Jak wykończyć ściany? Gładzie i tynki gipsowe

2016-06-07 13:56
Gładź gipsowa
Autor: Andrzej Szandomirski Gładź gipsowa pozwoli wyrównać powierzchnię wstępnie wykończoną tynkiem tradycyjnym

Gips to siarczan wapnia – zdrowy, naturalny surowiec wykorzystywany jako składnik suchych mieszanek, z których powstają tynki gipsowe do układania na mokro lub gładź gipsowa. Sprawdź, którymi produktami gipsowym zdołasz najlepiej wykończyć ścieny.

Tradycyjnie wydobywa się go z ziemi, ale może być też pozyskiwany w procesie odsiarczania fabrycznych spalin (gips syntetyczny – REA). Pod względem fizykochemicznym niewiele się różni od naturalnego – jest tak samo bezpieczny dla zdrowia, szybciej wiąże i ma większą wytrzymałość. Tynki i gładzie gipsowe szybko chłoną wilgoć, dlatego nie nadają się do pomieszczeń o utrzymującej się wilgotności powietrza powyżej 70%. Takie stężenie nie ma miejsca w normalnych domowych warunkach, na przykład w kuchni. Tynki te także szybko wysychają – po nałożeniu schną około dwóch tygodni, czyli szybciej niż cementowe. Dzięki tym właściwościom mogą chłonąć nadmiar wilgoci i oddawać ją, gdy w pomieszczeniu robi się zbyt sucho. Dobrze też kumulują ciepło. Proces ich nakładania na podłoże wymaga staranności i dobrej organizacji pracy, bo czas wysychania i twardnienia jest krótki. Trzeba też uważać, aby nie zetknąć ich ze stalą niezabezpieczoną przed rdzą.

Warto wiedzieć

Gipsowe produkty do wykańczania ścian

  • Gładź gipsowa. Służy do wykańczania nowych ścian oraz do szybkiego i taniego odnawiania starych tynków. Nanosi się ją na ściany z prefabrykatów betonowych i keramzytobetonowych lub na równe ściany ceramiczne oraz silikatowe murowane na pełną spoinę. Nie nadaje się natomiast do pokrywania ścian z betonu komórkowego (mogą powstać spękania).
  • Gipsowe tynki cienkowarstwowe. To produkt pośredni między tynkiem a gładzią polecany do wykańczania ścian z prefabrykatów betonowych o gładkiej powierzchni oraz do renowacji porysowanych i chropowatych starych tynków dobrze trzymających się muru.
  • Gipsowe tynki akustyczne (tak zwane dźwiękochłonne). Pochłaniają fale dźwiękowe i redukują pogłos, szczególnie w zakresie średnich i wysokich częstotliwości. Nie są tak skuteczne jak izolacja akustyczna z wełny mineralnej, ale łatwiejsze do wykonania. Po ułożeniu mają fakturę przypominającą wyglądem tynk baranek.
  • Gipsowe tynki lekkie. W tych mieszankach znajduje się perlit, który zmniejsza ich gęstość objętościową i ułatwia obróbkę masy. Mają dobrą przyczepność, nadają się więc na sufity i słabe podłoża.

Tynki ręczne i tynki maszynowe

Zaprawa gipsowa może być nanoszona na podłoże na dwa sposoby. W zależności od wielkości powierzchni i wyposażenia ekipy tynkuje się ręcznie lub mechanicznie. Do sposobu nakładania dobiera się odpowiednią zaprawę tynkarską – są takie przeznaczone tylko do pracy maszynowej, tylko do ręcznej oraz uniwersalne, którymi można tynkować na oba sposoby:

  1. tynkowanie ręczne. Kielnią lub szpachlą nakłada się masę, a następnie wyrównuje łatą i zaciera pacą. Metoda ta jest polecana do małych pomieszczeń, szczególnie jeśli tynkuje się samodzielnie. Gdy zatrudnia się fachowców, ta metoda jest niewiele tańsza od maszynowej;
  2. tynkowanie maszynowe. W agregacie tynkarskim rozrabia się masę i wężem z odpowiednią końcówką nanosi ją na ścianę. Wygładzać trzeba ręcznie łatą aluminiową. Gdy tynk częściowo zwiąże (zajmuje to około godziny), ponownie wyrównuje się go łatą, a tuż przed końcem schnięcia i wiązania skrapia wodą i zaciera gąbką nierówności. Można też użyć jeszcze pacy metalowej. Zaletą tej metody jest szybkie nałożenie tynku. Najlepiej sprawdza się ona na dużych powierzchniach bez otworów i wnęk.
Warto wiedzieć

Jak przygotować podłoże pod tynk gipsowy?

Ściany, które chcesz pokryć tynkiem gipsowym, powinny być proste i gładkie. Zaprawę wystającą ze spoin trzeba skuć młotkiem murarskim. Jeśli podczas remontu okazuje się, że istniejące tynki są słabe, należy je usunąć i całą powierzchnię bardzo dokładnie oczyścić. I nową, i oczyszczoną ścianę trzeba zagruntować, aby zapobiec odciąganiu wilgoci ze świeżo naniesionej masy tynkarskiej, bo to powodowałoby zbyt szybkie schnięcie, nadmierne kurczenie i pękanie tynku. Wystarczy jedna warstwa preparatu gruntującego, jednak należy ją nałożyć bardzo dokładnie Tynki stare, ale mocne i dobrze trzymające się podłoża, można jedynie wyrównać gładzią gipsową. Jeśli tynk gipsowy będzie układany na stropach żelbetowych wykonywanych na placu budowy w gotowym deskowaniu, trzeba sprawdzić, czy nie pozostał na nich środek adhezyjny, którym smarowane były formy. Jeżeli został, musisz go usunąć preparatem odtłuszczającym lub parą wodną, inaczej tynk odpadnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany