Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Biblioteka Muratora » Ogród » Rośliny do ogrodu » Wierzba - jak prawidłowo przycinać wierzby ozdobne

Wierzba - jak prawidłowo przycinać wierzby ozdobne

Wierzby można znaleźć w wielu ogrodach. Są roślinami niezwykle dekoracyjnymi - nie tylko ze względu na malowniczy pokrój drzewa, lecz także na efektowne zabarwienie liści. Kiedy najlepiej przycinać korony wierzb szczepionych na pniu i czy jest to konieczne? Zobacz, jak i kiedy należy przycinać wierzbę.

Wierzby warto przycinać co roku, bo dzięki temu będą miały ładny kształt i będą obficie kwitły.

Przycinanie wierzby należy wykonać wiosną tuż po ustaniu pylenia męskich kwiatów zwanych baziami (czyli po przekwitnięciu kotków), zanim zaczną rozwijać się liście. Pędy pędy w taki sposób, aby usunąć te odcinki gałązek, na których kwitły kwiaty; pędy można też przycinać blisko miejsca, z którego wyrastają, pozostawiając ich fragmenty z kilkoma pąkami.

Wierzby o ozdobnych, barwnych liściach, między innymi popularną odmianę wierzbę 'Hakuro Nishiki', warto ciąć częściej. Cięcia formujące możemy robić kilkakrotnie w ciągu roku - od końca maja do sierpnia, ponieważ rozwijające się młode liście są najładniej wybarwione. Co miesiąc można skracać przyrosty wierzby 'Hakuro Nishiki' o 1/3-1/4

Regularnie trzeba też usuwać dzikie pędy wyrastające z podkładki, by nie zagłuszyły zaszczepionej na pniu szlachetnej odmiany

Tuznajdziesz
Porównaj
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.