Podlewanie ogrodu - co wybrać: podlewanie tradycyjne czy systemy nawadniania

2022-08-17 11:25

Nawadnianie ogrodu to jedna z podstaw pielęgnacji ogrodu w sezonie. Odpowiednie nawadnianie sprawi, że kwiaty będą pięknie kwitły, a warzywa rosły zdrowo. To, jaki system podlewania wybierzesz, zależy od kilku czynników. Podpowiadamy, kiedy decydować się na podlewanie tradycyjne, a kiedy warto zamontować systemy nawadniania.

Podlewanie ogrodu
Autor: GettyImages Podlewanie roślin w ogrodzie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych

Zanim się zabierzemy do podlewania ogrodu, musimy wiedzieć, skąd weźmiemy wodę do nawadniania oraz zdecydować, gdzie i jakie rośliny posadzimy, bo nie wszystkie mają takie same wymagania odnośnie ilości wody.

Skąd woda do podlewania ogrodu

Najprostszym, ale najdroższym i najmniej ekologicznym rozwiązaniem jest użycie wody z wodociągu. Podlewać można też deszczówką, magazynowaną w specjalnych zbiornikach, musimy jednak mieć pompę. Jeśli na to pozwalają warunki, możemy korzystać z wód gruntowych, co łączy się z wykopaniem studni i montażem pompy. Do podlewania nadaje się również woda ze zbiorników lub cieków wodnych oraz z przydomowej oczyszczalni ścieków. Korzystanie z tych wód także wiąże się z koniecznością użycia pompy.

Ujęcia wody w ogrodzie – skąd brać wodę do podlewania i jak rozmieścić krany? >>>

Podlewanie tradycyjne ogrodu

Gdy już zdecydowaliśmy, czym, co i gdzie chcemy podlewać, możemy wybrać najodpowiedniejszy dla nas sposób. Zależy to od odpowiedzi na podstawowe pytania: czy mamy dużo wolnego czasu, czy chcemy go poświęcić na podlewanie ogrodu i czy rzeczywiście lubimy to robić?  Jeśli na wszystkie pytania odpowiedzieliśmy "tak", możemy podlewać tradycyjnie, używając węża ogrodowego z dyszą rozpraszającą strumień wody (zraszaczem). W tej sytuacji osoba podlewająca wybiera nawadniany teren i ilość dostarczanej wody.

  • Popularne zraszacze mają dwustopniową możliwość regulacji strumienia wody (zraszanie i podlewanie punktowe), dostępne są również zraszacze pracujące w sposób ciągły. W urządzeniach o bardziej złożonej budowie dostępnych jest więcej opcji - od strumienia kropelkowego aż do mgiełki.
  • Praktyczniejsze są zraszacze stacjonarne, które należy przenosić z miejsca na miejsce. Mogą być rotacyjne, wahadłowe i pulsacyjne oraz nawadniać powierzchnię od 8 do 500 m2 (w zależności od długości posiadanego węża).

Wąż trzeba zamocować do kranu za pomocą przyłącza mocującego (mogą być proste lub redukcyjne - łączą elementy o różnych średnicach). Przydadzą się także przyrządy do zwijania węża po podlewaniu, np. bęben mocowany do ściany, umieszczony na stojaku, w kasecie lub na wózku. Są już bębny i kasety umożliwiające podlewanie bez konieczności rozwijania całego węża, bo woda może swobodnie przepływać przez zwiniętą część.

Wózki i bębny do węży ogrodowych >>>

Weze ogrodowe
Autor: GARDENA Wózek jest od razu gotowy do użycia, ponieważ jest w pełni wyposażony w wąż i odpowiednie złącza. Wystarczy podłączyć wąż do kranu (GARDENA)

System nawadniający

Dla tych, którzy na postawione pytania odpowiedzieli "nie", rozwiązaniem jest instalacja nawadniająca, złożona ze zraszaczy i przewodów doprowadzających wodę. Zraszacze mogą być stałe, dające równomierny, skierowany w jedno miejsce strumień, lub ruchome, opryskujące strumieniem wody pewien obszar; wynurzalne i niewynurzalne.

  • Zraszacze wynurzalne wysuwają się z obudowy w ziemi pod wpływem ciśnienia wody. Mogą być wysokie - ok. 30 cm i niskie - ok. 10 cm. Montuje się je równo z powierzchnią terenu, gdy nie pracują, są niewidoczne i nie przeszkadzają w koszeniu. Są idealne do podlewania trawników.
  • Zraszacze niewynurzalne to sztywne rury wystające ponad poziom gruntu. Optycznie nie wzbudzają zachwytu, więc lepiej "ukrywać" je wśród roślin.

Zraszaczami możemy nawadniać obszar o kształcie koła, jego wycinka, a nawet prostokąta (zależy to od rodzaju dyszy). W przeważającej części urządzeń obszar i kształt zraszanej powierzchni można określić lub zmienić, wymieniając dysze.

Mniej znanym systemem nawadniania jest linia kroplująca, składająca się z doprowadzających wodę rur i mikrorur oraz z kroplowników (z nich woda wycieka). To najbardziej ekonomiczna metoda, gdyż oszczędza wodę, nawilżając tylko konkretne miejsca. Linia dobrze funkcjonuje przy ciśnieniu w granicach 0,5-3,5 bara. Rury układa się na niewielkiej głębokości lub na powierzchni, te jednak należy przysypać ściółką (korą, wiórami). System nie jest skomplikowany i kosztowny, ale wymaga filtrowania wody z zanieczyszczeń (>75 mikronów) oraz jej odżelaziania. Na obszarze pagórkowatym należy używać kroplowników zaopatrzonych w tzw. kompensację spadków ciśnienia (dzięki temu woda może płynąć pod górę). Wiąże się to z koniecznością zastosowania dodatkowych urządzeń. Montaż należy wykonywać, ściśle przestrzegając instrukcji producenta.

Przeczytaj też:

Kolejny system to zaopatrzone w otworki węże zraszające dwufunkcyjne. Układa się je otworkami do dołu (wtedy woda nawilża ziemię) lub do góry (woda tryska i zrasza rośliny wokół). W skład takiej instalacji wchodzą dodatkowo: przyłącze do kranu, zaślepki i gwintowane złączki do łączenia kolejnych odcinków. Każdy z systemów można zaopatrzyć w automatykę, dzięki której podlewanie odbywa się także pod nieobecność domowników. Umożliwiają to sterowniki, zawory elektromagnetyczne, automatyczne dzielniki wody, czujniki deszczowe i wilgotnościowe.

Montaż systemu nawadniającego

Montaż systemu nawadniającego powinien się odbyć zgodnie z projektem zawierającym podział na sekcje. W dobrym projekcie nawadniane powierzchnie lekko na siebie zachodzą, unikamy jednak spryskiwania wodą murów, sąsiednich działek, dróżek. Gdy projekt jest gotowy, możemy samodzielnie rozpocząć układanie instalacji lub skorzystać z usług firmy montażowej.

Jak często podlewać ogród?

Ustalając częstotliwość podlewania, warto pamiętać, że ogrody na glebach ciężkich należy podlewać "na raty", by woda nie stała na powierzchni, te na glebach przepuszczalnych podlewa się rzadziej, ale za to większą ilością wody, a roślinom na glebach piaszczystych dostarcza się więcej żyznej gleby.

Na intensywność i częstotliwość podlewania ma wpływ nie tylko rodzaj podłoża, ale również wymagania roślin (te ze środowisk bagiennych mają inne potrzeby niż pochodzące ze środowisk suchych), ich faza rozwojowa oraz miejsce, w którym są posadzone.

Sonda
Co chciałbyś mieć w swoim ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.