| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Trwałe pokrycia dachowe: BLACHA MIEDZIANA
Pokrycia dachowe na 300 lat

Trwałe pokrycia dachowe: BLACHA MIEDZIANA

Pokrycia dachowe z miedzi są bardzo trwałe. Blacha miedziana może przetrwać  na dachu nawet 300 lat. Na swój dach możesz położyć zarówno blachę płaską, jak i mniejsze elementy, np. płytki w kształcie rybiej łuski, prostokąta lub rombu. Dostępne są również formy przypominające tradycyjne blachodachówki.

Autor: Polskie Centrum Promocji Miedzi Blacha miedziana

Trwałość blachy miedzianej

Cechą charakterystyczną dla miedzi jest powolne utlenianie się jej powierzchni  w następstwie reakcji na warunki atmosferyczne oraz powstawanie na niej nalotu zwanego patyną.

Warstwa o grubości kilku mikronów jest bardzo szczelna i  zabezpiecza miedź przed dalszym utlenianiem. Powierzchnia nie wymaga konserwacji i ma trwałość dochodzącą nawet do 300 lat

Oprócz naturalnej miedzi można też wybrać blachę zabezpieczaną przed korozją fabrycznie – oksydowaną w kolorze brązowym, ocynowaną (matowoszarą) albo wstępnie pokrywaną patyną ( jasno zielona). Taka fabrycznie wytwarzana patyna ma te same właściwości ochronne i kolor co naturalna. Trwałość blachy oksydowanej, wstępnie patynowanej i cynkowej jest podobna do trwałości blachy naturalnej miedzi.

Z czego wytwarza się pokrycia dachowe z miedzi?

Miedziane pokrycia dachowe są wytwarzane z blachy grubości 0,6 mm. Pokrycia układa się zawsze na sztywnym poszyciu wyłożonym matą lub folią separacyjną, aby środki impregnujące używane do zabezpieczania drewna nie wchodziły w reakcję chemiczną z miedzią.

Należy mieć na uwadze, że wszelkie łączniki i akcesoria muszą być wykonane z metali niereagujących z miedzią, jak stal nierdzewna, ołów, niekiedy cyna oraz stal cynowana. Nie wolno używać metali szkodliwych dla miedzi: cynku i jego stopów (również stopu cynku z tytanem), stali ocynkowanej, aluminium, jak również elementów miedziowanych galwanicznie.

Jaki rodzaj blachy miedzianej?

Miedziane pokrycia dachowe mogą mieć formę płaskiej blachy, elementów małoformatowych i blachodachówki.

Blacha płaska ma formę długich pasów. W poziomie łączy się je na rąbek leżący, a w pionie na stojący. W celu umocowania blachy do podłoża stosuje się tak zwane żabki, czyli metalowe łączniki przybijane gwoździami do deskowania. Utrzymują one pokrycie stabilnie, ale jednocześnie pozwalają mu się odkształcać pod wpływem zmian temperatury.

Elementy małoformatowe to płytki w kształcie rybiej łuski, łupka naturalnego, prostokąta lub rombu.

Blachodachówka to blacha tłoczona we wzór dachówki, którą mocuje się gwoździami do haft nabitych na kontrłaty. Forma przypomina nieco tradycyjną blachodachówkę.

ZDANIEM EKSPERTA

Eksperci z Polskiego Centrum Promocji Miedzi o zaletach tego materiału

Miedź może być łatwo formowana mechanicznie lub ręcznie, na budowie lub w warsztacie, co pozwala na uzyskanie praktycznie dowolnych trójwymiarowych kształtów – skomplikowanych krzywizn i detali. Z metalu tego można wykonywać rynny dowolnego kształtu i wymiarów, elementy odwodnienia dachu, rury spustowe, gargulce i wszelkiego rodzaju dekoracje dachowe.

Miedź doskonale odpowiada wymogom nowoczesnej architektury. Powierzchnia miedzi zmienia barwę wraz z procesem patynowania: od lśniącej czerwonawej przechodzi powoli w oksydowaną ciemnobrązową a później, dojrzewając wraz z budynkiem, nabywa typową zieloną patynę.

Od domów jednorodzinnych do budynków ukształtowanych w niezwykły sposób, w zastosowaniach zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, w postaci tradycyjnej blachy lub kreatywnych przeźroczystych struktur - miedź jest obecnie stosowana w nowoczesnej architekturze pod wieloma postaciami.

Miedziane elementy idealnie harmonizują z innymi naturalnymi materiałami budowlanymi: drewnem, kamieniem, szkłem i cegłą. W istocie prawie każdy materiał konstrukcyjny można łączyć z miedzią w nowoczesnym lub tradycyjnym stylu.

Patynowanie naturalne miedzi jest procesem długotrwałym i polega na tworzeniu na powierzchni warstwy tlenków o grubości kilku mikronów, która zabezpiecza powierzchnie przed dalszym utlenianiem.

W miarę postępowania procesu patynowania naturalnego wystawiony na działanie czynników atmosferycznych metal zamienia barwę. Są to kolory od naturalnego łososiowo-różowego przez całą gammę czerwonawych, jasnych lub ciemnoczekoladowych brązów aż do szarego.

Obecne w powietrzu związki siarki łączą się z parą wodną , tworząc rozcieńczone kwasy utleniające, które wchodząc w reakcję z powierzchnią miedzi (z tlenkami miedzi powstałymi w procesie oksydacji) tworzą warstewki siarczanu , które pod wpływem długotrwałych zmian warunków atmosferycznych zmieniają się w śniedź zasadową siarczanu amonu o barwie jasno zielonej.

Proces patynowania naturalnego trwa ok. 10-15 lat, jednak w atmosferze przemysłowej i w środowiskach nadmorskich naturalna patyna tworzy się zdecydowanie szybciej i trwa ok.5 lat.

Na powierzchniach poziomych wystawionych na działanie atmosfery, patyna tworzy się o wiele szybciej niż na powierzchniach pochyłych, aczkolwiek i w tym przypadku jest szybsza niż na powierzchni pionowej.

Blacha oksydowana i patynowana jest bardzo przydatna na fasady budynku oraz do renowacji i naprawach dachów, gdzie należy wymienić tylko część uszkodzonych powierzchni już utlenionych bądź spatynowanych.

zobacz więcej

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Orynnowanie starego dachu. Wymieniać czy...

Decyzja, co zrobić z rynnami i rurami spustowymi podczas remontu dachu, zależy od ich stanu oraz zakresu prac...

Czerpnia i wyrzut powietrza na dachu dla...

Jesteś zdecydowany na rekuperację? Spraw, aby była naprawdę skuteczna. W tym celu warto zwrócić uwagę...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Regulator ciągu kominowego – prosty sposób na...

Wybierając i instalując system ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę wyłącznie na moc kotła...

Trwałe pokrycia dachowe. Zalety nowoczesnych...

Na współczesnych dachówkach cementowych można w pełni polegać. Wykonane z nich pokrycia dachowe...

Obróbka komina. Jak uniknąć nieszczelności?...

Poprawna i szczelna obróbka komina sprawia problemy wielu ekipom wykonawczym. Przejście dachowe dla...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.