Jak urządzić pokój, w którym stanie kominek? Architekt podpowiada

2016-08-29 13:18
Kominek w salonie
Autor: Andrzej Szandomirski Kominek w salonie i ładnie zaprojektowane miejsce na drewno kominkowe

Kominek jest wyjątkowym elementem domu, a palący się w nim ogień przyciąga, gromadzi domowników i sprawia, że czują się przy nim miło i bezpiecznie. Trzeba jednak wiedzieć, jak urządzić pokój, w którym stanie kominek. Od tego zależy późniejszy montaż kominka. Zobacz, co na ten temat mówi architekt.

W długie zimowe wieczory nie ma nic lepszego niż ciepło kominka, nie tylko to dosłowne. Kominek jest wyjątkowym elementem domu, a palący się w nim ogień przyciąga, gromadzi domowników i sprawia, że czują się przy nim miło i bezpiecznie.

Miejsce dla ognia, czyli kominek w pokoju

W czasach, kiedy kominki i piece były podstawowym sposobem ogrzewania domu. Kominek w pokoju znajdował się niemal w każdym domu. Dzisiejsze domy mają z reguły jeden kominek. Jest on przy tym na tyle ważnym punktem przestrzeni, że często decyduje o ustawieniu pozostałych sprzętów w pokoju. Tym bardziej że nie można go zaplanować w dowolnym miejscu, bo musi mieć dostęp do przewodów dymowych. Najczęściej kominek znajduje się w salonie.

Wielofunkcyjny pokój dzienny trzeba urządzić tak, by kącik kominkowy nie kolidował z innymi strefami. Kominek jest zwykle związany z aneksem wypoczynkowym, czyli kanapami i fotelami. Powinny one stać na tyle blisko niego, by siedząc na nich, cieszyć się ciepłem ognia, ale nie zbyt blisko, także ze względów bezpieczeństwa. Bezpieczna odległość jest uzależniona od mocy wkładu. Im większa moc wkładu, tym większy musi być dystans od paleniska. Przepisy przeciwpożarowe określają, że palne materiały wystroju wnętrza muszą znajdować się 0,5 m od elementów kominka nagrzewających się do temperatury powyżej 100oC. Oczywiście komfortowa odległość jest znacznie większa.

Kominek otwarty wymaga więcej przestrzeni

Dodatkową przestrzeń trzeba zachować przed kominkami otwartymi, z których mogą strzelać iskry i których żar jest mocniej odczuwalny dla siedzących w pobliżu. Jak urządzić pokój, w którym stanie kominek otwarty? Najlepiej, żeby przestrzeni między kanapą a kominkiem nie przecinał żaden szlak komunikacyjny (na przykład drogaz kuchni do jadalni czy dojście do drzwi balkonowych). Jeśli w tym samym pokoju, w którym jest kominek, mamy stół jadalniany, najlepiej ustawmy go tak, by siedząc przy stole, mieć widok na ogień, ale być poza zasięgiem bezpośredniego ciepła. Przy stole mamy mniejszą możliwość zmiany pozycji i raz zajętego miejsca, trudniej więc o znalezienie komfortowej odległości od ognia.

Styl i materiał wykończeniowy, czyli jaka obudowa kominka

Wygląd kominka łatwo dopasować do wybranego stylu. Bez względu na to, czy budujemy kominek otwarty, czy obudowujemy gotowy wkład – o charakterze całości będą decydować głównie kształt obudowy i materiały wykończeniowe. Proste bryły bez zdobień, kompozycje płaszczyzn, linii poziomych i pionowych pasują do wnętrz nowoczesnych. Wkład może być obłożony płytami kamienia lub (nieco tańszego) gresu, cegłą (zwykłą, klinkierową, cementową, szamotową). Sprawdzi się także beton, stal, a nawet (choć nie bezpośrednio przy otworze paleniska) drewno lub płyta fornirowana.

Kominki bardziej tradycyjne, klasyczne lubią okładzinę z kamienia w mniejszych formatach, ułożonego mniej regularnie, nie „od linijki”, a bardziej jak w starych murach, a także starą cegłę i kafle ceramiczne. Ważnym elementem takiego kominka jest belka-gzyms nad otworem paleniska – bywa to po prostu gruba drewniana belka, może być też belka z jednego kawałka kamienia lub wymurowana z kamienia czy cegły.

Oprócz samego kominka musimy przewidzieć jeszcze miejsce na niewielki zapas drewna i przybory kominkowe. W nowoczesnych projektach te dodatkowe funkcje są zwykle wkomponowane w bryłę kominka, zintegrowane z nią. W tradycyjnych – przyborniki z narzędziami i pojemniki na drewno, a czasem też blacha do wyłożenia podłogi – stanowią oddzielne, wolno stojące i często ozdobne elementy.

Warto wiedzieć

Kominek w pokoju - gdzie go ustawić?

Miejsce ustawienia kominka jest ogromnie ważne dla tego, jak często będziemy z niego korzystać i jaki nastrój zapanuje we wnętrzu. Do miejsca dopasowujemy rodzaj wkładu, obudowę, a także ma to wpływa na montaż kominka we wnętrzu. Gdzie ustawić kominek? Opcji jest kilka:

  • Pośrodku głównej ściany - takie ustawienie sprawia, że palenisko jest dobrze widoczne z całego pomieszczenia, a strefa kominkowa jest dość rozległa, więc można w niej zmieścić wiele siedzisk. Przy ścianie w dużej odległości od narożnika budowane są kominki z paleniskiem skierowanym na jedną lub na trzy strony
  • W narożniku - kominek w tym miejscu stworzy bardziej zaciszną i mniej wyeksponowaną strefę,w której nie zmieści się wiele sprzętów. To rozwiązanie stosuje się zazwyczaj w mniejszych pomieszczeniach, bo w większych siedzący bezpośrednio przed kominkiem byliby odwróceni tyłem do reszty salonu.
  • Na styku pomieszczeń o otwartym charakterze - tutaj dobrze sprawdzi się kominek narożny z paleniskiem skierowanym w dwie strony. Dzięki niemu z obu stref widać ogień.
  • Między pomieszczeniami - w ścianie dzielącej całkowicie lub częściowo dwa pomieszczenia można umieścić kominek dwustronny. Wtedy z obu stron można mieć dostęp do paleniska W centrum. Pośrodku salonu może stanąć kominek otwarty ze wszystkich stron, wokół którego gromadzimy się jak przy ognisku. Wymaga to jednak dużej przestrzeni. Taki kominek w wersji stojącej lub wiszącej zazwyczaj dominuje w pomieszczeniu.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają