| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Konstrukcja dachu, a rodzaj pokrycia z blachy. Kiedy lepsza blacha płaska, a kiedy blacha profilowana?

Konstrukcja dachu, a rodzaj pokrycia z blachy. Kiedy lepsza blacha płaska, a kiedy blacha profilowana?

Rodzaj więźby dachowej oraz kąt nachylenia połaci mogą stwarzać ograniczenia co do wyboru pokrycia dachowego. Musisz o tym pamiętać przed zakupem blachy dachowej. Dotyczy to zarówno blachy trapezowej, płaskiej, jaki i blachodachówki.

Autor: Andrzej Szandomirski

Obecnie możemy wybierać spośród kilkudziesięciu rodzajów blach pokryciowych i swoje wyobrażenie o idealnym dachu dostosować do zasobności portfela

Konstrukcja dachu może ograniczać

Konstrukcja dachu naszego domu oraz kąt nachylenia połaci mogą stwarzać ograniczenia co do wyboru pokrycia dachowego. Warto o tym pomyśleć, zanim zaczniesz wertować firmowe katalogi z ofertami blach pokryciowych i dokonasz zakupu. Warto nieco zawęzić obszar poszukiwań i skoncentrować się na materiałach odpowiadających podstawowym parametrom naszego dachu – jego kątowi nachylenia, konstrukcji więźby – czy nawet planowanemu rodzajowi wstępnego krycia. Sprawdź zatem, do jakich dachów polecane są poszczególne blaszane produkty: blacha płaska, blacha trapezowa, blachodachówki i płyki dachowe.

Poznaj rodzje konstrukcji dachowych!

Kąt nachylenia dachu wpływa na wybór blachy

Kąt nachylenia dachu może przesądzić o tym, jaki kształt powinna mieć blacha dachowa.

  • Blacha płaska nadaje się do układania zarówno na dachach spadzistych, jak i dachach płaskich. Dużymi arkuszami blachy dachowej płaskiej można pokrywać dachy, których połacie mają kąt nachylenia większy niż 3° (a więc dachy płaskie). Małoformatowe elementy z blachy płaskiej wymagają większego kąta nachylenia dachu nie mniejszego niż 20°. Blachą płaską łatwo wykończyć połacie o różnym kształcie, nawet te bardzo skomplikowane.
  • Blacha trapezowa nadaje się z reguły do krycia dachów o kącie nachylenia większym niż 5-12,5°, tylko sporadycznie 3°. Na dachach niedużych domóe jednorodzinnych dobrze się prezentują i sprawdzają blachy ze średnimi tłoczeniami - o wysokości od 12 do 20 mm.
  • Blachodachówki są najczęściej zalecane, gdy kąt nachylenia dachu jest większy niż 14°. Niektóre blachodachówki można układać jeśli kąt nachylenia połaci wynosi 9°. Duże arkusze blachodachówek polecane są raczej do prostych dachów, na których nie trzeba będzie wykonywac wielu łączeń. Na dachy o skomplikowanych kształtach najlepiej wybrać blachodachówki w panelach.
  • Płytki dachowe i łuski dachowe - te drobne elementy dachowe wymagają większego kąta nachylenia dachu - od 7 do nawet 12°, a niektóre nawet 25°. Znakomicie sprawdzają się na dachach o skomplikowanym kształcie  - wielkopołaciowych, z licznymi lukarnami.

Więźba dachowa a ciężar blachy

Konstrukcja więźby nie musi być tak masywna jak przy pokryciu z dachówek ceramicznych czy cementowych. W przypadku pokrycia dachu blachą pokryciową przekrój krokwi może być mniejszy nawet o 25%. Jednak nie należy zapominać o tym, że blachy mogą się znacznie różnić ciężarem. Jeśli więźba została zaprojektowana pod blaszane pokrycia dachowe, którego 1 m² waży około 2 kg, bez konsultacji z konstruktorem nie można się decydować na zmianę pokrycia na blaszane ważące pięciokrotnie więcej.

Ile waży blacha dachowa?

Rodzaj pokrycia dachowego

Przybliżony ciężar (kg/m2)

Blachodachówka stalowa

4-7

Blachodachówka aluminiowa

2,3-2,6

Blachodahówka z posypką

5-15

Blacha trapezowa

3,7-8,4

Blacha płaska stalowa

2-6

Blacha płaska miedziana

4,9-9

Blacha płaska cynkowo-tytanowa

4-11

Blacha płaska aluminiowa

1,6-2,9

Płytki i łuski blaszane

7,5

Oprócz ciężaru pokrycia dachowego liczy się również ciężar konstrukcji nośnej. Ruszt z drewnianych łat i kontrłat z izolacją z folii stosowany pod pokrycia profilowane waży około 15 kg/m2. Ciężar sztywnego poszycia z izolacją z papy, jakie wykonuje się pod blachę płaską, to 27-30 kg/m2.

Na czym kłaść blachę płaską, a na czym profilowaną?

Rodzaj podłoża zależy od tego, jaka blacha dachowa ma być na nim ułożona. Niekiedy wystarczy warstwa wstępnego krycia z folii. Takie podłoże jest wystarczające jedynie dla blachodachówek samonośnych, które mają stalowe łaty wytłoczone wzdłuż każdego arkusza i są sprzedawane w komplecie z łatami montażowymi. Mocuje się je do krokwi albo do kontrłat.

Jednak większość pokryć z blachy wymaga wcześniejszego zamocowania drewnianego rusztu z kontrłat i łat. Do nich są montowane panele i arkusze blachodachówek lub arkusze blachy trapezowej.

Wykonanie sztywnego poszycia jest niezbędne pod blachę płaską. Robi się je z desek, płyt wiórowych albo sklejki. Pod blachę często układana jest na sztywnym poszyciu mata lub membrana umożliwiająca wentylację pokrycia i tłumiąca dźwięk odbijających się kropli deszczu.

WARTO WIEDZIEĆ

Panele z fabrycznie wyprofilowanymi rąbkami stojącymi

Niektórzy producenci blach płaskich oferują systemowe rozwiązania pozwalające zrezygnować ze sztywnego poszycia. Arkusze blachy mają pionowe przetłoczenia usztywniające i są sprzedawane z gotowymi zatrzaskami – rąbkami stojącymi.

Ocieplenie stropu drewnianego i betonowego na poddaszu nieużytkowym

Poddasze nieużytkowe albo pozostaje niewykorzystane, albo wykorzystuje się je jako rzadko...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Więźba dachowa domowej roboty. Jak zbudować...

Wiązary dachowe robione na budowie to najtańszy sposób na prostą więźbę dachową bez poddasza...

Wiązanie betonu w trakcie mrozów. Czy możliwe...

W warunkach zimowych wiązanie betonu jest znacznie utrudnione. Dlatego betonowanie zimą nie jest ani...

Regulator ciągu kominowego – prosty sposób na...

Wybierając i instalując system ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę wyłącznie na moc kotła...

Rynny plastikowe i rynny stalowe. Jak je kupować?

Do odwodnienia dachu można wybrać rynny plastikowe lub rynny stalowe. Można również wykonać...

Dach dwuspadowy - jak wybrać projekt domu ze...

Dach dwuspadowy to doskonała inwestycja. Projekt domu z dachem dwuspadowym nie zaskoczy nas trudnościami i...

Nowe okna połaciowe do starego dachu

Nowe okna dachowe wprowadzą więcej światła i świeżego powietrza, co podniesie komfort na poddaszu. Zobacz,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.