Koszt ogrzewania domu energią elektryczną - będzie drożej?

2012-08-29 12:41

Analizujemy ceny energii elektrycznej. Za ogrzewanie domu płacimy coraz więcej. Dlaczego tak musi być? Na jak duże wydatki trzeba się przygotować? Prognozy specjalistów nie są optymistyczne, ale warto wiedzieć, że opłaca się inwestować w energooszczędność.

Grzejniki elektryczne: sposób na szybkie ciepło
Autor: Mariusz Bykowski Grzejniki olejowe produkowane są przede wszystkim w wersji przenośnej
Ogrzewanie domu gazem

Energii elektrycznej używamy nie tylko do celów grzewczych, dlatego jej regularne podwyżki odczuwamy wszyscy. Jednak na pewno najbardziej dotkliwe są dla tych, którzy korzystają z ogrzewania elektrycznego, bo pochłania ono kilkakrotnie więcej energii niż wszystkie inne urządzenia domowe. Ceny dla odbiorców indywidualnych są nadal regulowane przez państwo, ale zapowiadane jest ich uwolnienie, co niewątpliwie spowoduje ich wzrost. Na początku 2012 r. zaczęły obowiązywać nowe taryfy z cenami wyższymi o kilka procent od poprzednich.

Energia ze żródeł odnawialnych - opłacalna
Autor: Andrzej T. Papliński Rosnące ceny energii skłaniają do zainteresowania jej alternatywnymi źródłami. Na razie jednak trudno sobie wyobrazić całkowite uniezależnienie się indywidualnych odbiorców od koncernów paliwowych i energetycznych

Oprócz opłaty za samą energię na koszty korzystania z niej składają się jeszcze nie mniej istotne opłaty za dystrybucję i przesył oraz opłata abonamentowa (stosunkowo niewielka) wynikająca z kosztów obsługi handlowej. Dla osób ogrzewających domy prądem, czyli potrzebujących dużo energii elektrycznej, najistotniejsze są opłaty zmienne naliczane za pobrane kilowatogodziny. Sprzedawcę energii możemy wybrać dowolnie, jesteśmy za to związani ze spółką dystrybucyjną (OSD), która działa na terenie, na którym chcemy korzystać z prądu – każda z tych firm ma własną taryfę, a w niej różne stawki opłat. A zatem koszty energii wynikają z miejsca zamieszkania, ale i tak nie można określićich jednoznacznie, bo zależą od tego, na któregosprzedawcę się zdecydujemy. Żeby nie było zbyt łatwo, sprzedawcy energii i spółki dystrybucyjne oferują po kilka taryf (oprócz podstawowych G11 i G12) różniących się stawkami opłat uwarunkowanymi porą dnia i nocy oraz godzinami ich obowiązywania. Opłaty za dystrybucję zależą od miejsca zamieszkania, a ze względu na opłaty stałe (między innymi abonament) ostateczny wynik jest związany z ilością pobranej energii (do ogrzewania domu jednorodzinnego potrzeba jej 10-30 tys. kWh rocznie). Wobec tego podane przez nas wyniki obliczeń mogą się znacznie różnić od rzeczywistych opłat.

Na podstawie taryf obowiązujących od stycznia 2012 r. oszacowaliśmy, że cena energii w taryfie całodobowej G11 to około 0,35 zł/kWh (ceny wszystkich producentów są podobne). Średnia opłata za jej dystrybucję to 0,24 zł/kWh (od 0,19 do 0,33 zł/kWh). W sumie daje to 0,59 zł. W taryfie dwustrefowej G12 energia kosztuje średnio około 0,42 zł/kWh w dzień i 0,25 zł/kWh w nocy, a jej dystrybucja odpowiednio 0,26 zł (od 0,19 do 0,33 zł/kWh) i 0,08 zł/kWh (od 0,02 do 0,13 zł/kWh), co daje w sumie średni koszt 0,68 zł/kWh w dzień i 0,33 zł/kWh w nocy. Do tego dochodzą jeszcze opłaty stałe – od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie, w zależności od częstotliwości odczytów liczników i stawek dystrybutora.

Ceny paliw i energii elektrycznej w 201
Autor: Piotr Laskowski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.