Gdzie zamontować grzejnik w kuchni, aby nie przeszkadzał w otwieraniu szafek

2010-12-15 12:41

Grzejnik w kuchni jest zazwyczaj zainstalowany na ścianie pod oknem, w związku z czym może stanowić przeszkodę w wygodnym i funkcjonalnym rozmieszczeniu szafek. Co zrobić w takiej sytuacji? Jaki sposób ogrzewania kuchni wybrać? Do wyboru mamy montaż grzejnika w nowym miejscu, najlepiej dekoracyjnego lub wykonanie ogrzewania podłogowego. Sprawdź, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w Twojej kuchni…

Komfortowe ogrzewanie w kuchni
Autor: PURMO

Ściana pod oknem to miejsce chętnie wybierane na przykład na szafkę ze zlewozmywakiem. Jeśli w jakikolwiek sposób chce się to miejsce zabudować, trzeba zdemontować grzejnik (pozostawienie go nie ma sensu, nie będzie z niego żadnego pożytku) lub przenieść.

Jaki grzejnik w kuchni i gdzie go zamontować?

Jeżeli w nowym miejscu grzejnik będzie mocno rzucał się w oczy, zamiast tradycyjnego grzejnika płytowego można zamontować grzejnik dekoracyjny. W bogatej ofercie takich grzejników na pewno uda się zaleźć taki, który będzie pasował do wystroju nowej kuchni i zamiast szpecić – dodawał jej uroku.

Grzejniki dekoracyjne najczęściej wiesza się na ścianie podobnie jak płytowe, ale są też modele przeznaczone do instalowania w inny sposób, na przykład prostopadle do ściany lub na przegubach umożliwiających ustawienie go pod różnymi kątami w stosunku do niej. Za pomocą grzejnika z nóżkami pozwalającymi na przymocowanie go do podłoża można stworzyć rodzaj ażurowej, a do tego grzejącej ścianki dzielącej pomieszczenie na strefy o różnym przeznaczeniu.

W każdym przypadku przy zmianie miejsca usytuowania grzejnika konieczna będzie przeróbka instalacji centralnego ogrzewania. Najłatwiej będzie ją zrobić, jeśli była rozprowadzona systemem rozdzielaczowym, ale i tak trzeba kuć i „wyjść” z remontem poza obręb kuchni.

Co zamiast grzejnika?

Zamiast niewygodnego grzejnika albo oprócz niego w celu poprawienia komfortu cieplnego w kuchni można w niej zamontować ogrzewanie podłogowe. Tańsze w eksploatacji byłoby ogrzewanie wodne, ale ułożenie go w istniejącym domu jest trudne. Potrzebna jest grubsza warstwa izolacji i grubsza wylewka, a zwykle nie ma już na nie miejsca, skoro nie przewidziano tego w projekcie i podczas budowy domu.

W takiej sytuacji dużo łatwiej wykonać ogrzewanie podłogowe elektryczne. Materiały i montaż będą także dużo tańsze. Najwygodniej będzie ułożyć elektryczne maty grzejne. Mają zaledwie 2,5 mm grubości, więc po ich ułożeniu poziom podłogi zmieni się tylko nieznacznie. Nie trzeba usuwać istniejącej posadzki, maty można przymocować do niej cienką warstwą zaprawy klejącej albo użyć samoprzylepnych, które najpierw się rozkłada na powierzchni, a dopiero potem pokrywa zaprawą. Na wierzchu układa się zazwyczaj terakotę, gres lub kamień.

Czujnik temperatury zamontowany w podłodze powinien być umieszczony w rurze osłonowej. Ponieważ jej średnica jest większa niż grubość maty, konieczne może się okazać wykonanie w podłodze bruzdy, w której zostanie ukryta rura osłonowa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.