Modne panele ścienne z PCW, MDF, drewniane, gipsowe 3D - do kuchni, łazienki, sypialni, salonu

2018-07-01 20:02

Obecnie mamy olbrzymi wybór dekoracyjnych paneli ściennych i płyt, które można wykorzystać do wykańczania ścian. Podpowiadamy, jakie wybrać panele ścienne do kuchni, sypialni, łazienki. Poznaj rodzaje paneli ściennych: pcw, mdf, drewniane, gipsowe i ich zastosowanie w aranżacji wnętrz.

Zamiast malować lub tapetować ściany można je wykończyć panelami ściennymi. Zyskamy ciekawą kompozycję, która sama w sobie jest dekoracją. Panele ścienne i płyty można wykorzystać do ozdobnego wykończenia fragmentu ściany w kuchni lub łazience, obudowy kominka, zabudowy kącika telewizyjnego lub jadalnianego. Dekoracyjna ściana z paneli świetnie sprawdzi się też w sypialni, za wezgłowiem łóżka.

Panele ścienne dzięki nowym technologiom są coraz lżejsze i cieńsze, a jednocześnie wielkie. Mamy też bardzo mocne kleje montażowe, dzięki czemu wiele z nich można zwyczajnie przyklić do ścian. To wszystko sprawia, że coraz chętniej są wykorzystywane do dekorcji ścian we wnętrzach. Najtańsze są panele ścienne z PCW i MDF, zapłacimyu za nie ok. 20-30 zł/m2. O wiele droższe są panele drewniane i gipsowe 3D, tu ceny wynoszą od ok. 70 zł/m2 do ponad 100 zł za m2.

Co zyskamy, stosując panele ścienne:

  • modne wykończenie wnętrza,
  • szlachetną warstwę wykończeniową,
  • oryginalną dekorację ściany,
  • możliwość dowolnej aranżacji,
  • szybkie wykończenie wnętrza,
  • satysfakcję ze zrobienia tego metodą DIY
Panele ścienne i płyt ze spienionego poliuretanu
Autor: materiały prasowe Dunin Okładzina wykonana z profilowanych płyt ze spienionego poliuretanu pomalowanych na liliowy kolor jest bardzo mocnym akcentem w tym wnętrzu.

Panele ścienne drewniane i fornirowane

Kiedyś drewniane panele ścienne był montowane w postaci boazerii, teraz jest wykorzystywane zupełnie inaczej. Obecnie bardzo modne jest wykonywanie okładzin z paneli ściennych fornirowanych, zwłaszcza prezentujących oryginalne usłojenie drewna. Już sam wzór drewna, np. orzecha, mahoniu, zebrano jest dekoracją. Panele ścienne mogą stanowić tło lub ramę dla elementów wykończenia wnętrz. Ciekawy efekt można uzyskać dzięki mozaikom drewnianym. Są one oferowane w postaci większych paneli złożonych z maleńkich elementów o różnym kształcie, np. kwadratów, prostokątów, arabesek. Na salony wkraczają też płyty techniczne, np. sklejka lub surowa płyta OSB lub MFP. Zwłaszcza ta pierwsza jest chętnie wykorzystywana w zabudowach, ponieważ ma wyrazisty wzór forniru. Płyty OSB wyróżnia zaś deseń złożony z wymieszanych dużych wiórów drewna. Panele ścienne drewnopodobne mogą mieć dowolne wymiary, od niewielkich kwadratów 20 x 20 cm, po wielkie panele robione na zamówienie, np. 100 x 150 cm. Można je przyklejać do podłoża albo mocować na podkonstrukcji.

Panele ścienne drewniane w łazience
Autor: materiały prasowe Dunin Drewniana mozaika jest wykonana z małych kwadratów podklejonych na siatce, więc okładzinę można szybko przymocować. Drewno zostało zaolejowane, a fugi szczelnie wypełnione, ponieważ okładzina znajduje się w łazience.

Panele ścienne: supermodny beton architektoniczny

To hit ostatnich lat. Surowe, proste, szare płyty z betonu ozdabiają aranżacje salonów. Często są industrialne, techniczne, z zagłębieniami, dziurami, przebarwieniami, otworami na śruby albo zagłębieniami je imitującymi. Mogą być również bardziej eleganckie - wygładzone, równiutkie, wyszlifowane. Płyty wykonuje się z betonu wzmacnianego włóknami szklanymi. Mogą być przygotowane w różnych odcieniach szarości: od niemal białego po ciemnoszary, antracytowy, prawie czarny. Pierwsze płyty betonowe wprowadzane na rynek były kwadratowe lub prostokątne. Teraz producenci oferują też inne kształty, np. heksagony naśladujące plaster miodu. Płyty mają zwykle duże rozmiary, np. 60 x 60, 60 x 120 cm. Przykręca się je za pomocą kotew do betonu lub wkrętów. Jeśli producent to dopuszcza, można je kleić do podłoża za pomocą klejów do płytek ceramicznych.

Sprawdź też:

Gipsowe panele ścienne 3D

Panele ścienne 3D pozwalają na uzyskanie niebanalnych, trójwymiarowych efektów w aranżacji wnętrz. Dekoracje ścienne z gipsu kojarzą się ze sztukateriami w stylowych wnętrzach. Teraz ich miejsce zajmują panele gipsowe.

Panele ścienne 3D produkuje się je ze specjalnie utwardzanego kompozytu na bazie gipsu wzmocnionego włóknami szklanymi. W płytach są także zatapiane siatki wzmacniające. Dzięki temu panele 3D są trwałe, odporne na uderzenia, obtłuczenia i wyszczerbienia. Płyty mają duże wymiary, na przykład 60 x 60, 60 x 100, 80 x 100 cm. Ich grubość wynosi 15-30 mm zależnie od wzoru. W odróżnieniu od betonu gips jest produktem bardzo lekkim. Pojedyncza płyta o wymiarach 80 x 100 cm waży około 10 kg. Elementy z gipsu są niepalne, nietoksyczne i nie zawierają lotnych związków mineralnych.

Panele ścienne 3D do kuchni i łazienki

Wybierając panele, warto szukać tych, które są kalibrowane. To gwarantuje, że poszczególne elementy będą mieć takie same wymiary, najwyżej z odchyleniem do 1 mm. Niektórzy producenci oferują panele zabezpieczone przed wchłanianiem wilgoci. Zaimpregnowane płyty z gipsu mogą być stosowane w łazience albo w kuchni nad zlewem. Producenci oferują wiele rodzajów wyprofilowania: fale, kółka, okręgi, kostki, klawisze itp. Wzory geometrycznie uporządkowane lub całkowicie fantazyjne, naśladujące przebieg łańcuchów górskich, plaster miodu, odciski gąsienic na śniegu. Są to bardzo wyraziste dekoracje. Można nimi podkreślić indywidualny charakter wnętrza i stworzyć niepowtarzalną aranżację.

Sprawdź też:

Jak mocować panele ścienne 3D

Panele cienne 3D mocuje się gipsem szpachlowym nakładanym na ich spodnią stronę pacą zębatą. Można go nanieść plackami w 5-6 miejscach lub cienką warstwą pokryć całą powierzchnię. Można też zastosować do tego celu klej do gipsu albo klej montażowy nakładane punktowo. Wielu producentów paneli ściennych 3D oferuje swoje kleje wyprodukowane na ich zamówienie i przeznaczone do tego konkretnego produktu. Jeśli podłoże jest nierówne, należy je przeszlifować. Jeżeli bardzo śliskie, co może grozić brakiem przyczepności – zagruntować. Panele z gipsu można także przykręcić kołkami, a powstałe otwory zagipsować.

Malowanie paneli ściennych 3D

Panele ścienne 3D są przeznaczone do malowania. Niektórzy producenci wykonują tę usługę na zamówienie. Dostępne są kolory z palety RAL czy NCS albo z firmowego wzornika. Można także pomalować panele 3D samodzielnie dowolnymi farbami do wnętrz, które są przeznaczone na podłoże gipsowe. Do malowania trzeba używać pędzla lub wałka o rozmiarze umożliwiającym dotarcie z farbą w zakamarki trójwymiarowej powierzchni. Od jakości powłoki malarskiej zależy odporność tej okładziny na kurz, brud i plamy.

Panele ścienne ze spienionego poliuretanu: zdjęcia
Autor: materiały prasowe Plastivan Płyty ze spienionego poliuretanu mają dodatkowe wyprofilowania, które wyglądają tak, jakby zostały naklejone na ścianie.

Panele ścienne PCW - zaskakujące tworzywa sztuczne

Wyrobom z tworzywa sztucznego można nadawać dowolną formę. Do produkcji gładkich płyt i paneli ściennych wykorzystuje się PCW lub polistyren. Dzięki nieograniczonym możliwościom barwienia, lakierowania lub laminowania ich powierzchni otrzymujemy dekoracyjne płyty o przeróżnych wzorach. Panele ścienne z PCW mogą wyglądać jak drewno, metal, kamień naturalny, beton, tkanina, obraz malarski, fotografia. Są one zwykle długie i wąskie jak solidne deski. Takie panele ściennne mocuje się tak samo jak podłogowe, wsuwając jeden element w drugi. Na ścianie wymagają stelaża z listew drewnianych lub aluminiowych.

Sprawdź też:

Ze spienionego poliuretanu produkuje się panele ścienne o powierzchni fakturowanej podobnej do tynku. Jest ona kształtowana w trójwymiarowe wzory: kółka, kwadraty, okręgi, kwiaty, górki i dołki, esy-floresy. Dekoracyjne płyty z poliuretanu mają kształt prostokątów lub kwadratów o dużych wymiarach, np. 60 x 60 lub 60 x 120 cm. Są koloru naturalnego określanego jako piaskowy. Są przeznaczone do malowania farbami do wnętrz. Mocuje się je do ścian klejem do tworzyw sztucznych.

Panele ścienne pcw VOX
Autor: materiały prasowe VOX Te wielkie deski to panele ścienne wykonane z PCW (kolekcja Motivo VOX). Mają wzór naśladujący grube słoje drewna.
Sonda
Czy wybrałbyś panele ścienne do wykończenia swoich wnętrz?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają