membranę separacyjną zapewniającą wentylację pokrycia. Jej budowa – górna warstwa wykonana ze splątanych włókien lub wypustki w kształcie ściętych stożków – umożliwia wentylację pokrycia oraz tłumi odgłosy deszczu i drgania powodowane porywistym wiatrem.

Sprawdź, z jakich materiałów i w jakich kolorach jest produkowana blacha płaska >>

Miniblacha - płytki z blachy na stromy dach

Na stromych połaciach pokrycie z blachy płaskiej może być wykonane z płytek w kształcie prostokątów, rombów lub łusek. Najczęściej są one z blachy cynkowo-tytanowej lub z powlekanego aluminium. Montaż pokrycia z drobnych elementów jest niezwykle pracochłonny – w każdy z nich trzeba wbić kilka łączników.

Łączenie i mocowanie blachy płaskiej

Blachę płaską łączy się prostopadle do krawędzi okapu, zwykle na rąbek stojący pojedynczy lub podwójny. Wysokość takich rąbków wynosi najczęściej 25 mm, ich rozstaw zaś wynika z szerokości pasów blachy (zwykle 50-65 cm). Blachę można też łączyć równolegle do krawędzi okapu (najczęściej na rąbek leżący), co jest konieczne tam, gdzie nie można zastosować długich pasów blachy. Dzięki rąbkom stojącym i leżącym na dachu powstają charakterystyczne pionowe i poziome podziały, pokrycie zaś jest odpowiednio szczelne.

Niewielkie arkusze blachy płaskiej (długości 2-3 m) można co prawda mocować bezpośrednio do podłoża gwoździami, śrubami lub nitami, ale należy to już do rzadkości. Wymaga bowiem przewiercenia blachy i nie pozwala na jej rozszerzanie się i kurczenie pod wpływem zmian temperatury. Takie mocowanie sprawdza się dobrze w niewidocznych (osłoniętych innymi elementami) częściach obróbek, na przykład w mocowaniu pasów okapowych.

Jedynym właściwym sposobem montażu pokrycia dachu z blachy płaskiej jest mocowanie pośrednie. Polega ono na stosowaniu dodatkowych elementów – łapek, żabek lub pasków mocujących – które się przytwierdza do sztywnego podłoża wkrętami lub ocynkowanymi gwoździami z szerokim łbem (gwoździami papowymi). Podczas łączenia arkuszy blach te łączniki pozostają w rąbkach. Podczas montażu pokrycia nie dziurawi się blachy, dzięki czemu jest ono szczelne, a łączniki pozwalają mu się swobodnie rozszerzać i kurczyć.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Parametry blachy płaskiej istotne przy montażu

Rozszerzalność termiczna. Należy ją uwzględnić podczas montażu, każdy materiał bowiem zmienia swoje wymiary pod wpływem zmian temperatury (zmiana długości to wynik mnożenia długości początkowej przez stały dla danego materiału współczynnik rozszerzalności termicznej i rozpatrywaną różnicę temperatury). To właśnie rozszerzalność termiczna sprawia, że blacha na dachu „pracuje”, co jest szczególnie ważne, jeśli jej pasy są długie, na przykład sięgają od okapu do kalenicy. Aby zabezpieczyć takie pokrycie dachowe przed deformacją i rozszczelnieniem, dekarz dostosowuje sposób mocowania blachy do podłoża – dopuszczalne ruchy pokrycia wymusza odpowiednim układem i liczbą elementów mocujących stałych oraz ruchomych.

Elastyczność i możliwość formowania. Odkształcalność metalu zależy między innymi od jego temperatury. Jeśli blacha ma przynajmniej 10°C, bez problemu można jej nadać żądaną formę. Elastyczność maleje w temperaturze poniżej 0°C. Aby łatwiej formować materiał, niektóre blachy niepowlekane podgrzewa się nagrzewnicami. Jeżeli jednak temperatura otoczenia jest zbyt niska (niższa niż -10°C), nawet ta metoda okazuje się nieskuteczna. Blach powlekanych nie powinno się formować w temperaturze niższej niż -10°C, ponieważ na zagięciach pojawiają się wówczas mikropęknięcia powłoki.

Konstrukcja dachu, a rodzaj pokrycia z blachy. Kiedy lepsza blacha płaska, a kiedy blacha profilowana?

Rodzaj więźby dachowej oraz kąt nachylenia połaci mogą stwarzać ograniczenia co do wyboru pokrycia...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Remont stropu drewnianego. Izolacja starego...

Keramzyt to lekkie, porowate kruszywo, które idealnie nadaje się do izolacji akustycznej i termicznej...

Zalety dachówek ceramicznych. Dlaczego warto...

Przedstawiamy 9 najważniejszych zalet dachówek ceramicznych. Dowiedz się, z czego powstają...

Materiał na trwały i szczelny dach

Blacha dachowa, blachodachówka, dachówka, gonty, folie, membrany, papy dachowe to bardzo ważne...

Budowa dachu. Jak znaleźć rekomendowanego dekarza?

Gwarancją poprawnie działającego dachu jest nie tylko dobór odpowiedniej jakości produktów...

Dach dwuspadowy: projekt dachu. Zalety dachów...

Dach dwuspadowy jest najprostszy w konstrukcji, a zarazem najbardziej tradycyjny i utrwalony w polskim...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT