Malowniczy wiejski dom pod strzechą w nowoczesnym wydaniu

2023-09-20 13:03

Ten wiejski dom kryty strzechą nie wstydzi się swojego pochodzenia, przeciwnie – z dumą je eksponuje. Jest przy tym wygodny oraz funkcjonalny. Ma kamienne ściany parteru, drewniane okna i mnóstwo drewna we wnętrzu. To idealne miejsce na rodzinne schronienie przed miastem.

Spis treści

  1. Natura ma pierwszeństwo
  2. Zapraszamy do środka malowniczego wiejskiego domu
  3. Kamienny, wiejski dom z wyjątkowym wnętrzem
  4. Strzecha z mnóstwem zalet, ale nie tych ekonomicznych
  5. Drewniany strop
  6. Kuchnia z piecem
  7. Przeszklenia nie przypadkiem przypominają wrota obory

Natura ma pierwszeństwo

Nie dominuje nad naturalnym otoczeniem, nie narzuca cywilizacyjnych porządków nawet najbliższej strefie wokół siebie. Nie ma tu zaplanowanego ogrodu, płotu ani bramy. Rośnie łąka, nie trawnik, zamiast utwardzonych ścieżek jest zbocze schodzące do piaszczystej wiejskiej drogi. Całkowity brak betonowej kostki, ani śladu nawierzchni innych niż drewniane deski. Natury nie próbuje się okiełznać. Nie po to się wybiera takie miejsce do życia, żeby się z nią mocować.

Dom daje mieszkańcom ochronę przed złą pogodą – w tej okolicy panują ostre zimy i wietrzne, choć słoneczne lata. Solidne mury otaczają wnętrze, zadaszony taras jest właściwie werandą z wyraźną granicą między domem a otoczeniem wyznaczoną przez proste drewniane balustrady. Duże okna i przeszklone drzwi otwierające się na widok lasu i jeziora mają okiennice, które – kiedy trzeba – zamykają bezpiecznie wnętrze i chronią dom.

Zapraszamy do środka malowniczego wiejskiego domu

Kamienny, wiejski dom z wyjątkowym wnętrzem

Ten dom, choć duży i wygodny, jest naprawdę wiejski. Dach pokryty strzechą, kamienne ściany z lokalnych głazów, okna dzielone szprosami nie pozostawiają wątpliwości co do jego źródeł. W miejscu, gdzie zbudowano dom, stała kiedyś kamienna obora. Rozebrano ją, ale wykorzystano głazy z jej murów. W narożnik obecnego domu wmurowano kamień pochodzący ze starego budynku, z datą 1926 i monogramem. Kamienne ściany zawdzięczają swój koloryt granitowym skałom polodowcowym wykorzystywanym powszechnie na tych terenach do wznoszenia budynków dla zwierząt. W nowym domu piękny budulec został wykorzystany jako zewnętrzna warstwa solidnie ocieplonej ściany trójwarstwowej. Fundament musiał więc być podwójny, a ściany są grube na 70 cm.

Dom jest rodzinną siedzibą, miejscem, do którego ucieka się z miasta na lato, gdzie można spędzać święta, wolne dni lub weekendy w atmosferze swobody. Pod względem układu funkcjonalnego jednoprzestrzenne wnętrze na parterze jest całkowicie nowoczesne. Bliżej mu do loftu niż do wiejskiej chaty. To wielofunkcyjna wygodna przestrzeń, w której mimo braku podziałów można bez trudu wyróżnić miejsca o konkretnym przeznaczeniu. Wejściowy hol zasłania tylko ściana kominowa pozostawiająca rozgardiasz i czynności gospodarcze poza wzrokiem osób przebywających w przytulnej mimo dużych rozmiarów części dziennej.

Strzecha z mnóstwem zalet, ale nie tych ekonomicznych

Można powiedzieć, że wybór tradycyjnej strzechy jako materiału na dach jest w dzisiejszych czasach manifestacją estetyczną. Strzecha, kiedyś charakterystyczna dla najskromniejszych chałup, dziś jest pokryciem eleganckim, oznaką przewartościowania wiejskich tradycji, których przez lata nikt nie cenił. Jednak pomimo całej kłopotliwości takiego rozwiązania (cena, jaką się płaci za nietypowy wybór, to trudność znalezienia wykonawcy i droga robocizna) ma ono także wielkie zalety użytkowe. Pomieszczenia poddasza są ciche, gruba warstwa pokrycia chłodzi latem i izoluje zimą.

Drewniany strop

Na masywnych murach parteru spoczywa drewniany strop. Potężne długie belki oparte na mocnych murach zewnętrznych mają dużą rozpiętość, która pozwala uzyskać na parterze duże otwarte wnętrze, prawie bez podziałów i słupów.

Poddasze jest nadwieszone nad zewnętrznymi ścianami parteru. To także element zaczerpnięty z budownictwa regionalnego, gdzie stryszek (wyżka) był magazynem na słomę i paszę dla zwierząt hodowanych w oborze. We współcześnie budowanym domu ma znaczenie użytkowe – dzięki temu rozwiązaniu poddasze jest obszerniejsze i grube ocieplenie nie ogranicza jego powierzchni. Ściany poddasza są zbudowane w technologii szkieletu drewnianego.

Kuchnia w starym stylu cb
Autor: Piotr Mastalerz Wiejska kuchnia-piec służy do gotowania, ale także ogrzewa cały dom. Niewielka wyspa z płytą grzewczą między kuchnią a stołem jadalnianym umożliwia szybkie przygotowanie posiłków

Kuchnia z piecem

Króluje w niej duża kuchnia-piec, która rozgrzewa cały dom. Umieszczona przed nią niewielka wyspa z płytą kuchenną pozwala na „towarzyskie” przygotowywanie posiłków. Jadalnia to po prostu wielki stół ustawiony w centrum. Przy północnej ścianie duży otwarty kominek i kanapy wyznaczają strefę wypoczynkową, bliżej okna tarasowego mniejszy stół zaprasza do kameralnych rozmów i rodzinnych gier. To wnętrze, w którym może przebywać jednocześnie wiele osób zajmujących się różnymi czynnościami.

Przeszklenia nie przypadkiem przypominają wrota obory

Okna zostały przez architekta potraktowane jak ozdoba domu i urozmaicenie elewacji. Pomalowano je na żywy błękitny kolor. Grube opaski i szerokie szprosy pomagają osadzić okna w grubym murze bez efektu kontrastu między masywną ścianą a lekkim przeszkleniem. Dzięki mocnym szprosom wydają się one chronić wnętrze lepiej niż duże gładkie szyby. Małe okna oświetlają blat kuchenny i kameralny kąt wypoczynkowy. Duże są jednocześnie drzwiami na taras. Proporcje tych otworów stanowią dalekie nawiązanie do budownictwa wiejskiego. Większe przeszklenia nie przypadkiem przypominają wrota obory.

Poznaj historię nowoczesnego domu z ponad 150-letniej cegły

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.