Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Blacha na dach. Blacha płaska, blacha trapezowa, blachodachówki

Blacha na dach. Blacha płaska, blacha trapezowa, blachodachówki

Zachęta do kupna pokrycia z blachy jest przede wszystkim jego ładny wygląd, nieduża masa i rozsądny stosunek ceny do jakości. Produktów jest jednak dosyć dużo i wcale niełatwo je dopasować do połaci dachu naszego domu. Prezentujemy typy wyrobów z blachy do krycia dachów. Zobacz, czym się cechują: blacha płaska, blacha trapezowa i blachodachówki.

Dawniej kościoły, pałace i rezydencje chętnie kryto blachą płaską z miedzi. Taki rodzaj pokrycia upowszechnił się jednak dopiero wtedy, gdy drogą miedź zaczęto zastępować znacznie tańszą stalą. Na początku ubiegłego wieku blaszane grono zasiliły blachy o profilowanym kształcie – blacha falista i blacha trapezowa. Wkrótce po nich na rynek wdarła się przebojem blachodachówka, czyli szwedzka imitacja tradycyjnej dachówki, wykonana z dużych wytłaczanych arkuszy stali. Dziś w sprzedaży są prawie wszystkie te produkty, ale znacznie udoskonalone i piękniejsze. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Blacha płaska

Eleganckie, estetyczne pokrycie z blachy płaskiej pasuje zarówno do budynków o nowoczesnej, jak i klasycznej architekturze.

Blacha płaska może być blacha miedziana, blacha stalowa, blacha aluminiowa lub blacha cynkowo-tytanowa. Bywa fabrycznie wykończona powłoką dekoracyjną lub tylko pokryta warstwą antykorozyjną (ocynk, alucynk). Nie dotyczy to oczywiście blach miedzianych i cynkowo-tytanowych, które nie są niczym wykańczane ani zabezpieczane.

Blacha płaska jest sprzedawana w zwojach (taśmach) lub arkuszach. Taśmy stalowe mogą mieć szerokość 61-123 cm i długość do 2 m, taśmy miedziane – odpowiednio 66-72 cm i do 8 m, a cynkowo-tytanowe – 67 x 3000 cm. Blachy płaskie dostępne są także w arkuszach najczęściej 1 x 2, 2 x 3 lub 1 x 3 m. Blachy płaskie mogą znacznie różnić się grubością – mają od 0,4 (blacha stalowa) do 1,5 mm (blacha cynkowo-tytanowa).

Blachę płaską układa się na sztywnym poszyciu zamontowanym do konstrukcji dachowej. Jest to równe, stabilne podłoże wykonywane najczęściej z płyt OSB i izolowane przeciwwilgociowo papą albo specjalną folią. Niektórzy producenci blach płaskich oferują systemowe rozwiązania pozwalające zrezygnować ze sztywnego poszycia. Arkusze takiej blachy mają pionowe przetłoczenia usztywniające i gotowe rąbki stojące dostosowane do łączenia na zatrzask. Dostępne są też arkusze blachy cynkowo-tytanowe z wstępnie wyprofilowanymi rąbkami, które da się łączyć bez użycia narzędzi mechanicznych.

Drogim, ale bardzo korzystnym rozwiązaniem są też cynkowo-tytanowe arkusze zespolone z materiałem termoizolacyjnym.
Umożliwiają jednoczesne krycie i docieplenie połaci dachowej. Powstaje wówczas szczelna otulina eliminująca mostki termiczne. Producenci blachy cynkowo-tytanowej proponują również 2-, 3- i 4-metrowe panele z blachy płaskiej, które układa się na połaciach
schodkowo. Można w ten sposób osiągnąć bardzo interesujący efekt. Mocuje się je do więźby dachowej zaizolowanej folią wysokoparoprzepuszczalną za pośrednictwem specjalnych profili systemowych.

Blacha trapezowa

Blacha trapezowa ma metalowy rdzeń grubości od 0,4 do 1 mm i ochronno-dekoracyjną kolorową powłokę. Jej budowa nie jest specjalnie udziwniona. Ma równoległe przetłoczenia o przekroju w kształcie trapezu. Dostępne są też blachy trapezowe bez powłok, zabezpieczone jedynie alucynkiem lub ocynkiem.
Alucynk u poszczególnych producentów może się nieco różnić odcieniem (wynika to z różnych proporcji aluminium do cynku i niekiedy krzemu).

Arkusze blachy trapezowej mogą mieć szerokość od 50 do 165 cm. Także ich długość jest bardzo zróżnicowana – może wynosić zaledwie 90 cm albo nawet 12 m. Wytłoczenia mają wysokość od 2 do 55 mm.

Pokrycia z blachy trapezowej nadają się raczej na budynki utrzymane w nowoczesnej stylistyce. Na dachach domów o klasycznej architekturze, wykończonych w sposób tradycyjny będą się prezentować pretensjonalnie.

Blachę trapezową podobnie jak pozostałe blachy profilowane mocuje się do konstrukcji dachowej za pośrednictwem rusztu nośnego z łat i kontrłat.

Blacha płaska. Układanie pokrycia z blachy płaskiej

Pokrycie dachowe z blachy płaskiej wykonuje się zwykle na sztywnym poszyciu z desek. Blacha płaska...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Na co musisz zwrócić uwagę podczas wyboru i...

Odpowiedni wybór okien połaciowych to gwarancja dobrze doświetlonego wnętrza. Poza doborem...

Obróbki blacharskie balkonu. Dlaczego korodują?

Dlaczego obróbki blacharskie balkonów i tarasów niszczy korozja? Winą jest często...

Jak dobrać pokrycie dachowe i jak o nie dbać, aby...

Dachówki ceramiczne to jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych – są długowieczne,...

FILM: Strop z lekkich płyt panelowych SMART....

Strop z lekkich płyt panelowych SMART produkowany przez Fabrykę Stropów to propozycja dla tych,...

Większe rozmiary rynien - większa efektywność...

W listopadzie 2012 roku Galeco wprowadziło do swoich sztandarowych systemów rynnowych  Galeco...

Przebudowa dachu w nietypowym stylu. Dach płaski...

Przeobrażenie domu kostki w nowoczesną willę wymaga przebudowy dachu. Płaski dach jest najlepszym wyborem...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.