| muratordom.pl » Aranżacje wnętrz » Wnętrza » Marmurowa obudowa kominka - piękna, ale czy praktyczna? Cechy portali kominkowych z kamienia

Marmurowa obudowa kominka - piękna, ale czy praktyczna? Cechy portali kominkowych z kamienia

Wiele osób, które stoją przed wyborem obudowy kominka, zastanawia się nad inwestycją w marmurowy portal kominkowy. Ich wątpliwości często budzi jednak praktyczność tego rozwiązania. Czy taka obudowa jest trwała? Czy wytrzyma lata eksploatacji w wysokich temperaturach? Nasz ekspert odpowiada na te pytania i doradza, jak zamontować portal kominkowy z marmuru i do jakich aranżacji taka obudowa kominkowa najlepiej pasuje.

Autor: Marmuro

Marmurowe, ręcznie rzeźbione portale kominkowe kojarzą się z luksusem i pięknymi, stylowymi wnętrzami. Ale doskonale sprawdzą również jako dekoracja klasycznych wnętrz, wprowadzając do ich wystroju element swojskości. Bo przecież zdecydowana większość z nas, bez względu na styl i charakter wnętrz, chciałaby w swoim domu lub mieszkaniu mieć piękny kominek, który tworzy wyjątkowy nastrój ciepła i przytulności.  

Trwałość portalu kominkowego z kamienia

Wytrzymałość to jedna z najważniejszych cech kamiennego portalu kominkowego. Jeśli został on wykonany z najwyższej klasy marmuru lub trawertynu, wytrzyma próbę czasu.

Taka obudowa kominka jest całkowicie odporna na działanie wysokich temperatur i różne uszkodzenia mechaniczne. Nie musimy się więc martwić, że ciężki kawałek drewna niefortunnie upadnie i odbije się od kominka, gdyż nie spowoduje to żadnej szkody.

Czyszczenie i konserwacja kamiennej obudowy kominkowej

Ogromną zaletą marmurowych portali kominkowych jest to, że bardzo łatwo utrzymuje się je w czystości. Marmurowe obudowy kominka, jak i rzeźby, wystarczy lekko przetrzeć ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie, a następnie wytrzeć czyszczoną powierzchnie do sucha. Zaleca się też przecieranie ich wilgotną irchą, gdyż zapobiega to powstawaniu smug.

Standardowo użytkowany kominek wystarczy umyć ciepłą wodą z dodatkiem słabego detergentu dwa razy do roku, chyba że zabrudzenia pojawią się wcześniej i zaistnieje potrzeba wymycia portalu.
Kamienną obudowę kominka można też delikatnie zabezpieczyć bezbarwnym woskiem, ale nie jest to konieczne. Nie należy jednak używać wosków kolorowych, by nie zmienić barwy marmuru.
Dostępne są również specjalne płyny do powierzchni marmurowych i ich polerowania, które ożywiają kamień i sprawiają, że przez lata wygląda jak nowy.

W jakiej aranżacji sprawdzi się tradycyjny portal kominkowy?

Tradycyjny, ręcznie rzeźbiony portal kominkowy to element wystroju, który sprawdzi się we wnętrzach w różnym stylu.

Kominki, będące replikami portali z minionych epok lub kominki po prostu na te epoki stylizowane, doskonale prezentować się będą we wnętrzach tradycyjnych, kochających antyczne porządki czy barokowy, rokokowy przepych i bogactwo.

Taki luksusowy kominek może również efektownie ozdobić również wnętrza nowoczesne - na zasadzie kontrastu. Biel i wytworność obudowy kominka są cechami, które sprawiają, że świetnie sprawdza się w prostym, minimalistycznym wnętrzu, w którym pojawiają się delikatne, eleganckie dekoracje klasyczne.

Marmurowy rzeźbiony kominek to także sposób na zaaranżowanie filmowego, hollywoodzkiego wnętrza w stylu glamour. Dzięki takiemu zabiegowi salon może stać się wnętrzem rodem z amerykańskiego filmu, ale też wnętrzem w stylu kolonialnym, francuskim czy angielskim.

WARTO WIEDZIEĆ

Raz w tygodniu na blogu Marmuro można przeczytać porady, jak zaaranżować wnętrze w wybranym stylu i dobrać odpowiedni kominek, którego styl będzie odpowiadał charakterowi aranżacji.

Montaż portalu kominkowego

Czy montaż obudowy kominkowej z kamienia jest inwazyjny? Nic bardziej mylnego!
Montaż portalu kominkowego to zadanie niezwykle proste. Każdy portal dociera do Klienta w kilku częściach, które – ze względu na ich wagę i gabaryty – należy połączyć w miejscu, w którym ma on zostać zamontowany. Montaż następuje za pomocą kleju. Jest on tak prosty, że z powodzeniem – jeśli wszystkie części znajdują się w docelowym miejscu – można to zrobić samodzielnie.

Portal kominkowy montowany jest wokół wkładu kominkowego. Jeżeli pozostaje nam niewypełniona przestrzeń między portalem a wkładem, wówczas stosuje się maskownice wykonane z tego samego materiału, co wybrany portal, czyli na przykład z białego marmuru, żółtego marmuru egipskiego, trawertynu itp. Sposobów na wypełnienie tej przestrzeni jest wiele, jednak wszystkie zależne są od tego, jak zostały zamontowane pozostałe fragmenty. Dlatego też montaż należy rozpocząć od przystawienia portalu do wkładu. Następnie trzeba określić, ile przestrzeni pozostało do wypełnienia. Wówczas podejmuje się także decyzję o tym, jakie wypełnienia będą współgrać z charakterem i wizją aranżacji wnętrza.

ZDANIEM EKSPERTA

Jeśli spodoba nam się konkretny model, nie musimy się martwić, czy z technologicznego punktu widzenia zamontowanie go będzie możliwe. Marmurowe portale kominkowe są kompatybilne z różnymi wkładami kominkowymi. Do każdego kominka można dobrać odpowiednią maskownicę. Właśnie dlatego nasi Klienci nigdy nie muszą rezygnować z wybranego przez siebie modelu.

Prezes firmy Marmuro, Rafael Białożyt

Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesna aranżacja poddasza. Sposób na jasne i...

Przestrzeń na poddaszu traktowana jest głównie jako strefa rodzinna, miejsce spokoju i ciszy, w...

Remont we wnętrzach. Pomysły na odnowienie...

Remont wnętrz starego domu lub mieszkania to doskonała okazja do kompletnej ich metamorfozy. Można wnętrza...

Płytki ścienne cegłopodobne w nowoczesnych...

Płytki cegłopodobne są ciekawą alternatywną dla tradycyjnej cegły. Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem płytek...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.