Efektowna umywalka - wisząca, nablatowa czy może podwieszana...

2011-03-28 14:24

Ceramika łazienkowa staje się coraz częściej ozdobą łazienki, a nie tylko praktycznym wyposażeniem. Dlatego wybierając umywalkę, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej walory użytkowe, ale także na estetykę. Do wyboru mamy tradycyjne umywalki wiszące, ale też nablatowe czy podwieszane. Form i kształtów jest bez liku, więc mamy w czym wybierać...

Efektowna umywalka - wisząca, nablatowa czy może podwieszana...
Autor: serwisy prasowe firm Od kilku lat prawdziwym hitem są umywalki nablatowe (Roca). Ustawia się je na blacie...

Rozmiar i kształt umywalki

W sprzedaży dostępne są umywalki o najróżniejszych rozmiarach i kształtach – od standardowych do bardzo wyszukanych. Jest w czym wybierać.

Większość ma typowe wymiary: szerokość od 30 do 60 cm (co 5 cm) i głębokość (czyli odległość od ściany do czoła umywalki) 25-55 cm. Ale są też modele dużo szersze – ponad 100 cm.

Kształt może mieć niebagatelny wpływ na cenę. Najtańsze umywalki – zwykłe, opływowe, o zaokrąglonych brzegach – mają ergonomiczne kształty. Droższe są takie, które mają zdecydowaną linię, na przykład okrągłe czy prostokątne. Wzory niektórych luksusowych serii sygnowane są przez znanych projektantów. Jednak nowe kształty szybko stają się popularne i zaczynają się pojawiać również w tańszej ofercie.

Jeszcze zanim kupimy umywalkę, powinniśmy zdecydować, jaką chcemy mieć baterię. Sztorcową montuje się zwykle w umywalce, więc lepiej od razu kupić taką z gotowym otworem lub specjalnym nacięciem na baterię. Do baterii dwu- lub trzyotworowej otworów musi być więcej. Bateria ścienna montowana jest bezpośrednio do instalacji i trzeba wybrać umywalkę bez otworu na nią.

Montaż umywalki - na ścianie, na blacie, a może pod blatem...

Umywalkę można przymocować do ściany śrubami, wkrętami, przy użyciu sprzedawanych w komplecie z nią wsporników. Inne rozwiązanie to zastosowanie szafki podumywalkowej lub blatu, na którym ustawia się lub w który wbudowuje się umywalkę.

Bardzo popularne jest też wieszanie przyborów sanitarnych, w tym również umywalek, na stelażu instalacyjnym, czyli konstrukcji ze stalowych szyn z fabrycznie umocowanymi podłączeniami wody i odpływem. Stelaż umożliwia zamontowanie umywalki w dowolnym miejscu, na przykład w rogu łazienki (produkowane są specjalne stelaże narożne), a nawet na jej środku. Pod obudową stelaża można ukryć przewody doprowadzające wodę do baterii i podejście kanalizacyjne.

Efektowna umywalka - wisząca, nablatowa czy może podwieszana...
Autor: serwisy prasowe firm Umywalka może mieć blat po prawej lub lewej stronie. Zestawienie obu wersji daje ciekawy efekt i jest praktyczne (Koło)

Postument, półpostument czy elegancki syfon...

Musimy zdecydować, czy chcemy, aby elementy instalacji znajdujące się pod umywalką, czyli syfon i doprowadzenie ciepłej i zimnej wody do baterii, były widoczne, czy nie. Jeśli chcemy je ukryć, to do umywalki wiszącej musimy dokupić półpostument lub postument. Pierwszy zasłoni rury odpływowe w całości, drugi – tylko od przodu (nie sięga do samej ściany). Dlatego dobrze jest wcześniej określić miejsce umywalki w łazience. Postument może okazać się potrzebny do podparcia ciężkiej umywalki.

Gdy elementy instalacji mają być widoczne, wybierzmy wykonane z lepszych materiałów – na przykład elegancki chromowany syfon zamiast z białego tworzywa.

Warto wiedzieć

Na jakiej wysokości zamontować umywalkę?

  • Umywalki należy mocować na wysokości 75-80 cm nad podłogą. Nie jest to oczywiście wymóg, a jedynie zalecenie. Każdy może zainstalować ją na wybranej przez siebie wysokości dostosowanej do wzrostu najczęściej korzystających z niej osób i uznanej za najwygodniejszą.
  • Dobrze jest powiesić niżej umywalkę w łazience przeznaczonej specjalnie dla dziecka, ale uwaga – po kilku latach trzeba to będzie zmienić, aby wyrośnięta pociecha nie czuła się jak w domku krasnoludków.
  • Wysokość zawieszenia umywalek wyposażonych w postument nie może być dowolna, zależy bowiem od wysokości postumentu. Podobnie jeśli pod umywalką znajduje się szafka albo blat będący fragmentem większej zabudowy łazienkowej.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie