| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Blacha dachowa: kiedy trapezowa, kiedy płaska

Blacha dachowa: kiedy trapezowa, kiedy płaska

Konstrukcja dachu domu oraz kąt nachylenia połaci mogą stwarzać ograniczenia co do wyboru pokrycia dachowego. Musisz o tym pamiętać przed zakupem blachy dachowej. Dotyczy to zarówno blachy trapezowej, płaskiej, jaki i blachodachówki.

Autor: Andrzej Szandomirski

Obecnie możemy wybierać spośród kilkudziesięciu rodzajów blach pokryciowych i swoje wyobrażenie o idealnym dachu dostosować do zasobności portfela

Konstrukcja dachu może ograniczać

Konstrukcja dachu naszego domu oraz kąt nachylenia połaci mogą stwarzać ograniczenia co do wyboru pokrycia dachowego. Warto o tym pomyśleć, zanim zaczniemy wertować firmowe katalogi z ofertami blach pokryciowych i dokonamy zakupu. Warto nieco zawęzić obszar poszukiwań i skoncentrować się na materiałach odpowiadających podstawowym parametrom naszego dachu – jego kątowi nachylenia, konstrukcji więźby – czy nawet planowanemu rodzajowi wstępnego krycia. Sprawdźmy zatem, do jakich dachów polecane są poszczególne blaszane produkty: blacha płaska, blacha trapezowa, blachodachówki i płyki dachowe.

Kąt nachylenia dachu wpływa na wybór blachy

Kąt nachylenia dachu może przesądzić o tym, jaki kształt powinna mieć blacha dachowa.

  • Blacha płaska nadaje się do układania zarówno na dachach spadzistych, jak i dachach płaskich. Dużymi arkuszami blachy dachowej płaskiej można pokrywać dachy, których połacie mają kąt nachylenia większy niż 3° (a więc dachy płaskie). Małoformatowe elementy z blachy płaskiej wymagają większego kąta nachylenia dachu nie mniejszego niż 20°. Blachą płaską łatwo wykończyć połacie o różnym kształcie, nawet te bardzo skomplikowane.
  • Blacha trapezowa nadaje się z reguły do krycia dachów o kącie nachylenia większym niż 5-12,5°, tylko sporadycznie 3°. Na dachach niedużych domóe jednorodzinnych dobrze się prezentują i sprawdzają blachy ze średnimi tłoczeniami - o wysokości od 12 do 20 mm.
  • Blachodachówki są najczęściej zalecane, gdy kąt nachylenia dachu jest większy niż 14°. Niektóre blachodachówki można układać jeśli kąt nachylenia połaci wynosi 9°. Duże arkusze blachodachówek polecane są raczej do prostych dachów, na których nie trzeba będzie wykonywac wielu łączeń. Na dachy o skomplikowanych kształtach najlepiej wybrać blachodachówki w panelach.
  • Płytki dachowe i łuski dachowe - te drobne elementy dachowe wymagają większego kąta nachylenia dachu - od 7 do nawet 12°, a niektóre nawet 25°. Znakomicie sprawdzają się na dachach o skomplikowanym kształcie  - wielkopołaciowych, z licznymi lukarnami.

Więźba dachowa a ciężar blachy

Konstrukcja więźby nie musi być tak masywna jak przy pokryciu z dachówek ceramicznych czy cementowych. W przypadku pokrycia dachu blachą pokryciową przekrój krokwi może być mniejszy nawet o 25%. Jednak nie należy zapominać o tym, że blachy mogą się znacznie różnić ciężarem. Jeśli więźba została zaprojektowana pod blaszane pokrycia dachowe, którego 1 m² waży około 2 kg, bez konsultacji z konstruktorem nie można się decydować na zmianę pokrycia na blaszane ważące pięciokrotnie więcej.

Ile waży blacha dachowa?

Rodzaj pokrycia dachowego

Przybliżony ciężar (kg/m2)

Blachodachówka stalowa

4-7

Blachodachówka aluminiowa

2,3-2,6

Blachodahówka z posypką

5-15

Blacha trapezowa

3,7-8,4

Blacha płaska stalowa

2-6

Blacha płaska miedziana

4,9-9

Blacha płaska cynkowo-tytanowa

4-11

Blacha płaska aluminiowa

1,6-2,9

Płytki i łuski blaszane

7,5

Oprócz ciężaru pokrycia dachowego liczy się również ciężar konstrukcji nośnej. Ruszt z drewnianych łat i kontrłat z izolacją z folii stosowany pod pokrycia profilowane waży około 15 kg/m2. Ciężar sztywnego poszycia z izolacją z papy, jakie wykonuje się pod blachę płaską, to 27-30 kg/m2.

Na czym kładziemy blachę?

Rodzaj podłoża zależy od tego, jaka blacha dachowa ma być na nim ułożona. Niekiedy wystarczy warstwa wstępnego krycia z folii. Takie podłoże jest wystarczające jedynie dla blachodachówek samonośnych, które mają stalowe łaty wytłoczone wzdłuż każdego arkusza i są sprzedawane w komplecie z łatami montażowymi. Mocuje się je do krokwi albo do kontrłat.

Jednak większość pokryć z blachy wymaga wcześniejszego zamocowania drewnianego rusztu z kontrłat i łat. Do nich są montowane panele i arkusze blachodachówek lub arkusze blachy trapezowej.

Wykonanie sztywnego poszycia jest niezbędne pod blachę płaską. Robi się je z desek, płyt wiórowych albo sklejki. Pod blachę często układana jest na sztywnym poszyciu mata lub membrana umożliwiająca wentylację pokrycia i tłumiąca dźwięk odbijających się kropli deszczu.

WARTO WIEDZIEĆ

Niektórzy producenci blach płaskich oferują systemowe rozwiązania pozwalające zrezygnować ze sztywnego poszycia. Arkusze blachy mają pionowe przetłoczenia usztywniające i są sprzedawane z gotowymi zatrzaskami – rąbkami stojącymi.

Przeczytaj dodatkowo:
Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy...

Beton jako materiał na połacie dachu? Dachy o konstrukcji z betonu  to nierzadki widok na Podkarpaciu,...

Co wyróżnia dach płaski na tle dachów skośnych?

Jeszcze do niedawna w polskich domach dominowały głównie skośne dachy. Obecnie coraz więcej...

Naturalne pokrycia dachowe. Strzecha, wióry...

Neutralna barwa strzechy, gontów drewnianych lub wiórów osikowych sprawia, że dach nie...

Krycie dachu bez błędów. Jak znaleźć dobrego...

Przed Tobą budowa lub remont dachu? Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego dekarza? Podpowiadamy, na co...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Przepis na beton do małych prac budowlanych

To zadanie nie tylko dla tych, którzy lubią wyzwania. Czasem jest to konieczność. Warto wtedy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.