Wentylacja naturalna czy z rekuperatorem? Który system wybrać do domu jednorodzinnego?

2018-07-11 10:37
Wentylacja naturalna czy z rekuperatorem?
Autor: Piotr Mastalerz

Wentylacja naturalna, czyli grawitacyjna, to tradycyjne i powszechnie spotykane rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperatorem, jest pod wieloma względami lepsza, ale z jej wykonaniem i eksploatacją wiążą się pewne trudności. Staje się jednak coraz bardziej popularna, bo coraz większą uwagę zwracamy na wielkość zapotrzebowania domów na energię, które dzięki rekuperacji może być znacznie mniejsze.

Czym różni się wentylacja naturalna od wentylacji z rekuperatorem

Każdy z systemów wentylacyjnych ma ważne zalety, ale i wady, dlatego też w wielu przypadkach wybór typu wentylacji nie będzie łatwym zadaniem.

Wentylacja naturalna Wentylacja z rekuperatorem
  • Nie są do niej potrzebne żadne kosztowne urządzenia ani zasilanie energią elektryczną
  • Jest bezawaryjna – nie ma się w niej co popsuć
  • Wymaga budowy kominów
  • Jej działanie nic nie kosztuje, musimy płacić tylko za kontrolę kominiarską i czyszczenie przewodów kominowych
  • Nawet gdy jest prawidłowo zaprojektowana,wykonana i eksploatowana,może być okresowo nieskuteczna
  • Pozwala na odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza, przyczyniając się do znacznego zmniejszenia zapotrzebowania na energię do ogrzewania pomieszczeń
  • Umożliwia uzdatnianie świeżego powietrza – oczyszczanie, ogrzewanie, a nawet chłodzenie i nawilżanie go
  • Zapewnia kontrolę ilości wymienianego powietrza w każdych warunkach atmosferycznych
  • Wymaga zasilania energią elektryczną
  • Może się zepsuć

Wybierz wentylację naturalną, jeśli...

  • Chcesz wybudować tani dom

Jakby nie liczyć, system wentylacji naturalnej jest tańszy niż mechanicznej z odzyskiem ciepła. Wyższy koszt inwestycji mogą zrekompensować z nawiązką późniejsze oszczędności na ogrzewaniu uzyskiwane dzięki rekuperatorowi, lecz samo to urządzenie dobrej klasy kosztuje blisko 7 tys. zł, a trzeba jeszcze zapłacić za pozostałe elementy systemu – przewody wentylacyjne z izolacją, kratki wentylacyjne, anemostaty – i prace związane z ich montażem. W sumie wydatek jest większy niż na wentylację naturalną nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli masz ograniczony budżet, na przykład przez zdolność kredytową, i musisz szukać oszczędności na każdym kroku, wentylacja z rekuperacją nie jest dobrym rozwiązaniem.

  • Nie chcesz uzależniać działania wentylacji od dostaw prądu

Podstawą działania wentylacji mechanicznej są wentylatory, a te muszą być zasilane energią elektryczną. Czyli kiedy w okolicy wyłączą prąd, w domu przestaje być wymieniane powietrze. Jeśli taka sytuacja występuje często, inwestowanie w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie ma sensu – będzie z niego więcej kłopotów niż pożytku.

Wentylacja naturalna bywa mniej lub bardziej skuteczna. Nie ma to jednak związku z awariami zasilania, tylko z warunkami atmosferycznymi – temperaturą powietrza, siłą i kierunkiem wiatru. Lepiej lub gorzej, ale działa zawsze i się nie psuje.

  • Remontujesz stary dom

Gdy dom został już zbudowany, zmiana systemu wentylacji z naturalnej na mechaniczną z odzyskiem ciepła w wielu przypadkach byłaby przedsięwzięciem karkołomnym. Prowadzenie przewodów wentylacyjnych przez wykończone pomieszczenia to duży kłopot i spory wydatek. Poza tym skuteczność odzysku ciepła jest uzależniona od szczelności budynku. Żeby efekt odzyskiwania ciepła był odczuwalny, należałoby więc jeszcze zlikwidować wszelkie nieszczelności, których z pewnością nie brakuje w domu z wentylacją naturalną, bo ich istnienie jest warunkiem jej funkcjonowania. Wymaga to wielu kosztownych prac, więc można uznać, że instalowanie systemu wentylacji z odzyskiem ciepła w starym domu się nie opłaca. Chyba że będzie to połączone z jego gruntowną modernizacją.

  • Zależy Ci na komforcie

Wentylatory zapewniają stały przepływ świeżego powietrza w pomieszczeniach niezależnie od warunków atmosferycznych, co jest nieosiągalne w systemie wentylacji grawitacyjnej. Gdy robi się duszno i trzeba zwiększyć intensywność wymiany powietrza, wystarczy przełączyć wentylatory na wyższy bieg. Dzięki rekuperatorowi świeże powietrze dociera do pomieszczeń już podgrzane (za darmo, bo ciepłem odzyskanym z powietrza wywiewanego), więc nie odczuwa się zimnego przeciągu. Jest też oczyszczone – kurz i pył są zatrzymywane przez filtr w centrali wentylacyjnej. Jeśli jeszcze uzupełni się system o gruntowy wymiennik ciepła, latem nawiewane powietrze może być za darmo schładzane (grunt odbiera od niego ciepło).

Wybierz wentylację z rekuperatorem, jeśli...

  • Chcesz mieć dom energooszczędny

Zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła to przede wszystkim sposób na niższe rachunki za ogrzewanie. Nawet bardzo staranne ocieplenie ścian, dachu i podłogi nie wystarczy do tego, żeby dom był niskoenergetyczny, jeśli nie zadba się przy tym o zminimalizowanie strat energii wynikających z działania wentylacji. Najpopularniejsze i skuteczne rozwiązanie to właśnie zastosowanie rekuperacji w połączeniu z uszczelnieniem przegród zewnętrznych. W ten sposób całkowite straty ciepła w budynku można zmniejszyć przeciętnie o 25%, a niekiedy znacznie więcej, w porównaniu z takim samym domem, lecz ze skuteczną wentylacją naturalną.

  • Nie musisz budować kominów

Jeśli w domu nie będzie kotła czy kominka, do działania których jest potrzebny komin z przewodem dymowym albo spalinowym, to można uznać, że nie warto go wznosić tylko po to, żeby były w nim przewody wentylacji naturalnej. Decyzję o rezygnacji z nich najlepiej podjąć na tyle wcześnie, by można było to uwzględnić w projekcie i dzięki temu zaoszczędzić na koszcie budowy. Zamiast nich należy przewidzieć przewody wentylacji mechanicznej i podczas wznoszenia ścian oraz wykonywania stropów od razu zostawić na nie miejsce. Kominów w domu z rekuperatorem lepiej unikać, bo trudno je uszczelnić tak, by uzyskać spodziewane korzyści z odzysku ciepła z wywiewanego powietrza.

Jak zastosować rekuperację z odzyskiem ciepła podczas termomodernizacji domu lub mieszkania?

W przeszłości często popełniano błędy, ocieplając dom styropianem i wymieniając okna na szczelne, ale bez rozwiązania kwestii właściwej wentylacji. Często w takich mieszkaniach pojawiały się problemy z wilgocią i grzybem na ścianach. Skuteczna wentylacja to absolutna konieczność. Ale budowanie kanałów wentylacyjnych w już użytkowanym domu lub mieszkaniu jest nierealne. Dlatego dla domów i mieszkań podlegających termomodernizacji firma Vasco zaproponowała nowe rozwiązanie: wentylację zdecentralizowaną z odzyskiem ciepła.

Zalety wentylacji zdecentralizowanej

  • Idealna do istniejących mieszkań i domów poddawanych termomodernizacji
  • Nie wymaga budowy kanałów wentylacyjnych
  • Łatwa w montażu
  • Ciche i wydajne oczyszczanie powietrza i odzysk ciepła
  • Łatwa w utrzymaniu dzięki wymiennym filtrom
  • Klasa energetyczna A lub A+

Rozwiąż QUIZ i sprawdź swoją wiedzę o wentylacji w domu

Wentylacja w domu

Pytanie 1 z 8
Wentylacja naturalna w domu:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają