Wiosenna pielęgnacja trawnika: wałowanie, nawożenie, dosiewanie trawy

2009-08-06 2:00

Wiosenną pielęgnację trawnika rozpoczynamy, gdy trawa rozmarznie i obeschnie. Wiosną na trawniku należy przeprowadzić kilka zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak wałowanie, wertykulacja czy nawożenie. Radzimy kiedy wałować i nawozić trawnik oraz jaki nawóz zastosować na trawnik wiosną.

Piękny i zadbany trawnik
Autor: Piotr Mastalerz Gęsty i zielona darń do duma właścicieli. Koszenie nie wystarczy, by trawnik był zadbany. Konieczne są jeszcze dodatkowe zabiegi, które trzeba przeprowadzać szczególnie po zimie. Projekt ogrodu: Olga Dobrowolska

Wiosną trawnik wymaga intensywnej pielęgnacji, po zimie jest on bowiem poważnie osłabiony. Do pracy przystępujemy, gdy rozmarznie i przeschnie ziemia oraz gdy ustabilizuje się dodatnia temperatura, to znaczy minie niebezpieczeństwo przymrozków poniżej -5oC. Zależnie od rejonu kraju jest to zwykle między końcem marca a drugą połową kwietnia.

Jakie są etapy wiosennej pielęgnacji trawnika?

Najpierw wygrabiamy suche liście i śmieci, rozgrabiamy kretowiska. Jeżeli widać, że darń jest zbita, wyczesujemy ją ostrymi grabiami, tak aby poprzerywać kłącza i wygrabić sfilcowane pędy i źdźbła. Warto też przeprowadzić wertykulację – wertykulatorem wyposażonym w ostrza przecinamy zbitą darń. Dzięki temu ziemia zostanie dotleniona, łatwiej też do korzeni traw będzie docierała woda. Jeżeli na murawie jest mech, trzeba go bardzo dokładnie wygrabić (po wcześniejszej wertykulacji), a następnie zbadać, czy ziemia w ogrodzie nie jest zbyt kwaśna. Mech pojawia się on przede wszystkim na zaniedbanych trawnikach, źle nawożonych i niewertykulowanych. Szczególnie często rozwija się w miejscach ocienionych i wilgotnych,na glebach słabo przepuszczalnych i kwaśnych.

Sprawdź też: jak zwalczać chwasty na trawniku >>>

Kopce kreta na trawniku
Autor: Piotr Mastalerz Częstym utrapieniem na tarwniku są kopce kreta. Trzeba ja rozgarnąć, a następnie, jeśli trzeba, dosiać trawę.

Dosiewanie trawy po zimie

Po wertykulacji trawnik trzeba bardzo dokładnie wygrabić. Podczas tego zabiegu usuwa się kilkadziesiąt procent starej darni. Nie powinno to budzić niepokoju, ponieważ trawa szybko odrośnie i zagęści się. Wertykulację przeprowadza się na dojrzałych trawnikach, począwszy od drugiego-trzeciego roku wzrostu. Młodsze trawniki wystarczy bardzo dokładnie zagrabić, usuwając zaschnięte źdźbła traw. W miejscach, w których trawa znikła, na przykład na skutek rozwoju pleśni śniegowej, należy posiać mieszankę regeneracyjną lub taką, jakiej użyto podczas zakładania trawnika. Wysiewa się ją w ilości 20- 35 g/m2, zależnie od stanu trawnika, a następnie przykrywa cienką warstwą kompostu albo żyznej ziemi, wałuje i podlewa.

Nawożenie trawnika wiosną: jakie zastosować nawozy?

Na całej powierzchni trawnika rozsypujemy nawozy: kompost lub specjalne mieszanki do trawników. Nawozy dostarczają trawnikowi substancji odżywczych potrzebnych do wzrostu roślin.

 Sprawdź też: jak założyć trawnik - instrukcja krok po kroku >>>

 Trzeba przestrzegać poniższych zasad, aby prawidłowo nawozić rośliny:

  • Używać nawozu zawierającego 3 główne składniki odżywcze: azot, fosfor i potas. Nawóz o zbyt dużej zawartości azotu może spowodować choroby trawnika.
  • Podczas okresu, kiedy rośliny są narażone na stres, należy unikać zbyt nadmiernego nawożenia. Trawy okresu ciepłego odczuwają stres w chłodniejszych porach roku; a trawy okresu chłodnego - podczas upalnych miesięcy.
  • Nawóz rozprowadzaj równomiernie po całym trawniku, ręcznie lub przy użyciu specjalnej maszyny.
  • Po nawożeniu obficie podlej trawnik. Pozwoli to na rozpuszczenie się nawozu i uniknięcie oparzeń wywołanych nagromadzeniem się substancji chemicznych.
  • Kilka ogólnych zasad dotyczących nawożenia roślin: nawozić wiosną, wczesną jesienią lub przy jej końcu, kiedy trawa zaczyna rosnąć i powtarzać zabieg co 6 tygodni. Jeżeli trawnik zimą jest zielony, nawozić wczesną wiosną, późnym latem, wczesną i późną jesienią.

Wideo: jak uratować zaniedbany trawnik

Pielęgnacja trawy. Jak uratować zaniedbany trawnik?

Wałowanie trawnika wiosną

Powierzchnia trawnika powinna być równa, a darń zwarta. Aby taki efekt osiągnąć wykonuje się wałowanie trawnika - czyli grunt będzie równy, trawa dobrze dociśnięta i trawy pobudzone do rozkrzewiania. Wałowanie trawnika wykonuje się „na krzyż” wałem o ciężarze 70–300 kg (dostosowanym do rodzaju podłoża, bo zbyt lekki nie spełni zadania, a zbyt ciężki będzie się zapadał). Warto wałować trawnik dwa-trzy dni przed pierwszym koszeniem i po nim, w celu dociśnięcia młodych słabo zakorzenionych roślin. Czasami zdarza się, że po zimie na trawniku pozostają plamy schnącej darni. W takich miejscach w drugiej połowie kwietnia należy posiać nasiona traw (wzruszyć ziemię grabiami, rozrzucić nasiona, zagrabić i podlać). Najlepiej stosować tzw. mieszanki regeneracyjne, które oprócz nasion traw szybko kiełkujących i odpornych na niesprzyjające warunki wzrostu zawierają także nawozy.

Nawożenie trawnika po zimie
Autor: thinkstock.com Wiosna to czas nawożenia trawnika. Można je rozsiać używając siewnika
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.