Jak urządzić mały balkon? Odnawiamy balkon, sadzimy rośliny, wybieramy meble

2015-04-13 16:49

Kilka pomysłów na to, jak urządzić i zaaranżować mały balkon w bloku. Podpowiadamy, w czym sadzić kwiaty i rośliny na balkonie, jak zagospodarować przestrzeń, by stworzyć zaciszny kącik wypoczynkowy.

Pomysł na balkon - w czym sadzić kwiaty i rośliny na balkonie
Autor: IKEA

Po zimie chcemy spędzać jak najwięcej czasu wśród zieleni na świeżym powietrzu. Balkon w kwiatach, kawa na stoliku i słońce to jest to, na co czekaliśmy długie miesiące. Dlatego przed sezonem warto posprzątać i odnowić balkon. Na początek usuńmy wszystkie niepotrzebne rzeczy, bo balkon często traktujemy jako miejsce do składowania. Następnie zabieramy się za sprzątanie i remont tych elementów, które wymagają naprawy. Balkon wystawiony na mróz, deszcz i duże wahania temperatury starzeje się szybciej niż ściany, fundamenty bądź stropy. Zniszczenia dotykają w pierwszej kolejności jego nawierzchni ułożonej zazwyczaj z płytek ceramicznych. Tracą one przyczepność do podłoża, pękają, kruszą się zrobione między nimi spoiny. Szybko też starzeją się balustrady ze zwykłej stali. Zaczyna się na nich łuszczyć farba, spod której przebijają ogniska korozji. Po zimie ujawniają się rozmaite usterki na balkonie.

Balkon: przygotowanie do sezonu letniego

Wiosną balkon należy na nowo zaaranżować, ale zanim do tego przystąpimy, warto sprawdzić jego stan. W narożnikach mogą zalegać nawiane śmieci, pajęczyny pokrywać balustrady. Zakurzone ściany trzeba oczyścić i przetrzeć wilgotną szmatką. Jeśli są na nich zacieki i plamy, dobrze jest pomalować je dwiema warstwami farby do ścian i sufitów. Warto sprawdzić stan podłogi, bo chodzenie po obluzowanych płytkach może być nie tylko nieprzyjemne, ale także niebezpieczne. Podłogę można naprawić lub ułożyć na nowo. Potem warto pomyśleć, jak i czym umeblować balkon, a na koniec za pomocą roślinnych kompozycji przekształcić tę przestrzeń w zieloną oazę.

Balustrada na balkonie

Zwykle jest z elementów metalowych połączonych z panelami szklanymi lub betonowymi. Po zimie może być na niej rdza. Trzeba ją oczyścić metalową szczotką, odpylić i nałożyć dwie warstwy farby do metalu, na przykład chlorokauczukowej. Betonowe lub murowane ścianki balkonu należy oczyścić z kurzu i pomalować dwiema warstwami farby do ścian i sufitów (najlepiej przeznaczonej do pomieszczeń wilgotnych) albo elewacyjnej. Jeśli chcemy mieć na balkonie odrobinę intymności, szklany panel można pokryć folią samoprzylepną o ograniczonej przezierności.

Odnawiamy podłogę na balkonie

Płytki na balkonie trzeba opukać, żeby sprawdzić, czy się nie odspoiły od podłoża. Jeśli wydają głuchy odgłos, to znaczy, że należy je usunąć i ułożyć nowe. Podłoże po zdjęciu płytek trzeba dokładnie oczyścić ze starej zaprawy. Do mocowania płytek gresowych na balkonie są przeznaczone kleje elastyczne o podwyższonej przyczepności, czyli klasy C2S1. Układając nowe płytki, należy przestrzegać zasady pełnego wypełniania przestrzeni pod płytkami zaprawą klejową. To zapobiegnie dostawaniu się pod nie wody, która powoduje ich odpadanie. Jeśli posadzka na balkonie dobrze się trzyma, ale ma już swoje lata i nam się opatrzyła, można na niej położyć sztuczną trawę, matę z drewnianych listewek lub ułożyć podłogę z ażurowych podestów z drewna. Te ostatnie mają warstwę spodnią z tworzywa sztucznego z zaczepami do montażu. To sposób na bardzo szybką nową podłogę. Trochę więcej czasu zajmie ułożenie desek tarasowych. Możemy to zrobić, gdy próg drzwi tarasowych jest wysoko, czyli mamy dostatecznie dużo miejsca na całą konstrukcję, bo legary i deski podniosą posadzkę balonu o jakieś 10 cm. Legary rozstawia się co mniej więcej 50 cm i mocuje do podłoża. Deski przytwierdza się do nich klipsami systemowymi lub wkrętami. Ponieważ na balkonie drewno będzie narażone na czynniki atmosferyczne, zwłaszcza wilgoć i wodę, najlepiej jest wybierać drewno egzotyczne albo nasze rodzime, ale poddane obróbce termicznej, tak zwane thermodrewno. Najtańsze są deski sosnowe. Powinno się zabezpieczyć je przez wilgocią olejem.

Meble na balkon

Na balkonie są potrzebne krzesełka, kanapa lub ława do siedzenia oraz stolik kawowy. Najłatwiej jest kupić gotowe, ale trzeba na nie wydać nawet kilkaset złotych. Zrobienie własnych może nam dać olbrzymią satysfakcję i oszczędności. Najprościej wykorzystać do zrobienia mebli na balkon palety. Dwie nałożone na siebie mogą być stolikiem kawowym lub siedziskiem. Paleta postawiona pionowo może stanowić oparcie kanapy lub być przekształcona w kwietnik. W składzie paleta w dobrym stanie kosztuje kilkadziesiąt złotych. Meble z palet są łatwe do zrobienia i dość tanie. Trzeba ją oczyścić z luźnych fragmentów drewna i kory, a następnie dokładnie oszlifować papierem ściernym (najpierw grubym – 60-80, potem coraz drobniejszym – 160-200), żeby usunąć wszelkie zadziory. Na odpyloną powierzchnię nakładamy dwie warstwy lakieru, lakierobejcy, emalii do drewna lub oleju do mebli ogrodowych. Tanim sposobem na umeblowanie balkonu - i to z klimatem – jest kupno stolika, krzesek lub ławki w second handzie meblowym. Będzie to wymagać od nas nieco więcej pracy, bo trzeba usunąć stare powłoki, ale efekt może być imponujący. Jeśli powłoka lakiernicza czy barwiąca jest na nich trochę uszkodzona, najprościej jest przeszlifować takie meble papierem ściernym, żeby uzyskać efekt przecierki. Gdy meble są bardzo zniszczone, stare powłoki trzeba całkowicie usunąć. Oprócz papieru ściernego można wykorzystać preparaty chemiczne do usuwania farb i lakierów albo opalarkę.

Rośliny na balkon

Niezbędną dekoracją balkonu są skrzynki z kwiatami umieszczone na balustradzie. Można tu posadzić pelargonie, zwisające surfinie, kocanki włochate, lobelie, plektrantus, czyli komarzycę odstraszającą owady. Wzdłuż ścian można ustawić skrzynki lub donice z niskimi roślinami. Na większym balkonie jest miejsce na donice z większymi roślinami w formie piennej. Kolorową ozdobą balkonu będą też drzewka lantany, porzeczki ozdobnej, róż, hortensji, ostrokrzewu. Gdy minie zagrożenie nocnymi przymrozkami, wystawiamy na balkon rośliny, które w naszym klimacie trzeba zimować w pomieszczeniach, na przykład oleandry, agawy, cytrusy, oliwki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.