Formowanie iglaków - jak formować drzewa i krzewy iglaste

2009-07-30 2:00
iglak-formowany
Autor: Magdalena Michalak To niezwykle malownicze drzewko zostało uformowane z jałowca

Jak formować iglaki? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli ogrodów. Formowanie drzew i krzewów iglastych pozwala otrzymać rośliny o fantazyjnych kształtach. Takie roślinne rzeźby porządkują przestrzeń i są punktem centralnym ogrodu. To doskonały pomysł na ozdobienie ogrodu.

Formowanie iglaków wymaga czasu i cierpliwości. Przez wiele sezonów wegetacyjnych trzeba skracać pędy, dążąc do uzyskania zaplanowanego kształtu (rośliny wysokości 2-2,5 m były formowane kilkanaście lat i dłużej). Dlatego ceny gotowych roślin formowanych, zwłaszcza tych starszych, są wysokie. Amatorzy prac ogrodowych mogą samodzielnie nadać iglakom oryginalny kształt. Warto się o to pokusić, bo nawet najprostsza geometryczna forma roślinna staje się istotnym elementem kompozycji. Nie bez znaczenia – zwłaszcza dla posiadaczy niewielkich ogrodów – jest też to, że rośliny formowane mogą utrzymywać wyznaczone rozmiary przez wiele lat.

Które iglaki nadają się do formowania?

Nie wszystkie iglaki dobrze znoszą formowanie. Żeby podjęty wysiłek przyniósł oczekiwane efekty, trzeba wybrać odpowiednią roślinę. Wiele odmian iglaków ma naturalny pokrój kuli, stożka czy kolumny, co można wykorzystać przy tworzeniu bardziej skomplikowanych figur roślinnych. Niektóre gatunki iglaków, np. sosny, tworzą bardzo malownicze korony, które wystarczy jedynie podkreślić cięciem. Formowanie dobrze znoszą: cis pospolity, cyprysiki, jałowce, sosny, świerki, żywotnik zachodni.

Ponieważ rośliny iglaste wolno rosną, łatwo jest zachować nadany im wcześniej kształt. Niestety, są one czułe na spaliny i zasolenie, dlatego niezbyt dobrze rosną przy ruchliwych ulicach. Niektóre z nich są wrażliwe na długotrwałe mrozy i gwałtowne zmiany temperatury.

Jak formować iglaki?

Przy nadawaniu iglakom kształtów geometrycznych warto posługiwać się szablonem z drewnianych listewek lub bambusowych palików albo konstrukcją z prętów metalowych. Szablon nakłada się na roślinę i przycina wszystkie pędy wystające poza wyznaczony kształt. Roślinne figury fantazyjne można ciąć bez szablonu. Czasami, by osiągnąć ciekawą formę, przygina się gałęzie i mocuje je odciągami ze sznurka.

Jeżeli w powstającej bryle pojawiają się miejsca puste, należy podczas formowania kierować tam młode pędy (można je wplatać między inne, rosnące w tym miejscu). Część niedoświetlonych i gorzej rosnących pędów z wnętrza rośliny można wycinać. Nie będą zużywać substancji odżywczych i wody, co pozwoli lepiej rosnąć pędom zewnętrznym.

Wśród drzew i krzewów iglastych formuje się rośliny kilkuletnie, ale można też starsze. Trzeba jednak pamiętać, że u wielu iglaków przycięte starsze gałęzie nie tworzą nowych pędów. Dlatego w miejscu, w którym roślina ma tworzyć gęstą bryłę, należy przycinać tylko najmłodsze, jednoroczne przyrosty. Pędy skraca się najwyżej dwa razy w roku: wiosną – zanim roślina rozpocznie wegetację – i w sierpniu, gdy ciemnieją nowe przyrosty.

Jak pielęgnować formowane iglaki?

  • Podlewać. Brak wody zmniejsza odporność roślin na mróz, osłabia też ich wzrost. Dlatego trzeba dbać, aby miały one wilgotną glebę. Można ją wyściółkować korą, wiórami albo wysypać żwirkiem. W ten sposób ograniczy się parowanie podłoża. Powstanie też jednolite, kontrastowe tło, podkreślające kształt roślin. 
  • Nawozić. Rośliny regularnie nawożone silniej się rozrastają i są gęściejsze, warto więc zasilać je odpowiednimi nawozami (azofoska, specjalne nawozy dla drzew i krzewów iglastych). Nawozy trzeba stosować w dawkach podanych na opakowaniu, w marcu i powtórnie w czerwcu-lipcu. Nie należy roślin nawozić później niż na początku sierpnia, gdyż gorzej zimują. Wygodnie jest stosować nawozy o spowolnionym działaniu (Osmocote, Pokon Season Confort). Zasila się nimi rośliny tylko raz – wiosną.
  • Chronić przed mrozem i śniegiem. Często przycinane rośliny są z reguły mniej odporne na mróz niż nieformowane (zwłaszcza cyprysiki i żywotniki). Dlatego warto osłonić ich korony, by mieć pewność, że nie przemarzną (wszelkie uszkodzenia na formowanych roślinach są bardzo widoczne). Osłony chronią też przed śniegiem, który osiadając na koronach, mógłby je zdeformować.

Czy potrafisz rozpoznać jakie to drzewo?

Pytanie 1 z 7
Jakie to drzewo?
Liść dębu
Iglaki w ogrodzie - kompozycje z iglaków
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają