7 zasad układania płytek na tarasie. Poradnik

2017-09-11 2:00
Wielkoformatowe płyty brukowe na podjazd
Autor: Bruk-Bet

Taras wykończony płytkami może nam służyć całe lata. Ale tylko pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie płytki, ułożymy je na tarasie zgodnie z wymogami oraz będziemy o nie właściwie dbać. Poznaj 7 zasad układania płytek na twoim tarasie, które zagwarantują trwałość i dobrą jakość wykonania.

Ponieważ posadzkę z płytek łatwo utrzymać w czystości i nie wymaga ona częstych zabiegów konserwacyjnych, jest chętnie wybierana jako nawierzchnia tarasu naziemnego. Najczęściej decydujemy się na mrozoodporne płytki ceramiczne i gresowe, rzadziej na droższe od nich płytki klinkierowe lub kamienne. Trzeba tu stanowczo podkreślić, że pod płytkami nie może zabraknąć hydroizolacji. Powstaje ona na płycie betonowej albo warstwie z zaprawy cementowej nadającej płycie właściwy spadek. Popularnym materiałem do jej wykonania jest tak zwana mikrozaprawa hydroizolacyjna, do której można później bezpośrednio przyklejać płytki. Mikrozaprawę nanosi się w dwóch warstwach o łącznej grubości 2-2,5 mm. Powinna być też wyprowadzona na wysokość 15 cm na ściany stykające się z tarasem. Płytki mogą trafić na zaizolowane podłoże dopiero po trzech dniach. Przez ten czas mikrozaprawa powinna być chroniona przed deszczem oraz zbyt szybkim wysychaniem, trzeba więc mieć w pogotowiu plandekę z folii.

Układanie płytek na tarasie - zasady wykonania

1. Dobrze przygotowane podłoże pod układanie płytek to pierwszy krok do sukcesu. Wszystkie luźne fragmenty i pozostałości powłok malarskich należy usunąć. W przeciwnym razie płytki tarasowe odpadną razem z klejem i fragmentami podłoża.

2. Nie wolno za wcześnie kłaść płytek na nowo zrobionym podłożu (np. na świeżym betonie) – najlepiej poczekać około trzech miesięcy. Efektem są zazwyczaj nieregularne, przechodzące przez kilka sąsiednich płytek pęknięcia. Po oderwaniu takich płytek widać pęknięcia także w podłożu.

3. Płytki układane na zewnątrz muszą być mrozoodporne; nie warto oszczędzać, kupując zwykłą terakotę, bo taka okładzina na pewno nie przetrzyma zimy.

4. Kleje i zaprawy do fugowania płytek na tarasie powinny być nie tylko mrozoodporne, ale i wodoodporne.

7 zasad układania płytek na tarasie
Autor: Szandomirski Andrzej Do mocowania płytek na tarasie polecane są zaprawy klejowe klasy C2S1 lub C2S2. Muszą być nanoszone metodą kontaktową – i na podłoże, i na spód płytek

5. Warstwa kleju do płytek nie może być zbyt gruba (z reguły nie może to być więcej niż 5 mm). Jeśli kleju będzie za dużo, mogą popękać płytki, a już na pewno szkliwo, którym są pokryte.

6. Zaprawę klejową powinno się nanosić za pomocą pacy zębatej tzw. metodą podwójnego smarowania, czyli zarówno na podłoże, jak i na spodnią powierzchnię płytki. Dzięki temu po dociśnięciu płytki nie trzeba się obawiać o to, że między nią a podłożem pozostanie jakakolwiek przestrzeń, w której zgromadzi się woda.

7. Trzeba też zrobić odpowiednio szerokie spoiny i zostawić dylatacje. Ich zadaniem jest kompensowanie naprężeń wynikających z różnic temperatury. Płytki, zwłaszcza te na tarasach przyległych do południowych elewacji i te o ciemniejszych kolorach, w czasie dnia intensywnie się nagrzewają na słońcu, natomiast w nocy gwałtownie stygną i się kurczą. W słoneczne zimowe dni różnice temperatury mogą w ciągu doby wynosić nawet kilkanaście stopni Celsjusza, a to, jeśli dylatacje są zbyt małe, powoduje pękanie fug i wysadzanie pojedynczych płytek.

Sonda
Najlepszy materiał do wykończenia podłogi na tarasie to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają