Zakładanie ogrodu po budowie domu. Krok po kroku od projektowania ogrodu do sadzenia roślin

2021-01-07 9:07
Krajobraz po bitwie, czyli ogród po skończonej budowie
Autor: Mariusz Bykowski Urządzanie ogrodu to przyjemność, ale i wyzwanie. Szczególnie wtedy, gdy jest zakładany od podstaw, czyli na działce, która jeszcze kilka miesięcy temu była placem budowy

Zakładanie ogrodu możesz rozpocząć po zakończeniu budowy domu. Gleba po budowie rzadko nadaje się od razu do obsadzenia roślinami. Zanim przystąpisz do zakładania ogrodu, przygotuj działkę według naszych wskazówek. Oto porady krok po kroku, począwszy od projektowania, przez urządzanie po sadzenie roślin. Jak założyć ogród krok po kroku.

Zakładanie ogrodu to zadanie, na które składa się wiele zadań. Podpowiadamy, jak założyć piękny ogród. Oto kolejne kroki zakładania ogrodu po zbudowaniu domu.

Zakładanie ogrodu po budowie domu - krok pierwszy: przygotowanie terenu

Zakładanie ogrodu zaczynamy od oczyszczenia terenu ze wszystkich resztek budowlanych i ukształtowania go. Pozostałości po budowie (gruz, elementy ceramiczne, szkło) można wykorzystać do zasypywania wykopów i formowania wzniesień, trzeba jednak pamiętać o tym, że materiały te silnie drenują teren. Można na nich sadzić tylko rośliny, które lubią przepuszczalne podłoże. Należy bezwzględnie przestrzegać zasady, by ziemi z głębokich wykopów (jałowej) nie mieszać z żyzną, która zawsze powinna być ułożona na wierzchu.

Zakładanie ogrodu po budowie domu - krok drugi: projekt ogrodu

Kolejny krok to projekt ogrodu - bardzo ważny etap zagospodarowywania działki, niestety, często pomijany. Zanim przystąpimy do prac w ogrodzie, musimy się zastanowić, jak ma on wyglądać: jakie planujemy elementy małej architektury, ile miejsca mają zajmować utwardzone nawierzchnie, gdzie będą przebiegały podziemne instalacje, a gdzie stanie śmietnik albo domek gospodarczy.

Projekt ogrodu: kiedy zamówić i co powinien zawierać >>>

Zakładanie ogrodu po budowie domu - krok trzeci: przygotowanie podłoża

Jeśli ziemia nie była dawno uprawiana i jest bardzo zbita należy ją przekopać na głębokość dwóch szpadli (tak by nie wydobywać na wierzch jałowego podglebia). Dokładnie usunąć korzenie i kłącza chwastów. W miejscach rabat rozłożyć zgromadzony na pryzmie humus. Strukturę gleby poprawiamy przekopując ją z kompostem, torfem lub korą. Glebę gliniastą warto rozluźnić, dodając gruboziarnistego piasku (rozłożyć go mniej więcej 5-centymetrową warstwą i wymieszać z podłożem), do piaszczystej zaś warto dodać gliny (również rozłożyć 5-centymetrową warstwę i wymieszać).

Następnym krokiem jest zakup żyznej ziemi, jeżeli jest to konieczne, i rozłożenie jej w wyznaczonych miejscach. Przez zakupem należy się dowiedzieć, skąd pochodzi. Lepiej nie inwestować w glebę zdjętą z pasa przydrożnego albo z terenu wokół zakładu produkcyjnego, bo najprawdopodobniej będzie skażona.

Próchnica glebowa – jak powstaje próchnica glebowa, znaczenie próchnicy w glebie >>>

Zakładanie ogrodu po budowie domu - krok czwarty: nawierzchnie i instalacje

Po uporządkowaniu powierzchni czas na ukształtowanie terenu oraz wytyczenie dróg i placów. Po wytyczeniu dróg i ścieżek, ale jeszcze przed ułożeniem nawierzchni oraz przystąpieniem do innych prac w ogrodzie, wykonujemy budowle ogrodowe oraz instalację elektryczną.

Wytyczenie dróg i ścieżek to pierwszy etap wykonania nawierzchni właściwej. Budowa nawierzchni zależy od jej przeznaczenia. Niezależnie jednak od rodzaju układanych nawierzchni, trzeba pamiętać o uformowaniu spadków poprzecznych, dzięki którym woda opadowa będzie odprowadzana na trawniki i pod rośliny. Warto również zbadać odczyn gleby (pH) i przeprowadzić odpowiedni zabieg jego regulacji.

Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie. Ogrodowe ścieżki z betonu, klinkieru, drewna, kamienia, żwiru >>>

Projektowanie ogrodu. Jak założyć ogród

Instalację elektryczną w ogrodzie dobrze jest układać jesienią. Wtedy ziemia zdąży do wiosny osiąść i będzie można zasypać powstałe obniżenia, a następnie założyć trawnik lub posadzić rośliny, które korzenią się niezbyt głęboko (niewielkie krzewy i byliny).

Zakładanie ogrodu po budowie domu - krok piąty: sadzenie roślin w ogrodzie

Na koniec pozostaje posadzenie roślin i założenie trawnika, wcześniej jednak trzeba wyrównać powierzchnię ziemi i odczekać kilka dni, aż osiądzie. Nie należy pozostawiać nagiej gleby, bo pod wpływem działania słońca i wiatru ulega ona destrukcji. Jeżeli odkładamy na później obsadzenie jakiegoś fragmentu ogrodu, najlepiej wysiać w tym miejscu nawozy zielone. Z owsa, łubinu, facelii czy ze słoneczników można stworzyć atrakcyjną kompozycję.

Jak i gdzie kupować rośliny do ogrodu? Zasady wyboru roślin >>>

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie