Czy kolektory słoneczne pomogą w podgrzewaniu wody w basenie za darmo?

2015-09-27 19:33
podgrzewanie wody w basenie
Autor: Marcin Czechowicz Problem przegrzewania się kolektorów latem rozwiązuje podgrzewanie uzyskiwaną przez nie energią wody w basenie. Ciepło można też akumulować w gruncie, z którego odbiera je pompa ciepła

Podgrzewanie wody w basenie bez dodatkowych kosztów? Jeśli tylko w naszym domu zainstalowane są kolektory słoneczne, w okresie wakacji dostarczaną przez nie energię możemy wykorzystać do ogrzewania wody do kąpieli w basenie.

Wysoki stopień wykorzystania energii z kolektorów słonecznych zależy od pomysłu na jej zagospodarowanie. Nie ma mowy o uzyskaniu wskaźnika 900 kWh/(m2·rok), jeśli możliwości instalacji z kolektorami o dużej powierzchni będą wykorzystywane w pełni jedynie w sezonie grzewczym. Co robić z nadwyżką energii z paneli słonecznych latem, gdy ogrzewanie pomieszczeń jest niepotrzebne? Można za jej pomocą podgrzać wodę w basenie.

Basen w ogrodzie zamiast zasobnika

Nieckę basenu wypełnia wielokrotnie większa ilość wody, niż jest w stanie pomieścić zasobnik o rozsądnych wymiarach, więc z pewnością rozwiązuje to problem odprowadzania nadmiaru ciepła z kolektorów słonecznych. Woda w niekoniecznie bardzo dużym, odkrytym basenie nawet w okresie kilkudniowych upałów nie osiągnie tak wysokiej temperatury, by wystąpiła stagnacja paneli słonecznych o łącznej powierzchni kilkunastu czy nawet 30 m2 (w basenie o wymiarach 2 x 3 x 1 m mieści się aż 6000 l wody, więc na 1 m2 kolektora przypada jej powyżej 200 l). Inwestując w basen, nie trzeba zatem inwestować w duży zasobnik solarny, a jest to bardzo drogi element instalacji – zasobnik o pojemności 300 l kosztuje mniej więcej 3,5 tys. zł, ale taki o pojemności 2000 l – blisko 20 tys. zł.

W dodatku przy tak dużej pojemności zajmuje w domu sporo miejsca (wysokość 2,3 m, średnica 1,4 m), a uzyskanie w nim zimą wymaganej temperatury wody jest trudne. Z tego względu na pewno lepiej wydać zaoszczędzone na jego zakupie kilkanaście tysięcy złotych na basen, bo choć trzeba jeszcze trochę do niego dołożyć, to przecież jest z niego też dodatkowy pożytek.

Jak wykonać instalację z kolektorami słonecznymi?

Instalacja podgrzewania basenu jest stosunkowo prosta. W typowej instalacji z kolektorami słonecznymi wykonuje się dodatkowy obieg płynu solarnego z zaworem sterującym, a w instalacji basenowej montuje się wymiennik ciepła. Po uzyskaniu maksymalnej dopuszczalnej temperatury wody w zasobniku solarnym zawór automatycznie przekierowuje płyn do obiegu tego wymiennika i ciepło przejmuje woda w basenie.

Co, jeśli nie basen?

Podgrzewanie wody w basenie to luksus, a nie konieczność, więc ktoś może powiedzieć, że to jednak także marnowanie energii pochodzącej z paneli słonecznych. Nie każdy chce mieć basen, może też po prostu nie mieć na niego miejsca. Takiego inwestora powinien zainteresować efektywny system wykorzystywania energii z paneli słonecznych połączonych z gruntową pompą ciepła. Nie jest w nim potrzebny drogi zasobnik buforowy i instalacja z kolektorami słonecznymi staje się prostsza.

ZOBACZ TEŻ: Montaż kolektorów słonecznych na dachu płaskim

Montaż kolektorów słonecznych na dachu płaskim
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie