Ogrzewanie podłogowe - zobacz, jak wygląda schemat układania rur

2014-08-19 2:00

Montaż ogrzewania podłogowego może odbyć się z wykorzystaniem kilku schematów rozłożenia ruru na podłodze. Zresztą dobrze dobrane rury i staranne wykonanie systemu ogrzewania podłogowego - to połowa sukcesu. Zobacz, jak dobrać rury do ogrzewania podłogowego oraz jaki schemat ich rozłożenia będzie ci najbardziej odpowiadał.

Rury do ogrzewania podłogowego
Autor: HEPWORTH|Kan|Rehau|Wiktor Greg Rury do ogrzewania podłogowego

Rury wykorzystywane w systemach ogrzewania podłogowego muszą:

  • mieć odpowiednie parametry wytrzymałościowe,
  • być odporne na korozję,
  • szczelne, aby tlen nie przenikał przez ich ścianki.

Tlen bowiem jest jedną z przyczyn korozji stalowych elementów instalacji, na przykład kotłów czy grzejników stalowych w instalacjach mieszanych (łączących grzejniki i ogrzewanie podłogowe).

Rury do ogrzewania podłogowego - z jakiego materiału?

Materiał, z jakiego wykonana jest rura, ma zatem wpływ na trwałość instalacji. Do ogrzewania podłogowego stosuje się rury miedziane, rury wielowarstwowe z tworzyw z wkładką aluminiową oraz rury z tworzyw sztucznych z barierą antydyfuzyjną: polietylenu, polietylenu sieciowanego, polibutylenu, rzadziej polipropylenu.

Rury z polietylenu i polibutylenu są elastyczne. Mają tak zwaną pamięć kształtu – wracają do poprzedniej formy. Podczas układania na podłożu trzeba je od razu mocować. Rury wielowarstwowe również formuje się łatwo. Nie mają pamięci kształtu tak jak i rury miedziane.

Rozwiąż QUIZ i sprawdź, co wiesz o ogrzewaniu podłogowym

Ogrzewanie podłogowe

Pytanie 1 z 6
Ogrzewanie podłogowe można zainstalować:

Montaż ogrzewania podłogowego - mocowanie rur do podłoża

Rury do ogrzewania podłogowego mocuje się do podłoża spinkami lub klipsami. Niektóre folie mają wtopione specjalne siatki umożliwiające solidne mocowanie rur. Wierzchnia warstwa takich folii ma nadruk zwany rastrem, ułatwiający ułożenie rur z zachowaniem odpowiednich odstępów. W innych systemach stosuje się oprócz klipsów szyny z wycięciami, przez które prowadzi się przewody.

Niektóre firmy oferują izolację ze specjalnie wykończonego styropianu z występami (czopami), pomiędzy które wciska się rurę grzejną. Rura nie wymaga już wtedy dodatkowego mocowania, a takiego styropianu nie trzeba zabezpieczać przed wilgocią.

Z powodów finansowych inwestorzy często decydują się na zwykłe płyty styropianowe i pokrywają je oddzielną warstwą folii. Należy jednak pamiętać, że minimalna gęstość styropianu pod ogrzewanie podłogowe powinna wynosić 20 kg/m3.

Rozwiązanie takie jest tańsze od izolacji systemowych, ale montaż trwa dłużej – trzeba bowiem ułożyć osobno warstwę styropianu i folii. Elementy grzejne mocuje się wtedy zazwyczaj drutem lub zapinkami do siatki stalowej, którą należy ułożyć na izolacji.

Średnica rur i sposób ich układania

Każdy rodzaj rur jest dostępny co najmniej w dwóch wielkościach (oznaczonych przez średnicę zewnętrzną i grubość ścianki rury, na przykład 17 x 2 mm).

Wykonawca najczęściej tak dobiera długość rury, by można było wężownicę ułożyć z jednego odcinka. Lepiej nie łączyć rur pod podłogą (nie dotyczy to rur miedzianych), ponieważ trwałość rury zazwyczaj przewyższa trwałość łączenia.

Gdzie nie układać ogrzewania podłogowego?

Przed ułożeniem przewodów w kuchni warto zaplanować rozmieszczenie szafek kuchennych, by ominąć te miejsca. W łazience nie układa się rur pod wanną i brodzikiem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.