| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Blacha cynkowo-tytanowa - co warto wiedzieć
Pokrycia dachowe z tytan cynku

Blacha cynkowo-tytanowa - co warto wiedzieć

Blacha cynkowo-tytanowa jest bardzo trwała i to nie jedyna jej zaleta. Blacha nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych ani pielęgnacyjnych. Wystarczy ją od czasu do czasu umyć wodą i oczyścić z kurzu. Podczas montażu pokrycia dachowego trzeba jednak odpowiednio przygotować podłoże. Ważny jest równeż sposób magazynowania blachy.

Z czego produkuje się blachę cynkowo-tytanową?

Surowcem do produkcji tego typu pokryć dachowych jest blacha o gęstości około 7,2 g/cm3, będąca stopem oczyszczanego elektrolitycznie cynku (czystość 99,995%) oraz precyzyjnie dobranych proporcji miedzi i tytanu. Surowiec jest w jednym cyklu technologicznym topiony, odlewany i nawijany na rolki.

Najlepsze produkty, które spełniają wymogi zaostrzonej kontroli i przekraczają standardowe normy, są oznaczane specjalnym symbolem Quality Zinc.

Blacha cynkowo-tytanowa jest bardzo trwała

Blachy cynkowo-tytanowe mają gwarancję określoną średnio na 40 lat, ale ich żywotność jest ponad trzykrotnie wyższa – szacuje się ją na ponad 120 lat. Głównym powodem ich długowieczności jest to, że pod wpływem działania czynników atmosferycznych pokrywają się ochronną warstwą naturalnej patyny. Zabezpiecza ona dach przed korozją i eliminuje konieczność pielęgnacji oraz konserwacji materiału. W miejscach ewentualnych zarysowań odnawia się ją, stale chroniąc powierzchnię dachu. Naturalna patyna nadaje blasze zielonkawy odcień.

Jak układać to pokrycie dachowe?

Wszystkie blachy cynkowo-tytanowe układa się na pełnym podłożu – deskowaniu, wodoodpornej sklejce, drewnopochodnych płytach OSB lub szlifowanych płytach MPF. Musi być równe, ewentualne różnice poziomów nie powinny być większe niż 5-10 mm.

Podczas transportu i magazynowania blachy cynkowo-tytanowej nie wolno zamoczyć, bo pod wpływem wilgoci wytrąca się na niej biały wodorotlenek cynku będący skutkiem pierwszego procesu patynowania.

Jaki jest najpopularniejszy rodzaj pokryć cynkowo-tytanowych?

Najpopularniejsze pokrycia cynkowo-tytanowe to blachy płaskie. Mają postać pasów o szerokości od 40 do 70 cm i długości do 10 m. Sprzedawane są więc w rolkach. Dłuższe pasy zbyt mocno odkształcają się termicznie, choć przy spełnieniu określonych warunków dopuszcza się długość dochodzącą nawet do 16 m.

Zazwyczaj pokrycia wykonuje się z pasów o szerokości 53 lub 60 cm, z blachy grubości 0,7 mm. Pasy węższe albo grubsze stosuje się wtedy, kiedy wskazane jest wzmocnienie, na przykład w celu przeciwdziałania wyginaniu przez silny wiatr. Niektóre blachy mają od spodu warstwę lakieru poliamidowego, który chroni je przed korozją wynikającą z kontaktu z poszyciem albo skroplinami.

Blachę cynkowo-tytanową można układać na kilka sposobów, w zależności od planowanego końcowego efektu wizualnego. Może to być podwójny rąbek stojący, kątowy rąbek stojący albo gotowy system łączenia na listwy zatrzaskowe.

Co oprócz płaskich blach tytanowo-cynkowych?

Oprócz płaskich blach z tytan cynk wykonuje się również pokrycia drobnoelementowe. Łuski małe mają kształt kwadratowy lub rombowy, o boku szerokości 28-40 cm. Na górnej przedniej i dolnej stronie wykonane są specjalne wygięcia w formie płaskich rąbków. Mocuje się je za pomocą tak zwanych haft – przybijanych do podkładu i zahaczanych o rąbek płaski sąsiednich łusek. Łuski są wykonane z blachy grubości 0,8 mm.

Łuski duże są elementami wielkowymiarowymi – mają szerokość od 33,3 do 60 cm i długość do 3 m. Wykonuje się je z blachy cynkowo-tytanowej grubości 0,7 lub 0,8 mm. Sposób ich montażu jest podobny jak w przypadku łusek małych.

Panele to z kolei duże, gotowe elementy pokryciowe o szerokości około 40 cm i długości ponad 80 cm. Są zrobione z blachy grubości 0,5 lub 0,7 mm. Układa się je na sztywnym poszyciu z desek lub płyt, w równoległych pionowych rzędach, w kierunku od dołu w górę, zaczynając od prawej krawędzi dachu. Montuje się je znacznie szybciej niż łuski małe.

Przeczytaj dodatkowo:
Rynny plastikowe i rynny stalowe. Jak je kupować?

Do odwodnienia dachu można wybrać rynny plastikowe lub rynny stalowe. Można również wykonać...

Czerpnia i wyrzut powietrza na dachu dla...

Jesteś zdecydowany na rekuperację? Spraw, aby była naprawdę skuteczna. W tym celu warto zwrócić uwagę...

Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Montaż okien dachowych - uwaga na błędy!

Zły montaż okien dachowych spowoduje przecieki, zawilgocenia, uszkodzenia mechaniczne okien. Zobacz, jak...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Czyszczenie i konserwacja okien dachowych

Czyszczenie okien dachowych i konserwacja okien są konieczne, nawet gdy kupimy okna dachowe najlepszej...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.