Dom z elewacją z płytek i elewacją drewnianą

2014-04-10 17:06
Dom o dwóch bryłach
Autor: Łukasz Urbański Jeden dom, dwie bryły. Różnice między nimi zaakcentowano, używając odmiennych materiałów: chłodnego, grafitowego włóknocementu oraz ciepłego drewna modrzewiowego

Elewacja z płytek włóknocementowych staje się popularna. Zaobserwujesz ją na wielu nowoczesnych domach o prostych bryłach. Poznaj dom, który ma dwie bryły i dwie elewacje. Płytkom towarzyszy bowiem elewacja drewniana, z desek modrzewiowych. Zajrzyj też do wnętrza tego domu, aby przezyć szok kolorystyczny.

Główna bryła zielono-czerwonego domu wybudowanego w 2011 r. ma symetryczny dwuspadowy dach i stoi na planie prostokąta. Kształtem i spadkiem połaci nawiązuje do tradycyjnych budynków wiejskich. Dom powstał przez połączenie trzech prostych figur. Nie ma żadnych elementów wystających, takich jak rynny, okapy, kominy czy rury spustowe. Utarło się przekonanie, że są to rzeczy niezbędne. Nowe sposoby kształtowania ścian pozwalają ukryć te elementy, aby nie zaburzały czystości linii.

Okładzina z płytek włóknocementowych

Bryła domu jest bardzo zwarta i spójna także dlatego, że ściany, dach oraz obramowania wnęk okiennych są pokryte grafitowymi płytami włóknocementowymi. Położono je zgodnie z zaleceniem producenta na zakładkę, dlatego ściany oglądane z bliska nie mają płaskiej, gładkiej powierzchni. W podobny sposób kładziono kiedyś azbest na budynkach gospodarczych. W przeciwieństwie do azbestu włóknocement to materiał całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Jest też przyjazny środowisku i bardzo trwały. 

Wstawki z płyt kompozytowych

Ciemnoszarą elewację ożywiają elementy z płyt kompozytowych w żywym, jasnym kolorze świeżych liści. Mają niemal idealnie gładką powierzchnię. Dzięki nim grafitowy dom nie sprawia wrażenia ponurego, jest elegancki, ale nie nobliwy. Rozmieszczono je na linii okien parteru i cofnięto względem lica ściany, tworząc w ten sposób miejsce na przesuwne drewniane łamacze światła, które po zamontowaniu ochronią wnętrza przed nadmiernym przegrzewaniem.

Dobudówka z drewnianą elewacją

Do grafitowej bryły domu przylega parterowy prostopadłościan o płaskim dachu oblicowany deskami modrzewiowymi ułożonymi pionowo. Początkowo miały się tu mieścić garaż i pokój gościnny. Jednak w trakcie budowy okazało się, że trzyosobowa rodzina wkrótce się powiększy. Miejsce garażu zajęła więc dziecięca bawialnia. Mniejszy kubik wykończony drewnem jest od frontu cofnięty względem szarej bryły. Z kolei od tyłu – gdzie zaprojektowano pokój dla odwiedzającej dom babci – jest on wysunięty.

Przemyślane romieszczenie przeszkleń
Autor: Łukasz Urbański Kształt i położenie okien nie są przypadkowe, ale wybrane tak, by maksymalnie doświetlić wnętrza i ładnie skadrować widoki

Wnętrze z czerwonym kubikiem

Z zielonych kompozytów wykonano również zewnętrzną część drzwi wejściowych umieszczonych w elewacji frontowej. Do domu wchodzi się przez niewielki wiatrołap, w którym ściany i podłogę wyłożono tekiem. Przejście w stronę holu zamknięto przesuwną szklaną przegrodą sięgającą od podłogi do sufitu. Zaraz po wejściu gości wita intensywnie czerwony kubik umieszczony w samym centrum domu. Gorący kolor wybrano nie bez powodu. Po pierwsze, wokół kostki-serca biegną wszystkie arterie komunikacyjne w części dziennej. Po drugie, to ona decyduje o temperaturze wnętrza – dosłownie i w przenośni. Architekt ukrył tam kotłownię połączoną z pralnią i prawie wszystkie instalacje (wodną, piony kanalizacyjne, wentylację, ogrzewanie gazowe, zasobnik do kolektorów słonecznych).

Okna starannie rozplanowane

Zarówno właścicielom, jak i architektowi zależało na tym, by dom był przestronny i jasny. Jak powiększyć optycznie jego niewielkie wnętrze? Architekt zastosował kilka trików. Odpowiednio rozmieścił okna, tak by wprowadzały dużo światła słonecznego. Od wejścia zwraca więc na siebie uwagę oś zakończona oknem wychodzącym na taras. Salon ma duże okna od podłogi do sufitu, a przestrzeń antresoli jest pięknie rozświetlona przez pionowe okno dachowe sięgające aż na boczną ścianę budynku. Wszystkie okna w domu projektowano z założeniem, że będą nie tylko wpuszczały światło (poziome prostokąty doświetlają gabinet, kuchnię i bawialnię), lecz także odpowiednio kadrowały widoki.

Antresola ze szklaną podłogą

Podłoga antresoli nad salonem jest częściowo wykonana ze szkła, więc światło z góry płynie aż na dół do części wypoczynkowej. Balustrady schodów ze stalowych, malowanych na biało ceowników mają cienkie poręcze i zabezpieczenia ze stalowych linek. Stopnie wpuszczono w ścianę. Konstrukcja jest lekka i ażurowa. Prowadzi na poddasze, gdzie na przeciwległych krańcach mieszczą się dwie sypialnie – rodziców i dzieci – oraz niemal całkowicie biała łazienka.

Dom z żeglarskimi akcentami

Inwestor jest zapalonym żeglarzem w stopniu kapitana jachtowego. Wystrój jego domu musiał więc zawierać elementy, które by o tej pasji opowiadały. Na zewnątrz zwraca uwagę niekonwencjonalna łódkowa forma obudowy komina z ornamentem zaprojektowanym na zamówienie. Barierki schodów oraz mocowania półek w gabinecie przypominają jachtowe relingi. Łazienkę na parterze doświetla okrągłe okienko, które kojarzy się z okrętowymi bulajami, a jedną ze ścian zdobi umieszczona za szkłem czarno-biała fototapeta przedstawiająca żaglowiec w dużym przechyle.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany