Podłoga z desek na ogrzewaniu podłogowym. Jakie drewno układać na podłogówce?

2014-10-22 14:42
Panele laminowane
Autor: Piotr Mastalerz Również laminowane panele ułożone na cienkich podkładach dobrze przewodzą ciepło

Podłogi drewniane cieszą oko i zapewniają komfort. Czy warto polecać deski lub panele drewniane na ogrzewanie podłogowe? Czy sprawdzi się tu drewno egzotyczne?

W ogrzewaniu podłogowym cała powierzchnia posadzki jest grzejnikiem, dlatego z technicznego punktu widzenia najlepiej wykańczać ją materiałami dobrze przewodzącymi ciepło, takimi jak ceramika lub kamień. Drewno ma wyższy opór cieplny i gorszą przenikalność cieplną niż materiały tradycyjnie stosowane na podłogówce. Jest też kurczliwe i na skutek zmian temperatury zmienia swoją objętość. Z tych powodów unika się stosowania posadzek drewnianych na ogrzewanych podłogach. Strach, że pojawią się na nich uszkodzenia związane z wysoką temperaturą podłoża lub że nie będą wystarczająco ciepłe. Jeżeli jednak zagłębisz się nieco w techniczne aspekty zagadnień związanych z reakcją drewna na zmiany temperatury, okaże się, że możliwe jest ułożenie na podłogówce pięknej i trwałej drewnianej okładziny.

Podłogówka w domu energooszczędnym

Drewno na podłogówce sprawdzi się w budynkach dobrze zaizolowanych, z małym zapotrzebowaniem na ciepło. Dobra izolacja powoduje, że instalacja nie musi pracować z dużą mocą. Drewno można bez obaw stosować w nowo budowanych domach wznoszonych w zgodzie z zaostrzającymi się ostatnio przepisami dotyczącymi izolacyjności.

Podłogówka w zimnym domu

Układanie drewna na ogrzewaniu podłogowym w budynku o wątpliwej izolacji, w którym aby osiągnąć odpowiednią temperaturę, posadzka musi się bardzo mocno rozgrzać, jest ryzykowne. Drewno można bezpiecznie układać na podłogówce, w której czynnikiem grzejnym jest woda podgrzewana w kotle z automatyką. Automatyczne sterowanie kotła zabezpiecza przed zbyt wysoką temperaturą wody w instalacji, więc nie stwarza ona zagrożenia dla drewnianej podłogi.

Ogrzwanie zasilne pompą ciepła

Za najbezpieczniejsze dla posadzek drewnianych uznaje się to ogrzewanie podłogowe, w którym czynnikiem grzejnym jest woda czerpiąca ciepło z pompy ciepła. Ponieważ jednak takie ogrzewanie ma dużą bezwładność (wolno reaguje na zmiany) i niską temperaturę, lepiej stosować na nim okładziny o małym oporze cieplnym. Ogrzewanie elektrycznymi matami grzewczymi ze względu na miejscowe rozgrzewanie się podkładu do wysokiej temperatury, bliski kontakt z drewnem oraz niewielką bezwładność jest dla drewnianej okładziny niekorzystne.

Temperatura drewna na ogrzewanej podłodze

Gdy masz pod stopami drewno, temperaturę podłogi możesz podnieść tylko do około 27oC. Wyższa temperatura spowoduje, że w kontakcie ze zbyt ciepłą powierzchnią będziesz czuł dyskomfort. Dobrze zaprojektowana podłoga nie powinna się rozgrzewać bardziej niż do 22-25oC. Zamiana posadzki ceramicznej o grubości 10 mm na dębową o grubości 20 mm wymaga podniesienia temperatury podkładu grzewczego mniej wiecej o 4,5oC. Z obliczeń wynika też, że grube deski dębowe mają przenikalność cieplną podobną do cieńszych desek trójwarstwowych. W przypadku ogrzewania instalacją wypełnioną wodą podgrzewaną w kotle te niewielkie zmiany temperatury prawie nie wpływają na zwiększone zapotrzebowanie na ciepło.

Maksymalna temperatura podkładu

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu posadzki drewnianej warto sprawdzić, do jakiej maksymalnej temperatury może się rozgrzać podkład (biorąc pod uwagę warunki zewnętrzne i rodzaj ogrzewania) i czy ta temperatura nie spowoduje degradacji kleju, którym jest przytwierdzona posadzka. Najlepiej o rodzaju okładziny decydować już w fazie projektowania i wykonywania instalacji. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami opór cieplny okładziny na ogrzewaniu podłogowym w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi powinien wynosic Rw = 0,10 (m2.K)/W (dopuszcza sie 0,15 (m2.K)/W).

WIDEO: Podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym?

Podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym?
Ważne

Lepiej na klej

Na ogrzewaniu podłogowym korzystnie jest mocować posadzkę klejem. Lepiej wtedy przewodzi ciepło. Przykleja się zarówno deski warstwowe, jak i elementy lite. W ogrzewaniu podłogowym ciepło przenika do otoczenia głównie dzięki promieniowaniu całej powierzchni grzewczej, czyli podłogi. Udział promieniowania wzrasta wraz ze zwiększaniem się temperatury. Do okładzin na podłogówce poleca się kleje poliuretanowe. Przy podłogach pływających minusem jest zwiększony opór cieplny warstwy spowodowany podkładem lub przestrzenią powietrzną, jaka jest pod nimi. Jego wartość wzrasta od 0,025 do około 0,05 (m2.K)/W (zależnie od zastosowanego podkładu). Pod panele nie należy stosować dobrych izolatorów (korka lub filcu), tylko materiały dobrze przewodzące ciepło, na przykład tekturę falistą.

Jakie drewno na ogrzewanie podłogowe?

 Im gęstsze (twardsze) jest drewno, tym lepiej sprawuje się na podłogówce. Jednak gęste drewno jest materiałem trudnym, nie lubi zmian klimatycznych (wyjątkami są merbau i doussie). Wraz z każdą zmianą wilgotności mocno napręża się grab, buk lub akacja, które są twarde, ale też bardzo kurczliwe, nie nadają się na ogrzewanie podłogowe. Kurczliwość jest też powiązana z barwą drewna. Jasne i twarde gatunki, na przykład buk, klon, brzoza, mają wysoki (niekorzystny) współczynnik kurczliwości. Drewno prawie dwukrotnie lepiej przewodzi ciepło wzdłuż słoi. Jednak bruk drewniany (mający słoje ustawione prostopadle), który bardzo dobrze przewodzi ciepło, ma ograniczone zastosowanie na podkładach grzewczych ze względu na kurczliwość w czterech kierunkach. Coraz popularniejsze posadzki z termodrewna są wprawdzie stabilne wymiarowo i mają minimalną kurczliwość, ale słabo przewodzą ciepło, dlatego okładziny z tego materiału powinny być dość cienkie.

Panele i deski warstwowe

Na podłogówce dobrze sprawdzają się elementy z drewna klejonego krzyżowo. Elementy dwuwarstwowe, klejone wyłącznie z twardego drewna, dobrze przewodzą ciepło, jednak zmiany wilgotności mogą w nich powodować odkształcanie się cienkiej warstwy powierzchniowej. Bardziej odporne na zmiany mikroklimatu są elementy trójwarstwowe z wewnętrzną warstwą z miękkiego drewna (sosna, świerk). Mają one jednak nieco gorszą przewodność cieplną. Najbardziej stabilne są elementy wielowarstwowe z drewna o zbliżonej gęstości i grubości, na przykład cienkowarstwowa sklejka oklejona fornirem. Takiej okładziny nie można jednak cyklinować. Korzystnie zachowują się podłogi z prasowanego lub klejonego bambusa. Są to posadzki egzotyczne, dlatego należy je kupować u sprawdzonego producenta i importera.

Panele laminowane

Panele zrobione z produktów drewnopochodnych mają dobrą przenikalność cieplną ze względu na dużą gęstość materiału i niewielką grubość, jednak zazwyczaj układa się je jako podłogę pływającą, a wówczas warstwa powietrza lub podkładu pod nimi działa jak dodatkowy izolator. Wybierając materiał na ogrzewaną podłogę, zwróćmy uwagę na jego oznakowanie. Okładziny dopuszczone do kontaktu z ciepłą podłogą są oznaczone specjalnym piktogramem.

Rozwiąż QUIZ i sprawdź, co wiesz o ogrzewaniu podłogowym

Ogrzewanie podłogowe

Pytanie 1 z 6
Ogrzewanie podłogowe można zainstalować:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany