Jakie mapy załączyć do wniosku o warunki zabudowy i gdzie je zdobyć?

2011-01-25 12:21
Jakie mapy trzeba załączyć do wniosku o warunki zabudowy
Autor: Andrzej T. Papliński

Wniosek o decyzję o warunkach zabudowy musi mieć załączoną tak zwaną mapę zasadniczą w skali 1:500 lub 1:1000. Kupisz ją za pośrednictwem miejscowego geodety lub w lokalnym wydziale geodezji. Na mapie powinny być uwzględnione granice działki i jej otoczenie. W przypadku dużych działek koszt mapy może sięgać nawet kilku tysięcy, co wcale nie daje gwarancji, że wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Skąd wziąć mapę do wniosku o warunki zabudowy

Do wniosku o warunki zabudowy potrzebna jest kopia (lub kopie – najczęściej dwie) mapy zasadniczej w skali 1:500 lub 1:1000 obejmującej teren inwestycji i jej najbliższe otoczenie.

Mapy kupuje się za pośrednictwem miejscowego geodety lub w lokalnym wydziale geodezji, do którego powinniśmy zostać skierowani w gminie lub starostwie.

Co powinno być zaznaczone na mapie

Na mapie powinny być zaznaczone granice działki – naszego „terenu inwestycji”. Ważne, że mapa musi obejmować także otoczenie działki w odległości równej trzykrotnej szerokości jej frontu (od drogi, z której jest dojazd) odmierzonej we wszystkich kierunkach od jej granic, ale nie mniej niż po 50 m w każdą stronę.

Ten wymóg wynika z potrzeby analizy obszarowej i zastosowania zasady dobrego sąsiedztwa – rozpatrując nasz wniosek, urząd jest zobowiązany brać pod uwagę charakter okolicznych terenów i ich zabudowę.

Jeśli działka ma od strony drogi 20 m szerokości, to należy zamówić mapę terenu do 60 m od granic działki w każdym kierunku. Gdy działka – co często się zdarza przy wiejskich siedliskach – ma szeroki front od drogi, na przykład 60 m, to mapa, jaką należy złożyć w urzędzie, będzie obejmować kilka do kilkunastu hektarów terenu i nawet wykonana w dopuszczonej dla terenów wiejskich skali 1:1000 będzie ogromną płachtą papieru sklejoną z kilku kawałków.

Koszt mapy

Właściciele dużych działek mogą więc zapłacić za mapę nawet kilka tysięcy złotych, co wcale nie oznacza, że ich wniosek będzie rozpatrzony pozytywnie. Oprócz tego do wniosku załącza się także jeden egzemplarz wypisu i wyrysu z rejestru gruntów.

Planujesz budowę domu? Zobacz kolekcję Muratora: Projekty domów jednorodzinnych >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają