| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Blacha na dach. Blacha płaska, blacha trapezowa, blachodachówki

Blacha na dach. Blacha płaska, blacha trapezowa, blachodachówki

Zachęta do kupna pokrycia z blachy jest przede wszystkim jego ładny wygląd, nieduża masa i rozsądny stosunek ceny do jakości. Produktów jest jednak dosyć dużo i wcale niełatwo je dopasować do połaci dachu naszego domu. Prezentujemy typy wyrobów z blachy do krycia dachów. Zobacz, czym się cechują: blacha płaska, blacha trapezowa i blachodachówki.

Dawniej kościoły, pałace i rezydencje chętnie kryto blachą płaską z miedzi. Taki rodzaj pokrycia upowszechnił się jednak dopiero wtedy, gdy drogą miedź zaczęto zastępować znacznie tańszą stalą. Na początku ubiegłego wieku blaszane grono zasiliły blachy o profilowanym kształcie – blacha falista i blacha trapezowa. Wkrótce po nich na rynek wdarła się przebojem blachodachówka, czyli szwedzka imitacja tradycyjnej dachówki, wykonana z dużych wytłaczanych arkuszy stali. Dziś w sprzedaży są prawie wszystkie te produkty, ale znacznie udoskonalone i piękniejsze. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Blacha płaska

Eleganckie, estetyczne pokrycie z blachy płaskiej pasuje zarówno do budynków o nowoczesnej, jak i klasycznej architekturze.

Blacha płaska może być blacha miedziana, blacha stalowa, blacha aluminiowa lub blacha cynkowo-tytanowa. Bywa fabrycznie wykończona powłoką dekoracyjną lub tylko pokryta warstwą antykorozyjną (ocynk, alucynk). Nie dotyczy to oczywiście blach miedzianych i cynkowo-tytanowych, które nie są niczym wykańczane ani zabezpieczane.

Blacha płaska jest sprzedawana w zwojach (taśmach) lub arkuszach. Taśmy stalowe mogą mieć szerokość 61-123 cm i długość do 2 m, taśmy miedziane – odpowiednio 66-72 cm i do 8 m, a cynkowo-tytanowe – 67 x 3000 cm. Blachy płaskie dostępne są także w arkuszach najczęściej 1 x 2, 2 x 3 lub 1 x 3 m. Blachy płaskie mogą znacznie różnić się grubością – mają od 0,4 (blacha stalowa) do 1,5 mm (blacha cynkowo-tytanowa).

Blachę płaską układa się na sztywnym poszyciu zamontowanym do konstrukcji dachowej. Jest to równe, stabilne podłoże wykonywane najczęściej z płyt OSB i izolowane przeciwwilgociowo papą albo specjalną folią. Niektórzy producenci blach płaskich oferują systemowe rozwiązania pozwalające zrezygnować ze sztywnego poszycia. Arkusze takiej blachy mają pionowe przetłoczenia usztywniające i gotowe rąbki stojące dostosowane do łączenia na zatrzask. Dostępne są też arkusze blachy cynkowo-tytanowe z wstępnie wyprofilowanymi rąbkami, które da się łączyć bez użycia narzędzi mechanicznych.

Drogim, ale bardzo korzystnym rozwiązaniem są też cynkowo-tytanowe arkusze zespolone z materiałem termoizolacyjnym.
Umożliwiają jednoczesne krycie i docieplenie połaci dachowej. Powstaje wówczas szczelna otulina eliminująca mostki termiczne. Producenci blachy cynkowo-tytanowej proponują również 2-, 3- i 4-metrowe panele z blachy płaskiej, które układa się na połaciach
schodkowo. Można w ten sposób osiągnąć bardzo interesujący efekt. Mocuje się je do więźby dachowej zaizolowanej folią wysokoparoprzepuszczalną za pośrednictwem specjalnych profili systemowych.

Blacha trapezowa

Blacha trapezowa ma metalowy rdzeń grubości od 0,4 do 1 mm i ochronno-dekoracyjną kolorową powłokę. Jej budowa nie jest specjalnie udziwniona. Ma równoległe przetłoczenia o przekroju w kształcie trapezu. Dostępne są też blachy trapezowe bez powłok, zabezpieczone jedynie alucynkiem lub ocynkiem.
Alucynk u poszczególnych producentów może się nieco różnić odcieniem (wynika to z różnych proporcji aluminium do cynku i niekiedy krzemu).

Arkusze blachy trapezowej mogą mieć szerokość od 50 do 165 cm. Także ich długość jest bardzo zróżnicowana – może wynosić zaledwie 90 cm albo nawet 12 m. Wytłoczenia mają wysokość od 2 do 55 mm.

Pokrycia z blachy trapezowej nadają się raczej na budynki utrzymane w nowoczesnej stylistyce. Na dachach domów o klasycznej architekturze, wykończonych w sposób tradycyjny będą się prezentować pretensjonalnie.

Blachę trapezową podobnie jak pozostałe blachy profilowane mocuje się do konstrukcji dachowej za pośrednictwem rusztu nośnego z łat i kontrłat.

Blachodachówki w arkuszach

Blachodachówki w arkuszach są tak wytłoczone, żeby po ułożeniu przypominały pokrycie z dachówek. Arkusze zwykle mają szerokość około 1 m (1,1-1,2 m) i długość od 1 aż do 8,2 m. Na ich powierzchni wytłoczony jest wzór naśladujący kilka rzędów dachówek. Z reguły produkowane są z blachy grubości 0,5 mm, ale zdarzają się także cieńsze – 0,4 mm i grubsze – 0,55 i 0,6 mm.

Rdzeń blachodachówek wytwarzany jest najczęściej z blachy stalowej zabezpieczonej obustronnie alucynkiem lub ocynkiem oraz kilkoma warstwami ochronnymi. Blachodachówki produkowane są też z aluminium.
Od spodu rdzeń zabezpieczany jest poliestrem albo inną warstwą polimerową. Z wierzchu naniesiona jest dekoracyjna powłoka z poliestru, puralu lub innego tworzywa. Powłoka blachodachówek ma atrakcyjny kolor i może być gładka lub fakturowana, a także matowa bądź półmatowa.

Blachodachówki różnych firm i wzorów różnią się wysokością wytłoczeń. Waha się ona między 14 a 63 mm. Jednak najczęściej są spotykane fale wysokości 40-45 mm. Im wyższe fale, tym blachodachówka jest sztywniejsza, a dzięki temu wymaga stosowania mniejszej liczby łat. Jednak wyższe tłoczenie oznacza także wyższą cenę pokrycia z blachodachówek.

Blachodachówki w panelach

Blachodachówki w panelach są długie i wąskie. Mają szerokość jednego rzędu dachówek ceramicznych. Są o tyle lepsze od dużych arkuszy, że po ułożeniu bardziej przypominają pokrycie z dachówek. Są też odporniejsze na naprężenia występujące w konstrukcji dachowej i łatwiej się je układa.

Panele blachodachówek mają długość od około 1 aż do 4 m i szerokość około 30 cm. Są zabezpieczane antykorozyjnie i wykańczane podobnie jak blachodachówki w arkuszach. Powłoka niektórych z nich jest jednak wzbogacona posypką z kruszywa ceramicznego, kwarcowego albo skalnego.

Płytki i łuski z blachy

Z blachy wykonuje się także drobne elementy pokryciowe – płytki oraz łuski. Są to wyroby z najwyższej półki, więc ich cena jest wysoka. Stylowy efekt, jaki da się uzyskać po ich ułożeniu, rekompensuje jednak spory wydatek.

Ładne szarawe pokrycie można otrzymać, stosując płytki cynkowo-tytanowe grubości 0,7-0,9 mm. Mają kształt rombów o boku równym 40 cm. Na 1 m2 potrzeba ich dziewięć-dziesięć sztuk. W sprzedaży są także płytki kwadratowe i prostokątne. Płytki z blachy mocuje się gwoździami do sztywnego poszycia.
Płytki produkuje się też z blachy miedzianej lub aluminiowej. Mają one kształt pojedynczych dachówek. W sprzedaży można również natknąć się na krótkie miedziane panele odwzorowujące kształt kilku dachówek w rzędzie.

Płytki i łuski znakomicie się sprawdzają na dachach o skomplikowanym kształcie – wielopołaciowych, z licznymi lukarnami.

Blacha płaska. Układanie pokrycia z blachy płaskiej

Pokrycie dachowe z blachy płaskiej wykonuje się zwykle na sztywnym poszyciu z desek. Blacha płaska...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Gdzie odprowadzać deszczówkę? Sposoby na...

Aby uchronić ściany i fundamenty przed zawilgoceniem, należy odprowadzać deszczówkę, gromadzoną przez...

Materiał na trwały i szczelny dach

Blacha dachowa, blachodachówka, dachówka, gonty, folie, membrany, papy dachowe to bardzo ważne...

Impregnacja drewna. Jak zabezpieczyć drewno...

Drewno konstrukcyjne powinno być dobrze zabezpieczone przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów,...

Czy warto budować strop drewniany? Zasady montażu...

Stropy z belek drewnianych stosowane są głównie w budynkach o konstrukcji drewnianej, ale nie tylko....

Blachodachówka na dach. Pokrycie dachowe z blachy...

Blachodachówka to pokrycie dachowe wyróżniające się grubą blachą i solidną powłoką...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT