Ptaki w ogrodzie. Rośliny, które są schronieniem i pokarmem dla ptaków

2016-11-11 15:16
Zrobiszsam: budka dla ptaków
Autor: archiwum muratordom

Ptaki w ogrodzie to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami atakującymi rośliny i będącymi utrapieniem dla... człowieka. Dlatego w ogrodach montuje się karmniki, poidełka oraz budki lęgowe. Skrzydlatych przyjaciół można "zaprosić" do zielonego zakątka sadząc również drzewa i krzewy, które będą dla nich schronieniem oraz źródłem pokarmu.

Ptaki w zdecydowanej większości przypadków pełnią pożyteczną rolę w ogrodzie. Pożerają szkodniki, nie dopuszczając do ich gradacji i tym samym zniszczenia zieleni. Sikorka bogatka w pewnych okresach życia potrafi zjeść w ciągu doby tyle owadów, ile sama waży. Rodzina takich ptaków w ciągu lata pożera nawet kilka milionów szkodników. Innym dobrym przykładem jest jerzyk. Jego dzienna dieta może składać się z 20 tys. owadów. Zdecydowaną większość w tej grupie stanowią komary. Większe gatunki – np.: sowy – są nieocenioną pomocą w walce z myszami i nornicami. Ptaki w ogrodzie ponadto umilają czas swoim śpiewem i wyglądem. Jak zapewnić im schronienie i naturalny pokarm?

Rośliny – schronienie dla ptaków

Ogród może być nie tylko miejscem odwiedzin ptaków, ale także ich domem. Aby tak się stało, warto montować budki lęgowe oraz posadzić rośliny, które są naturalnym schronieniem. Gęste drzewa i krzewy są dobrymi „obiektami” na zakładanie gniazd. Do tej grupy można zaliczyć m.in. bukszpan, żywotniki, brzozę, grab, buk, cis, jodłę, świerk i lipę. Istotnym gatunkiem, wykorzystywanym w lasach do zwiększenia różnorodności gatunkowej, jest jałowiec pospolity. Taką „praktykę” można z powodzeniem przenieść także do ogrodu. Iglasty krzew jest świetnym miejscem lęgowym dla ptaków śpiewających. Problemem jest niestety cięcie i formowanie roślin na żywopłoty. W taki sposób można nie tylko przepłoszyć zwierzęta, ale także nieopatrznie zniszczyć gniazda. Trudno zrezygnować z cięcia roślin, jednak zabiegi powinno się wykonywać uważnie.

Gatunki zapewniające pokarm dla ptaków

W ogrodzie uprawiana jest ogromna liczba gatunków, które stanowią pokarm dla ptaków. Nie zawsze jest to korzystna współpraca (np.: szpaki żerujące na czereśni są rzeczywistym problemem). Zwykle jednak zwierzęta nie powodują szkód na roślinach a przy okazji likwidują owady oraz ślimaki. Jednym z najcenniejszych, ale rzadko uprawianych w ogrodzie gatunkiem jest śliwa tarnina. Zapewnia schronienie i pokarm około 20 gatunkom ptaków (oczywiście nie wszystkie z nich żyją przy siedzibach ludzkich). Ważną rolę pełni cis – dostarczając pokarmu 24 gatunkom (w tym rudzikowi i kowalikowi). Pestkowce czeremchy to natomiast wartościowy pokarm m.in. dla dzwońców. Ligustr jest lubiany przez drozdy, jemiołuszki, gile i rudziki. Innymi „pożądanymi” gatunkami są: bez czarny, dzika róża, głóg, dereń, rokitnik, trzmielina i aronia.

Jak zaaranżować ogród przyjazny zwierzętom?

Zdecydowana większość ptaków najchętniej odwiedza i zasiedla miejsca usytuowane w oddali od aglomeracji miejskich. To oczywisty fakt. W samym jednak ogrodzie można dokonać modyfikacji, które będą dla zwierząt dodatkowym wabikiem. Przede wszystkim ogród powinien być jak najbardziej naturalny. Mile widziane są zakątki urządzane w stylu wiejskim, angielskim, leśnym oraz naturalistycznym. W ogrodzie powinno znajdować się dużo drzew i krzewów. To przyciągnie nie tylko ptaki, ale także inne zwierzęta (np.: wiewiórki). Nie można jednak przesadzić – stworzenie gęstych zarośli może pogorszyć wygląd ogrodu. Warto „zainstalować” źródła wody. Może to być oczko wodne, strumyk lub po prostu ustawione w zacisznym miejscu, regularnie napełniane poidełko.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie