Pleśń w domu: jak usunąć grzyba ze ścian?

2009-09-15 2:00
Grzyb
Autor: archiwum muratordom

Remont domu lub mieszkania może sprawić nam nieprzyjemną niespodziankę. Podczas przygotowania podłoża do malowania lub tapetowania, naszym oczom może ukazać się grzyb na ścianie. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy do usunięcia i zneutralizowania pleśni wystarczą środki grzybobójcze?

Najpierw czujemy nieprzyjemny zapach stęchlizny. Później odkrywamy, że tapeta się odkleja, tynk odpada, a drewniane elementy pęcznieją i uginają się. W końcu w zakamarkach domu, za meblami lub pod boazerią znajdujemy bure plamy, dziwne sznury i nieforemne narośla. W ten powolny sposób grzyb domowy oznajmia swoją obecność. Czym zwalczać? Czy wystarczą środki grzybobójcze?

Grzyb na ścianie - duży problem

Zarodniki grzybów w przeciwieństwie do zarodników pleśni nie są obecne wszędzie wokół nas. Tak więc, aby grzyb się pojawił, nie wystarczą wyłącznie sprzyjające warunki. Musi dojść do zakażenia. Zarodniki lub grzybnia mogą znajdować się w ziemi pod domem lub wokół niego. Mogą również przybyć wraz z drewnem budowlanym lub drewnem do kominka. Zarażają momentalnie, a gdy trafią na sprzyjające warunki, zaczynają się rozrastać i rozmnażać. Dopóki nikt im nie przeszkodzi, rosną i mają się dobrze. Na ich atak narażone są wszystkie domy, w których do budowy lub wykończenia użyto drewna.

Grzyby na ścianie w domu zagrożenie

Te na pozór bezczynnie obrastające ścianę twory są bardzo niebezpieczne. Jeśli w porę ich nie usuniemy, mogą spowodować wiele strat. Przede wszystkim rujnują dom. Grzyby żywią się mikroelementami zawartymi w drewnie. Dlatego w poszukiwaniu pokarmu przerastają nawet grube, murowane ściany. Przy okazji niszczą spoiny między cegłami, powodują odpadanie tynku, łuszczenie się farby i odspajanie tapet. Gdy dotrą do drewna, uczta rozpoczyna się na dobre. W krótkim czasie doprowadzają je do gnicia i murszenia. Do niedawna zdrowe deski i słupy pęcznieją i stają się zbyt elastyczne. Nieleczone drewno ulega całkowitemu zniszczeniu. Wszelkie konstrukcje drewniane tracą swoją nośność i dom lub jego fragmenty narażone są na zawalenie.

Po drugie - grzyby niszczą zdrowie. Grzyby domowe podobnie jak pleśnie mają zgubny wpływ na ludzki organizm. Przede wszystkim zabierają z otoczenia tlen i wydalają dwutlenek węgla. Jego nadmiar w atmosferze nie sprzyja zdrowiu. Zarodniki grzybów na ścianie unoszące się w powietrzu i wdychane do płuc mogą powodować wiele dolegliwości. Od bólu i zawrotów głowy, nudności oraz problemów z oddychaniem, aż po alergie, infekcje górnych dróg oddechowych, a nawet raka. Poza tym wydzielają nieprzyjemny zapach stęchlizny.

Jak usunąć grzyba ze ścian

Grzyb lubi wilgoć, brak przewiewu i wysoką temperaturę. Zanim rozpoczniemy jego usuwanie, trzeba odciąć go od życiodajnego źródła. W pierwszej kolejności musimy więc naprawić wszelkie usterki powodujące zawilgocenie domu oraz uporać się ze źle działającą wentylacją. Wówczas grzyb przejdzie w stan spoczynku. Nie będzie się rozrastał i rozprzestrzeniał. Co prawda nie zostanie w ten sposób unicestwiony, ale zwalczyć go będzie wówczas znacznie łatwiej.

Do zwalczania grzybów domowych rosnących na murze lub drewnie służą specjalne preparaty - środki grzybobójcze.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany