Jak dbać o żywą choinkę w doniczce, by móc ją po świętach posadzić w ogrodzie?

2023-12-18 13:19

Choinka żywa w doniczce ma tę zaletę, że można ją później posadzić w ogrodzie. Wybierając żywą choinkę w donicy, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Podpowiadamy, gdzie kupić i jak wybrać choinkę w doniczce oraz jak o nią dbać, by po świętach móc posadzić ją w ogrodzie.

Odświętnie udekorowana choinka to jeden z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Właściciele ogrodów często zamiast kupować cięte drzewko, wybierają choinkę w doniczce. Zwolenników żywych choinek w pojemnikach znajdzie się również sporo wśród osób mieszkających w blokach. Takie drzewko nie dość, że ozdobi nasze domy i mieszkania w okresie Bożego Narodzenia, to - jeśli odpowiednio o niego zadbamy - będzie w przyszłości atrakcyjnie prezentowało się w ogrodzie, gdy zdecydujemy się na wysadzenie go wiosną do gruntu. Pamiętajmy jednak, że jest to możliwe jedynie pod warunkiem, że drzewko od początku było uprawiane w pojemniku i zostało odpowiednio zahartowane po pierwsze przed wstawieniem do mieszkania, a po drugie po świętach (kiedy umieszczamy ją w chłodniejszym miejscu, gdzie przebywa aż do wiosny).

Spis treści

  1. Choinka żywa w doniczce - jak wybrać najlepsze drzewko?
  2. Żywa choinka w doniczce: świerk, jodła czy cyprys?
  3. Jak dbać o choinkę w doniczce, by przetrwała jak najdłużej?
  4. Co zrobić, by choinka w doniczce nadawała się do posadzenia w ogrodzie?

Choinka żywa w doniczce - jak wybrać najlepsze drzewko?

Zanim zdecydujemy się na zakup żywej choinki w doniczce, przyjrzyjmy się roślinie, czy nie ma suchych lub niezdrowo wyglądających (żółtych lub czerwonawych) igieł albo śladów żerowania szkodników. Jeżeli choinkę zamierzamy w przyszłości posadzić w ogrodzie, obejrzyjmy jej bryłę korzeniową – często się zdarza, że drzewka są wykopywane z ziemi i wkładane do pojemników krótko przed sprzedaniem. Takie rośliny są równie nietrwałe, jak te ścięte na plantacji. Szansę na przeżycie i przyjęcie się w gruncie mają tylko drzewka świąteczne uprawiane w pojemnikach. Najlepiej więc ich szukać w dobrych szkółkach lub centrach ogrodniczych.

Zobacz także:

Żywa choinka w doniczce: świerk, jodła czy cyprys?

Tradycyjne choinki to świerki i jodły, ale coraz częściej, szukając oryginalnych rozwiązań, sięgamy po inne gatunki roślin. O ile jednak karłowe odmiany sosen, jałowce kolumnowe czy cyprysiki można będzie przesadzić do ogrodu, o tyle cyprysy, które też bywają sprzedawane jako drzewka świąteczne, są zbyt wrażliwe na mróz.

Zdarza się, że kupujemy niewielkie choinki już przybrane i obficie spryskane sztucznym śniegiem. Taką dekorację należy jak najszybciej zmyć z igieł ciepłą wodą. W przeciwnym razie roślina uschnie, ponieważ farba zatyka jej aparaty szparkowe, uniemożliwiając oddychanie.

Jak dbać o choinkę w doniczce, by przetrwała jak najdłużej?

W naszym klimacie drzewa i krzewy iglaste przechodzą zimą w stan spoczynku. Nie przestają wprawdzie oddychać i czerpać wody z podłoża, ale ich funkcje biologiczne są bardzo ograniczone. Musimy sobie zatem zdawać sprawę z tego, że przenosząc choinkę na dłużej do ciepłego pomieszczenia, przerwiemy jej sen zimowy. Soki zaczną krążyć i pojawią się młode jasnozielone pędy. Dlatego bezpieczny czas przebywania żywej choinki we wnętrzu, bez przerwania jej spoczynku, to najwyżej 6-7 dni.

Zobacz też:

Co zrobić, by choinka w doniczce nadawała się do posadzenia w ogrodzie?

Jeśli mamy pewność, że choinka nie była trzymana w cieple, najlepiej przed przystrojeniem pozostawić ją na zewnątrz. Jeżeli panuje mróz, trzeba stopniowo przyzwyczajać je do zmiany warunków i na 2-3 dni umieścić w chłodnym pokoju lub na werandzie (5-10°C), a do ciepłego wnętrza wstawić jedynie na święta.

Drzewko, które spędziło w pomieszczeniu do 6 dni i nie zostało „przebudzone”, możemy wynieść do ogrodu lub na balkon. Trzeba jednak okryć pojemnik, w którym rośnie, tkaniną jutową, matą słomianą lub tekturą falistą. Donicę z rośliną najlepiej ustawić w zacisznym miejscu, do którego nie dociera bezpośrednie światło słoneczne. Można też osłonić ją przed promieniami słońca agrowłókniną lub siatką cieniującą (dostępne w sklepach ogrodniczych

Jeżeli choinka zbyt długo przebywała w cieple i jej stan spoczynku został przerwany, przenieśmy ją do chłodnego i jasnego pomieszczenia, gdzie doczeka wiosny. W tym czasie pamiętajmy o jej podlewaniu (tym obfitszym, im cieplej jest w pomieszczeniu), żeby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Kiedy nie będą już grozić przymrozki, wynieśmy roślinę do ogrodu. W ten sposób należy postępować ze wszystkimi iglakami z kwiaciarni i supermarketów, bo zazwyczaj ich spoczynek zimowy został już przerwany.

Zobacz też:

Choinka w donicy
Autor: Marcin Czechowicz Jeśli kupiłeś choinkę w doniczce na pewno zastanawiasz się co z nią zrobić po świętach. Odpowiedź jest bardzo prosta - posadź ją w ogrodzie!

Czy rozpoznasz rośliny są związane z Bożym Narodzeniem? Sprawdź, czy na pewno znasz je wszystkie

Pytanie 1 z 9
To najpopularniejszy iglak na bożonarodzeniowe drzewko - wydziela piękny, żywiczny zapach
Świerk pospolity
Żywe choinki - jak kupić najpiękniejsze drzewko?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają