Maj w ogrodzie: wiosenne prace w ogrodzie

2011-04-15 2:00
Maj w ogrodzie
Autor: Magdalena Michalak Tawuła - girlandy białych kwiatów

Maj w ogrodzie to czas intensywnych prac. Właśnie teraz należy poświęcić ogrodowi sporo czasu. Poznaj wiosenne prace w ogrodzie, które należy wykonać w maju. Które z tych zabiegów pokazano w programie Maja w ogrodzie?

Maj w ogrodzie to  wiosna w pełni. Podpowiadamy, jakie prace ogrodowe należy wykonać wiosną w ogrodzie.

Maj w ogrodzie: drzewa, krzewy i krzewinki

W maju możemy nadal sadzić w ogrodzie  drzewa i krzewy, ale tylko takie, które były uprawiane w pojemnikach. Na sadzenie tych z odkrytymi korzeniami jest już zbyt późno.

Przycinamy pędy krzewom ozdobnym, które przekwitły (migdałowce: trójklapowy i karłowy, porzeczki: złota i krwista, tawuły: Thunberga, wczesna, śliwolistna, popielata odmiany Grefsheim). Drzewa i krzewy po przekwitnięciu zasilamy nawozami wieloskładnikowymi (Azofoska, Fruktus 1 i 2) albo kompostem.

Aby spowodować coroczne owocowanie odmian drzew owocowych, trzeba pod koniec miesiąca oberwać część zawiązków owoców. Usuwamy te najmniejsze, słabo wykształcone, uszkodzone, z plamami.

Wrzosy, wrzośce, różaneczniki, azalie ściółkujemy korą sosnową. Różanecznikom i azaliom wycinamy przekwitłe kwiatostany, a wrzośce – gdy zakończą kwitnienie – przycinamy (aby spowodować ich zagęszczenie).

Lilakom pospolitym  wycinamy pędy z przekwitłymi kwiatostanami. Lilakom i różom usuwamy odrosty podkładki, na której była szczepiona odmiana, bo utworzą zarośla i zagłuszą szlachetną część krzewu.

Maj w ogrodzie: byliny, rośliny jednoroczne i dwuletnie, bulwiaste i cebulowe

Systematycznie odchwaszczamy grządki i rabaty. Chwasty są jeszcze małe i słabo zakorzenione, więc łatwo można je wyrwać. Gdy zaniedbamy tę pracę, rozrosną się i będą konkurować z uprawianymi roślinami o wodę, światło i substancje odżywcze.

Rozmnażamy byliny:

  • dzielimy kępy tych kwitnących wczesną wiosną i późnym latem,
  • pobieramy sadzonki pędowe złocieni, dzwonków dalmatyńskich, słoneczniczków, żagwinu i sadzonki z piętką wyrastające u podstawy karpy łubinów i ostróżek wieloletnich.

Pod koniec maja  wykopujemy bulwy ranników. Jeżeli kępy roślin cebulowych kwitnących wczesną wiosną (cebulic, śnieżników, przebiśniegów, szafirków, kosaćców żyłkowanych, ifejonów jednokwiatowych) rosną zbyt gęsto, wykopmy je (pod warunkiem, że liście już zasychają), porozdzielajmy i przesuszmy. Przechowajmy je w ażurowych pojemnikach w przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze 17-20°C do jesieni – wtedy posadzimy je na wybranych stanowiskach.

Maj w ogrodzie: trawnik

Kosimy, gdy trawa osiągnie 5 cm. Zanim rozpoczniemy pracę sprawdźmy, czy noże kosiarki są dobrze naostrzone. Pamiętajmy: lepiej kosić dwa razy w tygodniu, ścinając niewielkie odcinki źdźbeł, niż raz – radykalnie. Wysokość koszenia zależy od sposobu użytkowania i rodzaju trawnika. Często deptany nie powinien być koszony niżej niż na wysokość 3 cm. Zbyt nisko koszony (poniżej 2 cm) szybko wysycha, jest bardziej wrażliwy na deptanie. Regularnie podlewamy trawnik. Zasilamy nawozami do trawników lub dojrzałym kompostem. W maju można zakładać nowe trawniki.

Co sadzimy w maju w ogrodzie

  • na początku miesiąca – cebule i bulwy roślin nie zimujących w gruncie: begonii bulwiastej, brodiei, błonczatki, eukomisu, galtonii, sprekalii, mieczyków, śniedka i zawilca wieńcowatego;
  •  w pierwszej połowie maja – rozsadę astrów chińskich, bratków ogrodowych, kocanek, lwiej paszczy. W drugiej połowie miesiąca – rozsadę heliotropu peruwiańskiego, petunii, werbeny, żeniszka, lobelii, begonii, szałwii, aksamitek, goździków Chabaud, niecierpków, zatrwianu, cynii, iresine, ślazówki, smagliczki nadmorskiej (lobularii), tytoniu, penstemonu ogrodowego, tunbergii oskrzydlonej, kobei;
  • w drugiej połowie maja – dalie i pacioreczniki (te ostatnie można wcześniej posadzić do doniczek i wysadzić do ogrodu już podrośnięte).

Co siejemy w maju w ogrodzie

  •  w pierwszej dekadzie maja – wilec, łubin, nasturcję, fasolę wielkokwiatową, portulakę, kosmos, dimorfotekę. Można też jeszcze siać groszek pachnący, nagietek, ostróżkę, maciejkę, słoneczniki – zakwitną później niż te siane w kwietniu;
  • pod koniec miesiąca – na rozsadniku rośliny dwuletnie: dzwonek ogrodowy, miesięcznicę dwuletnią, naparstnicę purpurową, bratek ogrodowy, prawoślaz (malwę) i goździk brodaty.

Staw w maju

Wydobywamy ze stawu zanieczyszczenia i gnijące resztki roślinne. Roślinom rosnącym w stawie obcinamy uszkodzone i gnijące pędy i liście. Częściowo wymieniamy wodę w stawie. Zdejmujemy siatkę ochronną, która jesienią i w zimie chroniła lustro wody przed zanieczyszczeniami, a ozdobne ryby przed ptakami. Teraz, gdy rośliny strefy przybrzeżnej już podrosły, będą dla ryb wystarczającym schronieniem. Gdy temperatura ustabilizuje się powyżej 10°C, wynosimy rośliny wodne z pomieszczeń, w których zimowały, i umieszczamy w stawie.

Wiosenny kompost

Dokładamy do pryzmy wszelkie organiczne resztki z ogrodu i gospodarstwa domowego. Obfitym źródłem materii organicznej są chwasty, które teraz bardzo intensywnie się rozrastają. Nadają się do kompostowania, póki nie zawiążą nasion. Pryzmę kompostową nakłuwamy (na przykład widłami amerykańskimi), aby także głębszym warstwom zapewnić dostęp powietrza. Zgromadzona masa organiczna powinna być zawsze wilgotna. Jeżeli chcemy uniknąć męczącego przekładania pryzmy, zastosujmy szczepionkę kompostową (w sklepach ogrodniczych można kupić Kompostin, Bio-Kompost, ACTIVIT – zawierają wyselekcjonowane drobnoustroje, które przyspieszają rozkład materii organicznej). Pod koniec lata z założonej wiosną pryzmy będziemy już mogli wydobywać od spodu gotowy kompost do zasilania roślin.

W  maju wysiewamy nawozy zielone

Możemy wysiewać na glebach:

  • żyznych i średnio żyznych, obojętnych lub lekko kwaśnych – koniczynę perską, rzodkiew oleistą, rzepak ozimy, słonecznik, wykę jarą i jej mieszankę z peluszką, wykę siewną i jej mieszankę z owsem, grykę,
  • na lekkich i kwaśnych – łubin biały, niebieski, żółty, wąskolistny,
  • na zasadowych – peluszkę,
  • na słabych – owies,
  • na wszystkich – facelię, gorczycę.
Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany