Kronika budowy domu z betonu komórkowego H+H. Relacja krok po kroku

2014-06-16 20:02
Beton komórkowy H+H - murowanie na zaprawę klejową
Autor: Andrzej T. Papliński Bloczki H+H murowano na zaprawę cienkowarstwową H+H, używając specjalnej kielni dopasowanej do szerokości muru. Jednorazowo układa się do 3 metrów zaprawy. Ponieważ było bardzo gorąco, odcinki z zaprawą były zdecydowanie krótsze. W ten sposób dbano, by zaprawa przed ułożeniem bloczka nie wyschła. Po wymurowaniu dwóch pierwszych warstw bloczków, na wysokości 0,5 m ułożono na całym obrysie budynku ponownie izolację poziomą z papy. Na ona za zadanie zapobiegać zawilgoceniu murów od odbitej wody opadowej. Bloczki z betonu komórkowego H+H mają pióro i wpust. Takie bloczki łączy się wypełniania zaprawą klejową spoin pionowych. Każdy kolejny bloczek "zapina" się na poprzednim. Trzeba dbać, by opuszczać bloczki z góry na dół, a nie dosuwać, bo wtedy zaprawa cienkowarstwowa będzie klinować się, blokując szczelne połączenie.

W cyklu "Muruj z Muratorem" dokumentowaliśmy krok po kroku budowę domu z betonu komórkowego firmy H+H. Eksperci producenta betonu komórkowego dbali o to, by przebieg prac był zgodny ze sztuką budowlaną. Zapraszamy do obejrzenia galerii. 

Przez cały sezon budowlany obserwowaliśmy jedną budowę. Dom powstawał w technologii murowej, z betonu komórkowego.  

Budowany dom ma ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego, odmiany TLMB, klasy gęstości 400, szerokości 42 cm. Taka ściana spełnia warunki techniczne wymagane dla budynków jednorodzinnych. Współczynnik przenikania ciepła dla ściany wynosi U=0,25 W/(m2.K).

Zapraszamy do lektury i oglądania filmów. To wyjątkowa okazja, by poznać wszystkie zalety nowoczesnego materiału, jakim jest beton komórkowy. Przebieg tej budowy pokazuje, że technologia budowania z betonu komórkowego w systemie H+H jest perfekcyjnie dopracowana. Wszystkie elementy wbudowane w dom są systemowe. To sprawia, że dobra ekipa buduje taki dom niczym z klocków.

Budowa ujęta w system sprawia, że nawet mniej doświadczona ekipa nie popełni na budowie takiego domu błędu. To też ważny atut.

Zdjęcia kręciliśmy od czerwca do konca sierpnia 2014 r.

Zapraszamy do oglądania filmów z serii "Muruj z Muratorem", w których relacjonujemy przebieg tej budowy oraz budów z innych materiałów.

 

Zobacz kronikę budowy:

Beton komórkowy - w pytaniach i odpowiedziach

Pytają inwestorzy i wykonawcy. Odpowiada Robert Janiak z firmy H+H. Zobacz 4 filmy na tej i kolejnej stronie.

Ściany z betonu komórkowego - murowanie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany