Jak doprowadzić rury kanalizacyjne do urządzeń sanitarnych w łazience?

2015-10-30 13:00
Rury kanalizacyjne
Autor: Andrzej Szandomirski Ze względu na większą średnicę i konieczny spadek, w przypadku zmiany ustawienia urządzeń sanitarnych w remontowanej łazience, trudniej jest poradzić sobie z kanalizacją

Jeśli przy okazji remontu łazienki chcesz zmienić ustawienie sedesu, wanny lub brodzika, to musisz pamiętać o instalacji kanalizacyjnej i prawidłowym rozprowadzeniu rur. Sprawdź, jak wykonać odpływy i doprowadzić rury do urządzeń sanitarnych. Z jakiego materiału wykonać instalację?

Prowadzenie rur ze spadkiem

Aby odpływ ścieków z przyborów sanitarnych odbywał się bez zakłóceń, odcinki rur kanalizacyjnych nie mogą być zbyt długie i muszą być poprowadzone ze spadkiem co najmniej 2% (różnica wysokości między początkiem i końcem podejścia o długości 1 m musi być równa co najmniej 2 cm).

Podejścia do przyborów sanitarnych

Miska ustępowa nie może być ustawiona dalej niż 1 m od pionu i musi być włączona do niego poniżej podejść innych przyborów sanitarnych. W przeciwnym razie podejście musi być wentylowane, podobnie jak wtedy, gdy różnica wysokości między jego początkiem i końcem jest większa niż 1 m.

Podejścia o średnicy mniejszej niż 0,07 m, dłuższe niż 3 m, powinny być dodatkowo wentylowane lub powiększone o jeden wymiar (na przykład z 0,04 do 0,05 m). Między miską ustępową a pionem nie należy włączać innego urządzenia, bo ścieki ze spłukiwanej miski ustępowej, spływając pełnym przekrojem rury, mogłyby wyssać wodę z jego syfonu

Sonda
Miska WC stojąca czy wisząca?

Zaburzony odpływ ścieków

Raczej nie może być mowy o przesuwaniu miski ustępowej poza wspomnianą granicę 1 m. Zaburzony odpływ ścieków z WC może mieć w przyszłości największe konsekwencje, także dla działania innych urządzeń sanitarnych. Może na przykład powodować wysysanie wody z ich syfonów podczas spuszczania wody.

Przestawienie wanny lub brodzika

Przestawianie wanny lub brodzika, których odpływy znajdują się tuż nad podłogą, też trzeba planować ostrożnie. Lepiej wcześniej sprawdzić, czy uda się zachować wymagany spadek, a jeśli nie, zmienić miejsce ustawienia.

Rury kanalizacyjne w bruzdach w podłodze i ścianie

Wykucie w podłodze bruzdy na rurę kanalizacyjną (średnica 0,05 m) czy syfon do wanny lub brodzika to raczej kiepski pomysł, tym bardziej próba ukrycia ich w warstwach podłogi. Trzeba by ją wówczas podwyższyć, a ponieważ posadzka w łazience powinna być nieco niżej niż w sąsiadujących z nią pomieszczeniach, jest to przeważnie niemożliwe.

Najłatwiej przerobić (lub dorobić dodatkowe) podejścia do umywalki i bidetu, bo ich odpływy mają średnicę tylko 0,04 m, a syfony znajdują się znacznie wyżej. Można więc bez problemu zachować wymagany spadek rury i poprowadzić ją w bruździe w ścianie.

Z jakiego materiału wykonuje się rury na kanalizację

Rury kanalizacyjne wykonuje się z tworzywa sztucznego: polipropylenu (PP), polietylenu (PE), polichlorku winylu (PCW) lub żywicy poliestrowej wzmacnianej włóknem szklanym (GRE). Wszystkie są odporne na korozję, lekkie i mają gładkie ścianki, na których nie osadzają się zanieczyszczenia. Z polipropylenu oprócz rur kanalizacyjnych robi się także syfony.

Średnica rur kanalizacyjnych

Zalecane średnice rur kanalizacyjnych to:

  • 0,04 m – podejście do umywalki albo bidetu;
  • 0,05 m – podejście do zlewozmywaka albo wanny;
  • 0,07 m – podejście do kilku przyborów lub pion albo odpływ, jeśli nie są do nich podłączone miski ustępowe;
  • 0,1 m – podejście do miski ustępowej, pion albo odpływ.

Zobacz, jak udrożnić zatkaną rurę kanalizacyjną

Warto wiedzieć

Prowadzenie rur w starych ścianach

Podczas remontu i modernizacji łazienki robi się wiele bruzd w ścianach, żeby poprowadzić w nich nowe rury czy kable. Jednak nie można tego robić bezkarnie – wszystko zależy od grubości ściany i jej znaczenia w konstrukcji domu. Pocienianie muru osłabia bowiem jego nośność, a także zmniejsza jego izolacyjność cieplną. Jeśli projekt konstrukcyjny nie uwzględniał pocieniania ścian, wówczas trzeba przestrzegać dopuszczalnych rozmiarów bruzd w istniejących murach.

  • w ścianach działowych o grubości nieprzekraczającej 11,5 cm nie wolno robić żadnych ukośnych i poziomych bruzd, dopuszczalne jest jedynie robienie bruzd pionowych, lecz nie szerszych niż 10 cm i nie głębszych niż 3 cm,
  • w grubszych ścianach bruzdy te mogą być szersze, ale nigdy głębsze. W szerszych ścianach można też wykuwać bruzdy ukośne lub poziome,
  • bruzd należy unikać w ścianach, które stanowią barierę akustyczną, na przykład między sypialnią a łazienką czy między segmentami w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej.

Jeśli w bruździe prowadzi się rury instalacji kanalizacyjnej lub wodnej, przestrzeń wokół rur powinno się wypełnić rozprężną pianką poliuretanową. Będzie ona stanowiła izolację akustyczną i termiczną. Jeśli bruzdy robi się w ścianie dzielącej łazienkę od WC lub pomieszczenia gospodarczego, aby urządzenia podłączyć do wspólnego pionu kanalizacyjnego, tych biegnących poziomo lub ukośnie nie wolno prowadzić po obu stronach ściany w tej samej linii. Zaleca się też, by ich szerokość nie przekraczała połowy grubości ściany.

ZOBACZ TEŻ: Zatkana rura kanalizacyjna? Pokazujemy jak ją udrożnić

Zatkana rura kanalizacyjna? Pokazujemy jak ją udrożnić
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany