Jak układać płytki na posadzce drewnianej? Remont starej podłogi

2011-01-18 11:24
Łazienka w stylu antycznym - wnętrze eleganckie i z klasą
Autor: Glazura Królewska Płytki ceramiczne z serii Onyx (Tubądzin)

Ułożenie nowej warstwy płytek na podłodze drewnianej lub płycie OSB nie jest łatwe. Podłoga z desek bywa niestabilna, po wieloletnim użytkowaniu jej jakość pozostawia wiele do życzenia, a powierzchnia jest nierówna. Natomiast podłoże z płyty OSB charakteryzuje się słabą przyczepnością. Dlatego w obu tych przypadkach, należy zwrócić szczególną uwagę na dokładność wykonania nowej okładziny z płytek. Zobacz, jak ułożyć podłogę z płytek bez błędów...

Układanie płytek na podłodze z drewna

Przy próbie wykonania nowej okładziny na podłodze drewnianej czyha na nas wiele niebezpieczeństw. Zaliczyć do nich trzeba:

  • niestabilność podkładu (uginanie się płyt lub desek),
  • złą jakość drewna osłabionego wieloletnim użytkowaniem,
  • niejednorodność powierzchni,
  • zabrudzenia lub powłoki z lakieru albo farb olejnych.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem w takim przypadku jest więc całkowite odcięcie się od podłoża drewnianego. Przed przystąpieniem do prac należy zlecić konstruktorowi badania związane z wytrzymałością stropu, ponieważ nowy podkład betonowy dodatkowo go dociąży. Aby wylewka stanowiła płytę zdolną do przenoszenia obciążeń, musi mieć przynajmniej 3,5 cm grubości. Przed zrobieniem podkładu musimy na posadzce drewnianej ułożyć folię. Dopiero na niej można wykonać jeden z podkładów do stosowania na warstwie oddzielającej. Na związanym podkładzie można spokojnie przykleić płytki, nie obawiając się, że coś się odspoi lub popęka.

Z przyklejeniem płytek trzeba jednak zaczekać, aby wylewka nabrała właściwej wytrzymałości, a przede wszystkim odpowiednio przeschła, uwalniając wilgoć technologiczną. Długość przerwy technologicznej jest podana w instrukcji stosowania danej wylewki.

Sonda
W starym domu najbardziej przeszkadza:
Zdaniem eksperta

Na co uważać, układając płytki na podłożu drewnianym?

Tomasz Kośmider, ekspert w dziedzinie projektowania

Podłoża drewniane lub wykonane z płyt wiórowych są bardzo niestabilne, łatwo ulegają ugięciom i deformacjom. Z kolei okładzina ceramiczna (płytki ceramiczne, gresy, klinkier) jest materiałem sztywnym, dlatego nie jest w stanie przenieść tego typu odkształceń i towarzyszących im naprężeń.

Aby zapobiec zniszczeniu zewnętrznej okładziny najlepiej oddzielić podłoże materiałem, który przeniesie naprężenia i zwiększy sztywność całości. W tym celu stosuje się specjalne płyty izolacyjne poliestrowe (mogą one pełnić także funkcję płyt izolujących akustycznie).

Po zabezpieczeniu chłonnego podłoża (np. drewno) preparatem gruntującym i uzupełnieniu ewentualnych nierówności szpachlą samopoziomującą należy nanieść cienką warstwę kleju elastycznego i przykleić płytę izolacyjną, następnie na płytę nakłada się kolejną cienką warstwę kleju elastycznego i przykleja płytki ceramiczne.

Całość należy wykończyć fugą elastyczną. W ten sposób wykonane wykończenie podłogi powinno spełniać swoje funkcje przez długie lata bez uszkodzeń i pęknięć.

Jak powinno przebiegać układanie płytek na powierzchniach drewnianych?

Zobacz także:

Jak układać płytki na płytach OSB?

Wodoodporne żywice wykorzystywane w płytach OSB jako spoiwo sprasowanych wiórów znacznie zmniejszają przyczepność zapraw klejowych. Dlatego przed przystąpieniem do układania okładziny z płytek powierzchnię płyty OSB należy lekko przetrzeć papierem ściernym, usunąć resztki kurzu i brudu, a następnie zagruntować masą podkładową. W ten sposób zwiększy się przyczepność podłoża. Po wyschnięciu podkładu możemy przyklejać płytki klejem o wysokiej elastyczności przeznaczonym na trudne podłoża.

Układanie płytek na trudnym podłożu
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Okładzina z płytek na podłodze drewnianej i płycie OSB
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają