Montaż głowic termostatycznych elektronicznych w grzejnikach obniża koszty ogrzewania nawet o 30%. Możliwe?

2013-10-01 11:06

Termostaty przy grzejnikach to już powszechny widok w naszych sypialniach, salonach i łazienkach. Możliwość kontrolowania temperatury w każdym pomieszczeniu to przede wszystkim komfort cieplny w mieszkaniu, ale także daleko idące oszczędności energii, które w przypadku tak niewielkiego i stosunkowo niedrogiego urządzenia sięgają nawet 30%.

Elektroniczne głowice termostatyczne
Autor: Honeywell Głowica termostatyczna umożliwia indywidualną regulację temperatury w pomieszczeniu niezależnie od temperatury czynnika grzewczego dostarczanego do grzejnika, a przede wszystkim automatycznie stabilizuje temperaturę w pomieszczeniu – dzięki niej nie dochodzi do przegrzewania wnętrz

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania? Jeśli jeszcze nie mamy przy grzejnikach zaworów z głowicami termostatycznymi, to sposób na to jest stosunkowo prosty – wystarczy je zamontować. W większości mieszkań w Polsce stosuje się grzejniki wodne wyposażone w standardowe głowice mechaniczne. Za ich pomocą możemy regulować temperaturę w pomieszczeniu poprzez otwieranie i przymykanie zaworu termostatycznego. Pozwala to na dostosowanie temperatury do naszych aktualnych potrzeb.

Wadą tego typu rozwiązań jest konieczność ręcznej regulacji, co przekłada się na to, że dopiero w sytuacji gdy jest nam za zimno lub za ciepło decydujemy się na dostosowanie temperatury. Stosując standardowe mechaniczne termostaty nie jesteśmy też w stanie kontrolować na bieżąco temperatury we wszystkich pomieszczeniach lub gdy wychodzimy z domu czy jedziemy na wakacje.

Inteligentne ciepło w twoim domu: głowica termostatyczna elektroniczna

Obecnie coraz popularniejszym rozwiązaniem są głowice termostatyczne elektroniczne, które pozwalają na precyzyjną regulację temperatury. Dzięki automatycznemu dopasowywaniu się do zmian zachodzących w pomieszczeniu, jesteśmy pewni, że temperatura utrzyma się na pożądanym poziomie. Programy czasowe umożliwiają także określenie w jakich porach dnia ma być cieplej, a w jakich zimniej. Jest to przydatne w sytuacjach, gdy mamy z góry ustalony rytm dnia. Wiele nowoczesnych głowic elektronicznych ma także zaprogramowane funkcje, które pomogą nam szybko dostosować temperaturę w pomieszczeniu do aktualnych potrzeb.

Przy wyborze głowicy elektronicznej warto pamiętać o tym, aby:

  • obsługiwała ona programy dla każdego dnia tygodnia oraz...
  • miała kilkupoziomowy zakres ustawiania temperatury.

Ważna jest także funkcja otwartego okna, która automatycznie zamyka zawór grzewczy, gdy wyczuje napływ chłodnego powietrza oraz przeciwmrozowa, która otwiera zawór grzewczy, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej 5°C. Warto także zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Powinna ona być na poziomie co najmniej klasy A. Zapewni nam to najwyższy komfort i największe oszczędności.

Szybki zwrot z inwestycji - ile zaoszczędzisz wymieniając głowice termostatyczne

Wielu właścicieli mieszkań i domów, poszukuje sposobów na zmniejszenie ilości energii zużywanej w trakcie ogrzewania. O ile na etapie budowy domu lub mieszkania deweloper ma możliwość wykorzystania energooszczędnych materiałów i produktów, takich jak odpowiednia izolacja i system ogrzewania, to w przypadku starszych trzeba samodzielnie przeprowadzić remont.

Mam jednak na to sposób - zakup głowic elektronicznych, które z powodzeniem wykorzystywane są w nowym, jak i starym budownictwie. Zakup taki należy rozpatrywać w kategorii inwestycji. Kupując 4 głowice termostatyczne elektroniczne  i szacując oszczędności energii na poziomie 20% można wyliczyć, że przy rocznych kosztach ogrzewania mieszkania 75 m² na poziomie ok. 2580 zł otrzymamy zwrot zainwestowanych pieniędzy po około 2 latach. Podobnie w przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m², gdzie szacowane koszty ogrzewania to 6387 zł, zakup 10 szt. głowic zwróci się w analogicznym okresie czasu (wyliczenia podane z wykorzystaniem głowicy TheraPro HR90).

Przeczytaj też:

Należy pamiętać, że obniżenie temperatury o 1°C prowadzi do oszczędności energii nawet o 6%, a stosowanie automatycznych funkcji głowic termostatycznych może pomóc w zaoszczędzeniu do 30% energii przeznaczanej na ogrzewanie. Inwestycja w głowice elektroniczne jest jednorazowa – zmieniając miejsce zamieszkania można ją zdemontować i zainstalować w nowej lokalizacji.

Korzystając z zaworów z głowicą termostatyczną warto też pamiętać, że bardzo duże straty energii mogą wystąpić w czasie wietrzenia pomieszczeń. Kiedy otworzymy okno i głowicę zacznie opływać wpadające przez nie zimne powietrze, nastąpi całkowite otwarcie zaworu. Wówczas grzejnik będzie grzał z pełną mocą, ale ciepło będzie tracone przez otwarte okno. Dlatego na czas wietrzenia warto zamykać zawór przez odpowiednie obrócenie pokrętła głowicy (nowoczesne głowice mogą być zdalnie sterowane za pomocą aplikacji na smartfony, wtedy można to zrobić zdalnie). Nie trzeba się obawiać, że spowoduje to wychłodzenie pomieszczenia – ciepło zakumulowane w ścianach i stropach budynku sprawia, że kilkuminutowe wietrzenie nie przekłada się na wyraźny spadek temperatury, a chwilę po zamknięciu okna i przestawieniu głowicy zaworu w normalne położenie w pomieszczeniu znów odczuwa się ciepło.

Montaż głowicy termostatycznej elektronicznej

Wybierając głowicę elektroniczną warto sprawdzić, czy będzie ona kompatybilna z naszym grzejnikiem. Większość termostatów dostępnych na rynku współpracuje z zaworami z przyłączem M30 x 1,5. Jeżeli posiadamy inny typ przyłącza warto sprawdzić, czy w zestawie producent zapewnia komplet adapterów lub czy są one łatwo dostępne. To drugie rozwiązanie może jednak doprowadzić do znacznego wzrostu kosztów inwestycji. Najmniej problemów z doborem przyłącza głowicy elektronicznej będziemy mieli w grzejnikach zasilanych od dołu, gdzie zawór termostatyczny wbudowany jest w grzejnik.

Osobną kwestią jest dopasowanie głowicy elektronicznej do skoku zaworu, który w przypadku różnych producentów może mieć inną wartość. Dlatego warto zastanowić się nad markowymi głowicami, które dopasowują się do skoku zaworu po ich zainstalowaniu. Dzięki tej funkcji nie ma większego niebezpieczeństwa, że popełniony zostanie jakiś błąd, który skutkować może nieprawidłową pracą głowicy.

Montaż głowicy termostatycznej elektronicznej zazwyczaj sprowadza się do kilku prostych kroków. Należy włożyć baterie do urządzenia, ustawić język, godzinę oraz datę. Następnie zdemontować starą głowicę, zamontować adapter (jeśli jest konieczny), zamontować łącznik zaworu i do niego podłączyć głowicę.

Po instalacji urządzenie rozpoczyna pracę z programem fabrycznym, ale w bardzo prosty sposób można dostosować jego pracę do indywidualnego trybu dnia. Urządzenia takie jak np. TheraPro HR90 mają funkcję kopiowania programów, co daje możliwość przeniesienia za pomocą przewodu ustawień do pozostałych głowic tego samego typu. W nowoczesnych głowicach występuje także funkcja blokująca urządzenie, która zabezpiecza przed przypadkową zmianą programu np. przez dzieci.

Podgląd wybranej funkcji i temperatury możliwy jest dzięki zamontowanym wyświetlaczom, które z reguły zamontowane są na stałe, ale są również modele, gdzie wyświetlacz jest ruchomy (na wzór nowoczesnych aparatów fotograficznych).

Jak osiągnąć komfort cieplny w pomieszczeniu?

Aby dobrze czuć się w każdym pomieszczeniu domu czy mieszkaniu, temperatura w nim powinna być dobrana pod kątem jego przeznaczenia. Najczęściej zalecana temperatura w pomieszczeniach dziennych jak np. salon czy kuchnia to 21°C, w łazience ta temperatura powinna być wyższa i wynosić ok. 24°C, natomiast rekomendowana temperatura w sypialni w nocy to 16°C. Jeśli więc chcemy odczuwać przyjemnie ciepło, musimy regulować temperaturę. Z pewnością zadanie to spełnią najlepiej głowice elektroniczne, które najszybciej reagują na zmiany temperatury i jednocześnie poprzez odpowiedni program czasowy zapewniają nam komfort o każdej porze dnia i nocy.

Warto wiedzieć

Płukanie instalacji

Przy okazji wymiany zaworu zalecany jest demontaż i przepłukanie grzejnika, w którym przez lata pracy na pewno zgromadziło się dużo zanieczyszczeń utrudniających przekazywanie ciepła do pomieszczenia. W miarę możliwości warto przepłukać całą instalację - zanieczyszczenia przenoszone przez czynnik grzewczy mogą spowodować zablokowanie zaworów regulacyjnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.