Płytki gipsowe na ścianę imitujące kamień lub cegłę. Jak układać płytki gipsowe?

2019-12-17 11:35

Płytki gipsowe pozwalają na szybkie „wznoszenie murów” bez konieczności wyburzania starych ścian. Płytki gipsowe na ścianę imitujące kamień lub cegłę są eleganckie i łatwe w montażu. Poznaj zasady układania dekoracyjnych płytek gipsowych w domu.

Okładzina z płytek gipsowych
Autor: Stegu Okładzina z płytek gipsowych imitujących cegłę tworzy wyrażny graficzny wzór. Zachowując nowoczesną stylistykę wnętrza, w interesujący sposób je urozmaica. Spełnia też funkcję praktyczną – chroni narożnik ściany w strefie komunikacyjnej

Płytki gipsowe są cenione ze względu na podobieństwo do prawdziwych cegieł, a także prosty montaż. Płytki gipsowe nie wymagają fugowania, a zatem pozwala to uniknąć żmudnego procesu wypełniania szczelin, dokonywania pomiarów, wstawiania krzyżyków. Nie musisz też się martwić, że pobrudzisz płytki zaprawą ani że niewłaściwe wykonanie lub źle dobrana barwa fugi zepsują efekt estetyczny. Płytki gipsowe mogą być białe lub barwione. W razie potrzeby po ułożeniu można je pomalować dowolną farbą kryjącą do ścian. Wystarczy jedna warstwa preparatu, należy jednak dobrze go wcierać pędzlem w strukturę płytki. Płytki gipsowe są dostępne w dwóch wersjach – pełnej i narożnikowej, co jest kolejnym ułatwieniem w montażu. Mają zaledwie 22 mm grubości. Do przycinania płytek z gipsu wystarczy piła do drewna.

Zobacz też:

Metr kwadratowy okładziny z płytek gipsowych jest najlżejszy w porównaniu z innymi ceglanymi lub cegłopodobnymi płytkami – waży zaledwie 15 kg. Niestety płytkami gipsowymi nie wykończymy ścian na zewnątrz domu. Nie są również polecane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Ich odporność na szorowanie jest mniejsza w porównaniu z ceramiką, klinkierem lub betonem. Aby płytki gipsowe nie chłonęły brudu, po ułożeniu trzeba je pomalować impregnatem.

Sonda
Co podoba Ci się najbardziej w modnych materiałach wykończeniowych?

Płytki gipsowe na ścianę

Płytki gipsowe na ścianę stosuje się nie tylko we wnętrzach tradycyjnych, których dekoracją często są mury ceglane, lecz także w przestrzeni nowoczesnej – umiejętnie dobrana okładzina z cegieł pomoże ją ożywić, ocieplić, nadać jej wyrazisty charakter. Płytkami gipsowymi cegłopodobnymi można pokryć jedną ze ścian w pokoju dziennym, podkreślając w ten sposób jej wyjątkowe znaczenie. Może to być ściana, przy której stoi kominek, telewizor lub kanapa. W nowoczesnych wnętrzach wykorzystujących monochromatyczne zestawienia bieli i czerni ściany wykończone pytkami gipsowymi są dopełnieniem aranżacji. Ich wyrazista, nieregularna powierzchnia sprawia, że okładzina przełamuje gładkość ścian oraz podłogi. Wnosi też nieco ciepła i przytulności do chłodnych kompozycji.

Sprawdź także:

Ściana z okładziną z płytek
Autor: Stegu Ściany pokoju dziennego pokryte w całości płytkami gipsowymi zostały punktowo podświetlone od góry halogenami. Światło podkreśla ich nierówną fakturę

Jak kłaść płytki gipsowe: zasady układania

Oprócz samych płytek gipsowych potrzebny będzie grunt do przygotowania podłoża, klej do płytek gipsowych oraz impregnat zabezpieczający. Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie zmierzyć powierzchnię, na której będziesz układać płytki, i oszacować, ile płytek gipsowych potrzeba. Najlepiej jest kupić o 10% więcej, niż to wynika z obliczeń (ze względu na konieczność docinania). Jeżeli chcesz również obudować narożniki płytkami gipsowymi narożnymi, powinieneś mieć ich o 5% więcej w stosunku do tego, co wynika z obliczeń. Oto zasady układania płytek:

  • Podłoże musi być równe, suche, oczyszczone z resztek starej farby. Przed przystąpieniem do pracy, jeśli zachodzi taka potrzeba, należy wyrównać je zaprawą wyrównującą i starannie zagruntować odpowiednim preparatem.
  • Jeżeli masz zamiar ułożyć także narożniki, klejenie płytek zacznij właśnie od nich, jeśli nie – od miejsc najbardziej widocznych, żeby uniknąć w nich mało estetycznych docinek i łączeń.
  • Ze spodniej strony płytki gipsowej musisz usunąć nalot gipsowy powstały w czasie produkcji. Możesz to zrobić na przykład szpachelką lub szczotką drucianą.
  • Klejenie płytek gipsowych zaczynaj od dołu ściany. Układaj elementy na mijankę, czyli z przesunięciem o 1/3 długości płytki.
  • Na każdą płytkę nanoś za pomocą szpachelki cienką warstwę kleju. Następnie dociskaj płytkę lekko do podłoża, poruszaj nią na boki, aby równomiernie rozprowadzić klej, i dosuwaj do sąsiednich płytek.
  • Płytki gipsowe w ostatnim rzędzie zwykle trzeba docinać (ręczną piłą do drewna). Gdy okładzina z płytek zostanie ułożona, a klej wyschnie (na co trzeba poczekać mniej więcej 14 dni), ścianę należy zabezpieczyć środkiem do impregnacji, który przedłuży trwałość okładziny.
Przyklejanie płytek
Autor: Mariusz Bykowski Jeśli przyklejamy płytki gipsowe do malowanej ściany, w pierwszej kolejności musimy usunąć lub porysować farbę, aby poprawić przyczepność kleju
warto wiedzieć

Kiedy warto wybrać płytki gipsowe

1. Jeśli chcemy uzyskać we wnętrzu efekt ceglanego lub kamiennego muru za nieduże pieniądze.

2. Jeśli bierzemy pod uwagę możliwość pomalowania tak wykończonej ściany na dowolny kolor. Białe, gipsowe płytki łatwo pomalować. Nadaje się do tego typowa farba do ścian.

3. Choć okładziny gipsowe można po ułożeniu pomalować na dowolny kolor, inwestorzy doceniają ich naturalną, białą barw.

Polecamy wideo: Ceglane ściany we wnętrzach. Płytki ścienne jak stare cegły

Ceglane ściany we wnętrzach. Płytki ścienne jak stare cegły
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.