Z czego budować ściany zewnętrzne? Keramzytobeton i gazobeton

2016-05-18 14:44
Dom z keramzytobetonu
Autor: Leca® Keramzytobeton jest znakomitym materiałem do budowy niskich domów z poddaszem użytkowym. W budynkach o wyższych wymaganiach konstrukcyjnych trzeba go wzmacniać żelbetowymi trzpieniami i trzonami

Keramzytobeton i beton komórkowy (gazobeton), to betony lekkie. Buduje się z nich ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe lub trójwarstwowe. Poznaj zalety ścian zewnętrznych z bloczków lub pustaków keramzytobetonowych oraz z bloczków gazobetonowych.

Keramzytobeton

To lekki beton, w którym kruszywem jest keramzyt, czyli ceramiczne kulki wypalane w bardzo wysokiej temperaturze. Produkuje się z niego pustaki, pełne bloczki oraz pustaki wypełnione styropianem. Pustaki keramzytobetonowe przeznaczone na ściany dwuwarstwowe mają wymiary 50 x 24 x 24 cm. Ważą 18 kg. Ich współczynnik przewodzenia ciepła wynosi λ = 0,205 W/(m.K). Mają wytrzymałość na ściskanie 2,5 MPa i najczęściej służą do budowy 2-3 kondygnacyjnych budynków. Tam, gdzie będą musiały przenieść większe obciążenia, muszą być dodatkowo zbrojone. Łączy się je na pióro i wpust, a spoiny poziome wypełnia zaprawą cementowo-wapienną.

Mur z pustaków keramzytobetonowych
Autor: z archiwum Muratora Pustaki keramzytobetonowe to materiał dobrze izolujący cieplnie i akustycznie

Beton komórkowy

To beton spulchniony gazem popularnie zwany gazobetonem. Dzięki dużej zawartości powietrza w masie jest to materiał o dobrych właściwościach izolacyjnych. Są one tym lepsze, im więcej jest powietrza, a beton jest mniej gęsty. Beton komórkowy jest produkowany w różnych klasach gęstości. Od niskich 300, 400, do wysokich 600, 700, a nawet 1000 kg/m3. Współczynnik przewodzenia ciepła dla betonu komórkowego 400 wynosi 0,11 W/(m.K), dla betonu o klasie gęstości 600 – 0,17 W/(m.K). Do budowy zewnętrznych ścian dwuwarstwowych wybiera się elementy o szerokości 24 cm i gęstości 500, 600 lub 700. Z betonu komórkowego można też wznosić ściany jednowarstwowe. Bloczki mają wówczas szerokość 40 lub 48 cm i są zrobione z betonu klasy 350 albo 400, czyli najcieplejszego, bo zawierającego najwięcej powietrza. Ponieważ jest to materiał mniej wytrzymały niż silikaty lub ceramika (bloczek z betonu komórkowego o gęstości 600 kg/m3 ma wytrzymałość 3 MPa), mur w miejscach zwiększonych obciążeń (między innymi pod oknami) musi być zbrojony prętami zatopionymi w zaprawie albo gotowym zbrojeniem.

Budowa z gazobetonu
Autor: Andrzej Szandomirski Beton komórkowy łatwo się obrabia. Elementy docina się ręcznie do założonego kształtu. Nadaje się do murowania ścian o nietypowej geometrii
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany