Rośliny do oczka wodnego i stawu. Zobacz, jakie rośliny staną się efektowną oprawą oczka wodnego

2018-06-29 18:20
Lilie nad oczkiem wodnym
Autor: RONDO Lilie wodne zachwycają urodą – na tafli wody pięknie wygląda kolekcja rozmaitych odmian

Rośliny są nieodzownym elementem wykończenia oczka wodnego czy stawu - to istotne dopełnienie kompozycji. Rośliny decydują też o jakości życia w oczku wodnym. Ich wybór trzeba dopasować do strefy oczka, w której będą rosły. Gdzie rozmieścić lilie wodne oraz hiacynty wodne? Przeczytaj, jak za sprawą odpowiednio dobranych roślin sprawić, by oczko wodne cieszyło przez długie lata. 

Oprócz tego, że rośliny wyglądają atrakcyjnie – zaopatrują wodę w tlen, dają schronienie owadom, ślimakom, rybom, zaskrońcom. Żaby oraz ropuchy składają skrzek wśród pędów i liści. Oczko wodne czy staw porośnięty roślinami staje się małym ekosystemem, w którym po pewnym czasie wykształca się równowaga biologiczna. Jej utrzymaniu sprzyja zacienienie wnętrza oczka, bo to ogranicza rozwój glonów. Poza tym bujne pędy świetnie maskują niedoskonałości brzegów sztucznego stawu czy oczka wodnego.

Oczko wodne w ogrodzie

Rośliny do oczka wodnego w naturalnym klimacie

W zbiorniku naturalistycznym, w którym staramy się naśladować przyrodę, trzeba zadbać o różnorodność gatunków roślin. Takie oczko wodne czy staw będzie dobrze funkcjonowało, jeśli – podobnie jak w naturze – urządzimy w nim kilka stref rozmaitej głębokości. Najlepiej jeśli powstaną:

  • strefa wody głębokiej,
  • strefa wody średnio głębokiej,
  • strefa wody płytkiej
  • oraz strefa błotna.

Podłoże w strefie błotnej musi być utrzymywane w stałej wilgotności. Należy też uformować ją tak, by - gdy poziom wody się podniesie, np. po deszczu - przelewała się do niej woda ze strefy płytkiej. Dopełnieniem kompozycji mogą być rośliny pływające po powierzchni, jednak – ponieważ są ekspansywne – trzeba pilnować, by nie zarosły całej tafli wody. Do tak urządzonego stawu czy oczka wodnego warto przenieść nieco wody ze zbiornika naturalnego, by osiedlić w nim rozmaite mikroorganizmy. Im większa będzie różnorodność flory i fauny, tym prędzej powstanie równowaga biologiczna. Dzięki temu nie będą się w nadmiernie rozwijać glony i woda będzie przejrzysta.

Warto wiedzieć

Aby oczko wodne cieszyło nas długie lata, wybierzmy rośliny przeznaczone do odpowiednich stref.

  • Rośliny do oczek wodnych pływające po powierzchni: hiacynt wodny, osoka aloesowata, pistia, żabiściek pływający, rzęsa.
  • Do strefy wody głębokiej (50-150 cm): grążel żółty, lilia wodna (grzybień biały), moczarka kanadyjska.
  • Rośliny do oczek wodnych do strefy wody płytkiej (30-50 cm): grzybieńczyk wodny, pałka, miniaturowe odmiany lilii wodnej.
  • Do strefy bagiennej: babka wodna, jaskier wielki, kaczeniec (knieć błotna), kosaćce japoński i żółty, kalla, kroplik, krwawnica pospolita, niezapominajka błotna, pałka, sit, strzałka wodna, tatarak zwyczajny, wiązówka błotna.
  • Do strefy nadbrzeżnej: firletka poszarpana, funkie, gunera, hutujnia sercowata, języczka pomarańczowa, kosaciec syberyjski, liliowiec ogrodowy, pełnik europejski, rutewka orlikolistna, tojeści: kropkowana i rozesłana, żurawki, miskant chiński.

Rośliny do oczka wodnego w stylu nowoczesnym

W oczku wodnym traktowanym jako element architektoniczny chętnie wykorzystuje się wodę ujętą w wyraźną zgeometryzowaną formę. Rośliny są tu jednym z równorzędnych elementów kompozycji, w której skład wchodzą także tafla wody, obrzeże, czasami fontanna, źródło lub rzeźba. W takich współczesnych rozwiązaniach lustro wody zazwyczaj pozostaje gładkie, a rośliny stosuje się powściągliwie.

Wewnątrz oczka wodnego pojawiają się one w niewielkich grupach. Zdobią je pojedyncze egzemplarze roślin, których liście i kwiaty pływają po wodzie lub wyrastają nad jej powierzchnię. Duże, efektowne kępy złożone z egzemplarzy jednego, dwóch lub trzech gatunków roślin umieszcza się w sąsiedztwie zbiornika.

Ważne
  • Dno i brzegi zbiornika wodnego warto uformować w półki, na których będą mogły stanąć kosze z roślinami wodnymi.
  • Roślin wodnych nie należy sadzić w żyznej ziemi ogrodowej, bo wypłukiwana z niej próchnica stanie się pożywką dla glonów. Lepsza jest mieszanka gliny, piasku i kompostu w równych częściach (ewentualnie dwóch piasku, jednej gliny i jednej kompostu).
  • Nie wolno zasilać roślin w oczku wodnym nawozami przeznaczonymi dla roślin ogrodowych – w sprzedaży są specjalne nawozy dla roślin wodnych.
  • Nie należy opryskiwać roślin w oczku wodnym preparatami chemicznymi, bo są one szkodliwe dla organizmów żyjących w wodzie.
  • Rośliny strefy płytkiej i błotnej intensywnie czyszczą wodę ze związów organicznych, bo pobierają z niej znaczne ilości substancji odżywczych.
  • Rośliny egzotyczne do oczek wodnych, takie jak hiacynt wodny i pistia są wrażliwe na mróz, więc na zimę trzeba je umieścić w widnym i chłodnym miejscu (10- 15°C) i umieścić w naczyniu z wodą lub w mokrym piasku.
  • Najlepiej, jeśli ocieniona jest 1/3 lustra wody.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają