Ile kosztuje remont domu? Planujemy harmonogram prac i obliczamy ich koszt

2018-03-15 13:18
Planowanie remontu
Autor: thinkstockphotos.com Przed rozpoczęciem prac remontowych najważniejsze jest stworzenie dobrego planu uwzględniającego harmonogram prac i ich koszt

Jak zaplanować prace remontowe? Ile kosztuje remont domu? Oto kwestie, które nurtują każdego inwestora. Podpowiadamy, jakie pytania powinien sobie zadać każdy remontujący. Podajemy też orientacyjne koszty wymiany dachu, podłogi, okien oraz drzwi, a także malowania ścian czy tynkowania.

Dobry plan remontu to połowa sukcesu. Dzięki niemu unikniesz nieprzewidzianych wydatków, przeciągających się terminów zakończenia kolejnych etapów czy problemów z koordynacją prac poszczególnych fachowców. Według ekspertów każda minuta poświęcona przygotowaniu planu działania oszczędza 10 minut czasu potrzebnego do wykonania danego zadania. Warto to sobie wziąć do serca i najpierw gruntownie wszystko przemyśleć i stworzyć plan działania.

Jak dobrze zaplanować remont domu i mieszkania?

Aby właściwie zaplanować harmonogram prac, trzeba sobie zadać kilka podstawowych pytań.

1. Czy przeprowadzasz remont dla siebie, czy z myślą o wynajmie mieszkania? Wpłynie to na wiele decyzji dotyczących chociażby wyboru materiałów. Wiadomo – do wynajmowanego mieszkania nie warto inwestować w zbyt kosztowne materiały, bo i tak za jakiś czas wnętrze będzie wymagało odświeżenia albo mniejszego remontu.

2. Co jest celem remontu? Czy chcesz wyremontować tylko jedno pomieszczenie, czy całe mieszkanie? Zależy Ci jedynie na zmianie wystroju i estetyki wnętrza czy też układu funkcjonalnego? Stawiając lub burząc ściany, a także stosując nietypowe materiały wykończeniowe, należy się zastanowić, czy mieszkanie nie straci przez to na wartości i czy nie będzie trudniej go później sprzedać lub wynająć.

3. Jaki budżet masz do dyspozycji? Pamiętaj o budżecie awaryjnym na nieprzewidziane wydatki, które zdarzają się przy każdym remoncie. Zastanów się również, czy zaplanowany budżet uwzględnia też nowe meble, oświetlenie, sprzęt AGD, czy tylko materiały i robociznę. Przemyśl, czy masz możliwość powiększenia budżetu, a jeśli tak, to o ile.

4. Czy musisz zakończyć remont w konkretnym terminie? Takim ograniczeniem może być na przykład wyjazd na wakacje, rozpoczęcie szkoły przez dziecko czy zaplanowana impreza rodzinna.

5. Czy musisz mieszkać w domu podczas remontu? Jeśli odnawiasz tylko jedno pomieszczenie, nie jest to aż taki problem, jednak przeprowadzając kompleksowy remont – z wymianą elektryki, wyrównywaniem ścian i kładzeniem posadzek – należy się zastanowić, czy chcesz przez dobrych kilka miesięcy żyć w kurzu i brudzie. Decyzja, czy będziesz mieszkać w domu podczas remontu, może też wpłynąć na kolejność prac – wtedy najlepiej jest wykończyć jak najszybciej choć jeden pokój, by móc w nim przebywać.

6. Czy wolisz zatrudnić jedną ekipę budowlaną odpowiedzialną za wszystko, czy niezależnych podwykonawców do wykonania poszczególnych prac? Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Druga opcja to zwykle tańszy wariant, jednak wiąże się z koniecznością samodzielnego koordynowania prac. Grunt to wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Odpowiedziawszy sobie na powyższe pytania, pamiętaj o poinformowaniu sąsiadów i administracji lub spółdzielni osiedla o planowanym remoncie.

Planowanie zakresu prac remontowych

Zacznij od określenia zakresu prac – wypisz wszystko, co chciałbyś zmienić w domu lub mieszkaniu. Możesz na przykład przeprowadzić burzę mózgów z rodziną, a dopiero potem podzielić prace na kategorie, na przykład wyburzenia/budowanie nowego/wykończenia, lub osobno prace dotyczące każdego pomieszczenia albo piętra w domu. Wyznaczenie etapów budowy stanowi pierwszy szkic do określenia kolejności prac.

Kolejność prac remontowych

Następnym etapem jest ustalenie kolejności wykonywanych prac. Generalna zasada jest taka, że remont zaczyna się od prac wyburzeniowych, gdyż są one „najbrudniejsze”. Ale przedtem dobrze jest wyrzucić wszystko, czego chcesz się pozbyć z domu – stare meble kuchenne, drzwi wewnętrzne, boazerię. Nie będą zabierały cennego miejsca podczas remontu.

Po wyburzeniu ścian działowych możemy zabrać się za wymianę okien (jeśli wchodzi to w zakres remontu) oraz kucie bruzd pod instalacje elektryczne czy sanitarne (jeśli planujemy na przykład inne ustawienie sprzętów w kuchni czy łazience i zmiana miejsca przyłączy wody jest konieczna).

Po wymianie instalacji zazwyczaj robi się wylewki i tynki, czyli kolejne „brudne” prace. Gdy te wyschną, można przejść do układania płytek.

Jeśli jesteś zmuszony mieszkać w remontowanym mieszkaniu, najlepiej jest zacząć od kuchni lub łazienki, aby móc już z niej korzystać, malując pokoje czy cyklinując parkiet. Na końcu natomiast zaleca się remont przedpokoju (w przeciwnym razie jest duża szansa zabrudzenia świeżo położonych płytek podczas noszenia sprzętu i materiałów do innych pomieszczeń).

Gdy ściany i podłogi są już gotowe i wyschnięte, można zacząć montować drzwi wewnętrzne, parapety, sprzęty kuchenne, gniazdka i lampy.

Układając harmonogram prac, warto posłużyć się wykresem (zrobionym ręcznie lub za pośrednictwem programu, na przykład MS Project). Można stworzyć kilka wersji takiego wykresu, pamiętając, że czasem kilka czynności może być wykonywanych jednocześnie, jeśli tylko znajdą się zasoby, by je wykonać. Później można połączyć czynności w „pakiety robocze”, czyli zestawy czynności przeznaczone do wykonania przez jednego fachowca, i stworzyć wykres w oparciu o całe pakiety robocze, a nie pojedyncze czynności. Najlepiej byłoby umówić podwykonawców remontu w tej właśnie, logicznej, kolejności.

Czas trwania kolejnych etapów prac

Wiedząc, kto będzie wykonywał dane zadanie – czy będzie to jedna osoba, czy ekipa budowlana – po konsultacji z wykonawcami możemy oszacować czas trwania każdego etapu prac. Na tej podstawie dużo łatwiej zaplanować terminy rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych robót budowlanych. Warto przy tym ustalić najwcześniejsze możliwe i najpóźniejsze dopuszczalne terminy kolejnych etapów prac i wpisać je do wykresu. Co ważne, nie trzeba planowo zakończyć każdego etapu, by skończyć w terminie cały remont. Gdy pojawiają się opóźnienia albo zmienia się zakres robót, wykres można na bieżąco aktualizować i sprawdzać, czy i jak zmiany wpływają na termin ukończenia projektu. Dzięki wykresowi możemy oszacować datę ukończenia remontu, a nie być zdanym na los.

Sonda
W starym domu najbardziej przeszkadza:
Ważne
Remont mieszkania

Autor: Intro Media

Lato to idealny czas na prace remontowe.

Prawie zawsze będziesz działać w ramach ograniczonego budżetu i nie zrealizujesz wszystkiego, o czym marzysz, ale ważne jest, by od początku znać zakres planowanego remontu i się go trzymać. I pamiętaj – w przypadku remontu każda czynność pociąga za sobą następną. Przykładowo wymieniając starą ościeżnicę drzwiową w kuchni, nie unikniemy popękania płytek na ścianie dookoła niej, więc prawdopodobnie trzeba je będzie kłaść na nowo.

Koszt remontu - zakupy - rozliczenie z wykonawcami

Ile kosztuje remont domu?

W oszacowaniu budżetu potrzebnego do remontu pomocne są kalkulatory budowlane, w których podstawą wyliczeń są inne remonty mieszkań i domów. Dzięki nim stosunkowo łatwo jest wyliczyć koszt nowej podłogi czy wyrównania ścian, wpisując liczbę metrów kwadratowych. Kalkulator pokazuje koszt materiałów, chemii budowlanej i robocizny. Dodatkowo do zestawienia można dodać koszty wyposażenia (meble, sprzęt AGD) oraz instalacji (hydraulika, elektryka, oświetlenie). Znając funkcję pomieszczenia, powierzchnię podłogi i ścian oraz miejsce planowanej inwestycji, zakres robót i wybrane materiały, uzyskujemy całkowity szacowany koszt remontu. W niektórych kalkulatorach kosztorys można stworzyć w kilku wersjach cenowych – najtańszej, średniej (czyli w praktyce optymalnej pod kątem stosunku ceny do jakości) oraz najwyższej.

Dobrze jest stworzyć wstępny kosztorys na samym początku planowania, który będzie punktem odniesienia. Na jego podstawie możesz się zastanowić, jakie elementy wystroju mieszkania mają być wysokiej jakości, na czym możesz zaoszczędzić, a z czego być może zrezygnować.

Szacowanie kosztu remontu na zasadzie „średni standard to 1000 zł/m2 może być mylące, gdyż wszystko zależy od lokalizacji remontowanego mieszkania czy domu, stawek wynegocjowanych z wykonawcami oraz – przede wszystkim – zakresu remontu. Nie wiadomo też, czy ten „średni standard” obejmuje również koszt wyposażenia, sprzętu AGD. Poza tym wiele kosztów jest niezależnych od wielkości mieszkania, na przykład lodówka, pralka, piekarnik, płyta grzejna, okap, zmywarka, prysznic z brodzikiem lub wanna, umywalka, baterie, miska WC – te wszystkie sprzęty prawdopodobnie znajdą się w każdym mieszkaniu, więc tak naprawdę koszt remontu mniejszego mieszkania będzie wyższy w przeliczeniu na 1 m2.

Częstym błędem podczas obliczania kosztów wykończenia mieszkania jest nieuwzględnianie materiałów pomocniczych – zazwyczaj pamięta się o cenie glazury i stawce glazurnika, a nie myśli się o kosztach zakupu kleju, folii w płynie czy fugi. Kupując część materiałów, na przykład płytki, trzeba pamiętać, by do wymierzonej liczby metrów kwadratowych doliczyć jeszcze ok. 15-20%, gdyż podczas docinania płytka może pęknąć albo dotrzeć do nas już uszkodzona. Kuchnia czy łazienka o niestandardowych wymiarach czy z licznymi wnękami także będzie wymagała docinania wielu płytek.

Przy szacowaniu kosztów remontu dobrze jest też zapytać doświadczonego fachowca (najlepiej przyszłego wykonawcę remontu), ale też znajomych, sąsiadów i rodzinę, którzy już przeszli przez remont, jaki jest koszt na przykład materiałów elektrycznych czy lakieru do parkietu w standardowym, 50-metrowym mieszkaniu. To cenna wiedza, gdyż zazwyczaj nie mamy wyobrażenia, ile tego typu materiałów schodzi przy remoncie.

WIDEO: Koszt remontu - zakupy - rozliczenie z wykonawcami

 
 Za ile wyremontujesz dom *
 Wybrane prace remontowe  Koszty
 Ściany 
 skuwanie tynku  18 zł/m2
 kontener o pojemności 5 m3 z wywozem na wysypisko  300 zł
 tynki cementowo-wapienne grubości 1 cm  8-19 zł/m2
 tynki gipsowe grubości 1 cm  6-13 zł/m2
 tynkowanie  21-24 zł/m2
 płyty gipsowo-kartonowe zwykłe  8-10 zł/m2
 płyty gipsowo-kartonowe o podwyższonej odporności na wodę i/lub ogień  11-26 zł/m2
 montaż płyt gipsowo-kartonowych na klej  60 zł/m2
 przygotowanie ścian do malowania (szpachlowanie ubytków tynku, skrobanie i mycie ścian z farb klejowych)  12 zł/m2
 gruntowanie i malowanie dwukrotne ścian i sufitów  14-16 zł/m2
 malowanie okien  60-100 zł/m2
 Podłogi 
 zrywanie parkietu  16 zł/m2
 zrywanie wykładzin  5 zł/m2
 skuwanie posadzki  od 50 zł/m2
 suche jastrychy gipsowo-włóknowe  67-106 zł/m2
 podkład cementowy grubości 5 cm  35-390 zł/m2
 samopoziomujący podkład cementowy grubości 1 cm  23-97 zł/m2
 układanie podkładu podłogowego (tradycyjnego lub samopoziomującego)  16-22 zł/m2
 montaż paneli  16 zł/m2
 ułożenie deski barlineckiej  22 zł/m2
 ułożenie parkietu  55-60 zł/m2
 ułożenie mozaiki  65-70 zł/m2
 montaż listew przypodłogowych  16 zł/m
 cyklinowanie i lakierowanie posadzki drewnianej (jednokrotne)  14-28 zł/m2
 układanie płytek ceramicznych  80-150 zł/m2
 Okna i drzwi
demontaż starej stolarki  40/80 zł/m obwodu
montaż okien  20-45 zł/m obwodu
montaż drzwi z ościeżnicą  około 150 zł
Dach
usuwanie starego pokrycia  6-20 zł/m2
płyty z wełny mineralnej grubości 10 cm  9-20 zł/m2
folia dachowa wysokoparoprzepuszczalna  6-26 zł/m2
blachodachówki stalowe powlekane  20-28 zł/m2
dachówki cementowe  23-50 zł/m2
dachówki ceramiczne  20-90 zł/m2
blacha płaska cynkowo-tytanowa  68-160 zł/m2
układanie ocieplenia i pokrycia z papy  35-60 zł/m2
montaż obróbek blacharskich  7-20 zł/m
obróbka komina  300-500 zł
rynny z PCW  9-21 zł/m
rynny stalowe powlekane  12-26 zł/m2
montaż systemu rynnowego  11-30 zł/m
Elewacje
styropian EPS 70-040 grubości 10 cm  10-23 zł/m2
płyty z wełny mineralnej grubości 10 cm  27-85 zł/m2
płyty lamelowe z wełny mineralnej grubości 10 cm  40-60 zł/m2
system ociepleniowy na styropian  20-52 zł/m2
system ociepleniowy na wełnę  25-58 zł/m2
ocieplanie ścian metodą BSO  60-120 zł/m2

*Opracowano na podstawie cenników firm oferujących usługi remontowo-budowlane oraz producentów materiałów budowlanych

Skutecznie przeprowadzony remont, czyli jaki?

Remont zakończony sukcesem to taki, który został przeprowadzony zgodnie z harmonogramem i budżetem, przy zachowaniu pożądanej jakości prac. Świadczy również o tym zadowolenie z odnowionego mieszkania czy domu, poczucie, że spełnia nasze oczekiwania, układ funkcjonalny dostosowany jest do sposobu spędzania przez nas czasu, a nowy wystrój wnętrza odpowiada naszemu poczuciu estetyki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany