Jak dbać o storczyki w doniczce? Jakie storczyki wybrać do domowej uprawy?

2023-11-09 14:56

Storczyki można spotkać niemal w każdym domu. Ze względu na problemy w uprawie, ich miłośnicy zwykle ograniczają się do zakupu mało wymagających gatunków. W rzeczywistości grupa storczyków nadających się do uprawy doniczkowej jest znacznie szersza. Jakie wybrać i jak o nie zadbać?

Popularność storczyków to fenomen na skalę globalną. Rośliny są trudne w uprawie (w porównaniu z innymi gatunkami), pomimo tego można je spotkać prawie wszędzie. Dekorują domy, biura i hotele. Ozdabiają zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne wnętrza. Są uprawiane w donicach, korzeniami do góry, w szklanych mini-ogrodach, ogrodach zimowych i ogrodach wertykalnych. Poznaj storczyki, które można uprawiać w domowych warunkach.

Spis treści

  1. Falenopsis (Phalaenopsis) - najpopularniejszy storczyk
  2. Dendrobium (Dendrobium) - storczyk o szczególnych wymaganiach
  3. Cymbidium (Cymbidium) - storczyk o sporych rozmiarach
  4. Katleja (Cattleya) - królowa orchidei
  5. Motylnik (Oncidium) - storczyk efemeryczny
  6. Sabotek (Paphiopedilum) - storczyk o niezwykłych kwiatach

Falenopsis (Phalaenopsis) - najpopularniejszy storczyk

Storczyk preferuje miejsca jasne. Optymalna temperatura w czasie sezonu wynosi 20-25°C, zimą wymaga ochłodzenia. Wilgotność powietrza powinna utrzymywać się na poziomie przynajmniej 60%. Sadzenie w podłożu specjalistycznym lub ziemi wymieszanej z keramzytem i korą roślin iglastych.

Wymaga regularnego, ale oszczędnego podlewania. Zbyt obfite nawadnianie to częsty powód żółknięcia liści. Od wiosny do jesieni warto dokarmiać go co 2-3 tygodnie nawozem specjalistycznym. Nie lubi przesadzania. Po kwitnieniu warto przyciąć pęd o 2/3 długości.

Poznaj różne gatunki storczyka Phalaenopsis.

Dendrobium (Dendrobium) - storczyk o szczególnych wymaganiach

Miejsca o dużej ilości światła rozproszonego. Wymaga podłoża specjalistycznego lub innego - mocno przepuszczalnego z solidnym drenażem. Lubi przezroczyste pojemniki. W pomieszczeniu powinno panować wilgotne powietrze (powyżej 60%).

Jest nieco bardziej wymagający od falenopsisu. Podlewa się go obficie od marca do sierpnia, w pozostałym okresie oszczędnie. Wymaga codziennego zraszania. Donicę warto ustawić na mokrych kamieniach ułożonych na podstawce. Można nawozić co 2 tygodnie mocno rozcieńczonymi dawkami nawozów. Co pewien czas warto potraktować gnojówką z pokrzywy lub cebuli.

Cymbidium (Cymbidium) - storczyk o sporych rozmiarach

Wymaga dużej ilości światła – zwłaszcza w okresie zimowym. Najlepiej uprawiać go na parapecie. Optymalna temperatura w czasie wzrostu i kwitnienia wynosi 15-20°C. Latem może rosnąć w ogrodzie. Preferowane podłoże specjalistyczne. Do ziemi uniwersalnej warto dodać keramzyt, korę i węgiel drzewny.

Co 2-3 lata powinien być przesadzany. Należy podlewać go regularnie – małą ilością odstanej, miękkiej wody. Zamiast podlewania można też wykonywać codzienne, obfite zraszanie. Dokarmianie co kilka tygodni nawozem dla storczyków. Dość podatny na choroby grzybowe.

Katleja (Cattleya) - królowa orchidei

Stanowisko wilgotne o dużej ilości światła rozproszonego. Najlepiej czuje się w szklarniach, ogrodach zimowych lub szklanych mini-ogrodach. Optymalna temp. latem wynosi 18-22°C, zimą 16-18°C. Zimą może wymagać 2-3 godzinnego sztucznego doświetlania. Lubi podłoża z dodatkiem mchu, korzeni paproci i kory sosnowej.

Storczyk powinien być codziennie zraszany (lub zamgławiany). Należy podlewać go odstaną wodą regularnie (gdy podłoże lekko przeschnie). Raz w miesiącu można zastosować specjalistyczny nawóz.

Motylnik (Oncidium) - storczyk efemeryczny

Lubi parapety okien wschodnich. Wymaga dużej wilgotności powietrza. Optymalne jest specjalistyczne podłoże dla storczyków. Najlepiej uprawiać go w szklanym mini-ogrodzie.

Motylnik powinien być często – nawet codziennie zraszany. Podlewanie umiarkowane, najbardziej obfite w czasie kwitnienia. Nawożenie wykonuje się średnio raz w miesiącu. Nie lubi dużych donic.

Sabotek (Paphiopedilum) - storczyk o niezwykłych kwiatach

Dobrze rośnie w lekkim półcieniu. Wymaga wilgotnego pomieszczenia, np.: łazienki. W dzień preferuje wysokie temperatury. W uprawie używa się specjalistycznego podłoża z grubym drenażem (ponad 1/3 donicy).

Roślinę należy podlewać tylko przegotowaną wodą. Podłoże powinno nieco przeschnąć. Wymaga częstego zraszania i instalacji nawilżaczy powietrza. Dokarmianie stosuje się raz w miesiącu – dawki nawozów są rozcieńczone.

Jak dobrze znasz storczyki? Sprawdź, czy rozpoznasz te najpopularniejsze

Pytanie 1 z 11
Jak nazywa się ten storczyk?
Storczyk Vanda
Pielęgnacja storczyków. Na co zwracać uwagę?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają