Przestrzeń wokół domu, czyli jak zagospodarować podjazd i teren przed domem

2019-06-12 16:30
Zieleń i podjazd na działce
Autor: Piotr Mastalerz Swobodne i z fantazją kształtowanie działki między ogrodzeniem a domem - podjazd, ścieżki, trawniki, klomby. Projekt domu: Wojciech Gawroński, Marcin Żurowski

Przestrzeń przed domem to nasza wizytówka. W jaki sposób zaaranżować podjazd i teren? Postawić na roślinność, posadzić drzewa, czy po prostu wybetonować? Zagospodarowanie terenu przed domem: galeria zdjęć.

Podjazd przed domem powinien być po prostu wygodny. Szerokość bramy wjazdowej i drogi prowadzącej na posesję nie mogą być mniejsze niż 3 m. Jeśli wielkość działki na to pozwala, to warto także utwardzić niewielki plac przed domem, na którym będzie mógł zaparkować dodatkowy samochód.

Jeżeli budynek leży przy wąskiej ulicy, to dobrym rozwiązaniem jest cofnięcie bramy o ok. 1,5 m w kierunku działki. W ten sposób stracimy kawałek ogrodu (chociaż w tym miejscu i tak trzeba ułożyć nawierzchnię), ale zyskamy miejsce postojowe przed posesją.

Czym wyłożyć nawierzchnię podjazdu przed domem?

Materiałów na rynku jest dostępnych całkiem sporo. Ważne, żeby podjazd przed domem stylistycznie pasowały do innych elementów na działce: elewacji domu, ogrodzenia, czy obiektów małej architektury. Zwykle na podjazd stosowany jest bruk kamienny (tu prym wiedzie kostka granitowa) oraz betonowy. Czasami jest wykorzystywany klinkier brukowy lub żwir, czyli te same surowce, z których są układane ścieżki wokół domu. O ile jednak nawierzchnie przeznaczone dla ruchu pieszego są utwardzane elementami grubości 4 cm, o tyle te poddane większemu obciążeniu muszą być zbudowane z kostek grubości co najmniej 6 cm (dla samochodów osobowych) lub 8 cm (dla ciężarowych).

Przeczytaj też:

Roślinne akcenty: aranżacja terenu przed domem

Teren przed domem to reprezentacyjna część działki, więc nie zapominajmy o roślinach. Nawet jeśli podwórze jest niewielkie, warto zostawić kawałek ziemi, na którym będziemy mogli założyć rabaty z niewysokich krzewów i bylin. Najlepiej sprawdzą się gatunki łatwe w uprawie i dekoracyjne przez cały rok, na przykład wolno rosnące odmiany iglaków, niskie berberysy, tawuły, pięciorniki, róże okrywowe. Niekiedy w środku podjazdu jest zostawiany pas gruntu, w którym sadzi się niskie rośliny ozdobne. Taka aranżacja wygląda ładnie, ale musi być naprawdę starannie pielęgnowana – zwłaszcza regularnie podlewana, bo ziemia w przesycha tu szybciej niż w innych częściach ogrodu. Jeżeli miejsca przed domem jest naprawdę mało, posadźmy po prostu rośliny w donicach.

Przeczytaj też:

Aranżacja przestrzeni przed domem jest na pewno nie lada wyzwaniem. Estetyczne i funkcjonalne zaplanowanie tego terenu na pewno stanie się powodem do dumy. Choć trzeba pamiętać o kilku detalach, które nam pomogą w odpowiednim zaplanowaniu podjazdu jak i miejsc, gdzie skupimy się na posadzeniu roślinności.

Sonda
Jakie ogrodzenie wybrałbyś na swoją posesję?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie