Do czego można wykorzystać beton komórkowy? Poznaj materiał o wielkich możliwościach

2016-06-01 2:00
Beton komórkowy – H+H
Autor: H+H

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale nie jest to jedyne przeznaczenie tego materiału. Możemy go wykorzystać na wielu etapach - od ścian piwnic, aż po wykończenie wnętrz.

Beton komórkowy to materiał bardzo ciepły, lekki oraz przyjazny dla ludzi i środowiska. Skutecznie opiera się grzybom oraz pleśni, a zdolność do pochłaniania nadmiaru wilgoci i oddawania jej, kiedy jest to potrzebne, sprawia, że w domu tworzy się optymalny mikroklimat. Do jego wytwarzania wykorzystywane są surowce występujące w praktycznie nieograniczonych ilościach, a w procesie produkcji nie powstają żadne szkodliwe substancje. To wszystko sprawia, że warto użyć tego materiału wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Budowa domu w jednym, określonym systemie powinna przebiegać sprawniej, niż w przypadku mieszania ze sobą kilku różnych materiałów. Ekipa wykonawcza może złapać swój rytm pracy na samym początku, a potem sprawnie będzie pięła się w górę z konstrukcją naszego domu.

Czy beton komórkowy nadaje się na ściany piwnic?

Może się wydawać, że beton komórkowy jest zbyt słaby, aby użyć go do murowania ścian piwnic. Prawda jest jednak inna, ponieważ istnieją bloczki o zróżnicowanej wytrzymałości, w tym takie, które z powodzeniem nadadzą się do oparcia na nich całego ciężaru domu. Oczywiście, bardziej wytrzymałe bloczki mają większą gęstość, przez co w pewnym stopniu pogarszają się ich parametry termiczne, jednak w dalszym ciągu są one lepsze niż w przypadku bloczków betonowych czy keramzytowych. Przy wykonywaniu ścian piwnic z betonu komórkowego, należy zadbać jedynie o właściwą ochronę przeciwwilgociową (lub przeciwwodną, jeśli warunki tego wymagają). Ważne jest poprawne wykonanie zarówno izolacji poziomej, jak i pionowej.

Ciepłe i zdrowe ściany zewnętrzne

Kolejny etap budowy domu, czyli ściany konstrukcyjne, to najbardziej oczywiste zastosowanie betonu komórkowego. Jego znakomite właściwości izolacyjne sprawiają, że można z niego wykonywać nawet ściany jednowarstwowe, niewymagające już warstwy ocieplenia. Gdybyśmy jednak zdecydowali się zastosować dodatkową izolację, możemy otrzymać ściany przewyższające zarówno dzisiejsze wymagania, jak i te, które wejdą w życie dopiero od 2021 roku.

Beton komórkowy można murować z użyciem zaprawy cienkowarstwowej. Jest to murowanie na tzw. cienką spoinę. Taki sposób znacząco ogranicza ucieczkę ciepła poprzez spoiny, ponieważ ściana jest bardziej jednorodna niż przy murowaniu tradycyjną metodą. Łączenie bloczków na cienką spoinę jest do tego szybsze i dokładniejsze. Oszczędzamy także na zużytej zaprawie. Ponadto, zdecydowana większość wyrobów dostępnych na rynku posiada system pióro-wpust, który dodatkowo ułatwia pracę i pozwala całkowicie zrezygnować ze spoin pionowych.

Nadproża z betonu komórkowego zlikwidują mostki termiczne

Murując ściany, dochodzimy do momentu, w którym należy wykonać otwory na okna i drzwi. Każdy taki otwór musi być przekryty nadprożem, które przeniesie obciążenia ze ściany ponad nim. Z uwagi na działanie dużych sił, nadproża powinny być wykonane z mocniejszego materiału, więc najczęstszy wybór pada na żelbet. Jest on jednak bardzo słabym izolatorem, co powoduje powstanie mostka termicznego. Dlatego, powinno się zwrócić szczególną uwagę na poprawne docieplenie tego elementu. Jednak, gdy zastosujemy specjalne, prefabrykowane nadproże z betonu komórkowego, problem będzie rozwiązany. Co więcej, nie trzeba czekać na związanie betonu - cała operacja polega na ułożeniu elementu we właściwym miejscu. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na poprawną orientację nadproża, aby zbrojenie w nim zatopione, znalazło się w odpowiedniej pozycji. Ale producenci umieszczają na swoich produktach duże i wyraźne oznaczenia, więc pomyłkę jest bardzo trudno popełnić.

Kształtki U z betonu komórkowego H+H
Autor: H+H Kształtki U służą jako szalunek tracony przy wykonywaniu żelbetowych słupów i wieńców

Przyspiesz wykonywanie wieńców dzięki kształtkom U

Ściany konstrukcyjne powinny być zakończone wieńcem. Tu nie mamy wyboru i musimy wykonać go z żelbetu. Podobnie jak w przypadku nadproży, użycie tego materiału tworzy mostek termiczny, przez który będzie uciekać najwięcej ciepła. Ten efekt możemy jednak ograniczyć poprzez wykonanie wieńca w kształtce U z betonu komórkowego, która będzie stanowić docieplenie dla żelbetu. Gdy dodatkowo umieścimy warstwę styropianu między zbrojeniem, a kształtką, mostek termiczny przestanie być problemem. To rozwiązanie oszczędza także czas, ponieważ nie jest już konieczne wykonywanie deskowania dla wieńca. Kształtka U stanowi szalunek tracony. A jeśli zestawimy ze sobą dwa takie elementy w pozycji pionowej, otrzymamy formę, w której z powodzeniem będziemy mogli wykonywać żelbetowe słupy.

Łatwe murowanie ścian szczytowych

Jeśli planujemy w naszym domu dach dwuspadowy, to będziemy musieli wykonać ściany szczytowe. Tutaj wyjątkowe korzyści da możliwość łatwej i szybkiej obróbki betonu komórkowego. Dzięki niej, bez trudu dotniemy bloczki pod kątem, który będzie idealnie pasował do więźby dachowej. Wszystko można wykonać nawet za pomocą ręcznej piły.

Beton komórkowy we wnętrzach

Skończyliśmy konstrukcyjną część budowy i powoli zaczynamy myśleć nad planowaniem wnętrz naszego domu. Beton komórkowy sprawdzi się doskonale przy wykonywaniu ścian działowych. Prostota wykonania jest taka sama jak w przypadku ścian zewnętrznych, a metoda murowania na cienkie spoiny przyspiesza pracę. Wewnątrz budynku nie jest już tak bardzo potrzebna ochrona przed zimnem, dzięki czemu możemy zdecydować się na bloczki o większej gęstości i uzyskać ściany o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Dzięki temu z łatwością uzyskamy ciszę i spokój w sypialni, lub odgrodzimy się od dźwięków z salonu.

Kuchnia wykończona płytkami z betonu komórkowego
Autor: H+H Pomysł na kuchnię wykończoną płytkami z betonu komórkowego

Pewnym zaskoczeniem może okazać się fakt, że beton komórkowy może również odegrać swoją rolę przy wykańczaniu wnętrz. Jego zastosowanie zależy w dużej mierze od naszej fantazji i kreatywności. Do elementów wykończeniowych najlepiej sprawdzą się płytki, czyli elementy o niewielkiej grubości. Możemy z nich wykonać estetyczne zabudowy wnęk czy obudowy wanien i brodzików. Nadadzą się także do stworzenia półek lub szafek w kuchni albo łazience. Łatwość kształtowania betonu komórkowego pozwala uzyskać ciekawe i oryginalne formy, które zaskoczą naszych gości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany