Remont tarasu - naprawa hydroizolacji krok po kroku. Galeria

2013-04-22 17:11
Remont tarasu
Autor: Renoplast Gruntowny remont tarasu polegał na wymianie wszystkich warstw, ociepleniu stropu i starannym obrobieniu krawędzi

Jest wiele sposobów na skuteczny remont tarasu - omówimy szczegółowo jeden z nich, zwracając uwagę na miejsca będące źródłem potencjalnych przecieków – krawędzie tarasu i cokoły. Pokażemy, jak naprawić hydroizolację stosując maty drenażowe.

W domach sprzed kilkudziesięciu lat przeciekające tarasy nad pomieszczeniami ogrzewanymi to częsty problem budowlany. Stropy pod nimi są zwykle nieocieplone, warstwa hydroizolacji zrobiona z dostępnej wówczas papy na lepiku jest nieszczelna, a na skutek wielokrotnego zamarzania oraz rozmarzania wody z deszczu i śniegu wykrusza się podkład betonowy. Na suficie pomieszczenia pod tarasem pojawiają się ślady przemarzania, a czasami nawet grzyb.

Zagrzybienie sufitu i ścian
Autor: Renoplast Przecieki oraz przemarzanie doprowadziły do wykwitów na suficie i na ścianach w pomieszczeniu pod tarasem. Konieczny był gruntowny remont

Remont tarasu - wymiana warstw

Jeśli na tarasie doszło już do przecieków, najlepiej jest zerwać wszystkie stare warstwy do poziomu stropu i ułożyć nowe. Jeżeli konstrukcja była nieocieplona lub ocieplenia było zbyt mało, należy strop docieplić. W zależności od tego, ile miejsca jest od poziomu posadzki do drzwi tarasowych, dobierz grubość izolacji termicznej oraz pozostałych warstw. W najczęściej stosowanych systemach tarasowych między stropem a progiem drzwi muszą się zmieścić warstwa spadkowa, paroizolacja, termoizolacja, warstwa dociskowa, hydroizolacja, zaprawa klejowa oraz płytki.

GALERIA - kliknij i zobacz remont tarasu krok po kroku

Niestandardowa obróbka blacharska

Zamiast tradycyjnej obróbki blacharskiej przy krawędzi, podczas formowania której często dochodzi do błędów wykonawczych, warto zastosować gotowy profil okapowy do tarasu. Jest to bardzo trwały, odporny na korozję odpowiednio wyprofilowany element z aluminium pokrytego powłoką poliestrową. Można go łączyć z hydroizolacją z zaprawy uszczelniającej, bitumiczną, PCW, EPDM lub żywiczną. Dzięki otworom przy krawędzi i ukształtowanemu okapnikowi umożliwia bezpośrednie odprowadzanie wody do rynny. Można go też łączyć z dostępnymi na rynku systemami rynnowymi.

Remont tarasu - mata drenażowa

W utrzymaniu szczelności tarasu pomoże również ułożenie maty drenażowej, która pod ceramicznymi okładzinami spełni funkcję warstwy drenażowo-wzmacniającej. Drenaż, jaki zapewnia mata, pozwala szybciej pozbyć się wilgoci z warstwy zaprawy klejowej i uniknąć jej degradacji, niweluje też naprężenie powstające w posadzce oraz umożliwia redukcję grubości i zmniejszenie ciężaru warstw posadzkowych. Szybsze usuwanie wilgoci zapobiega uszkodzeniom termicznym powszechnym w naszym klimacie, w którym temperatura często zmienia się między ujemną i dodatnią, a zamarzanie i rozmarzanie wody doprowadza do powstania mikropęknięć nawet w bardzo elastycznym podłożu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany