Pianka poliuretanowa: właściwości i zastosowanie. Czy pianka to najlepszy termoizolator domu?

2017-10-30 14:32
Pianka izolacja
Autor: materiały prasowe Oprócz tradycyjnych materiałów ociepleniowych są też takie, które nanosi się metodą natrysku wewnątrz lub na zewnątrz dowolnej przegrody budynku. Taka izolacja jest bardzo szczelna i ciepła, a do tego jej aplikacja trwa jeden dzień - fot. HONTER

Pianki poliuretanowe ze spienionej żywicy poliestrowej oraz wyroby z pianki polietylenowej na stałe zagościły w budownictwie. Mają wiele zalet – są na przykład najlepszym termoizolatorem. Mają dużą wytrzymałość mechaniczną i dobrze izolują akustycznie. Poznaj zastosowanie tych materiałów budowlanych.

Spieniony poliuretan występuje w postaci pianek, płyt oraz otulin do wszelkich instalacji. Ze spienionego polietylenu produkuje się maty, otuliny termoizolacyjne, taśmy oraz tapety. Rozprężna pianka poliuretanowa to materiał do uszczelniania i wykonywania izolacji cieplnej. Coraz częściej też wykorzystuje się piany do klejenia różnych materiałów, a nawet murowania ścian. Łatwo jednak o pomyłkę i użycie niewłaściwego produktu do danego zastosowania.

Poliuretan i jego zastosowanie w budowie domu

Wykonane z poliuretanu płyty wykorzystuje się do izolacji ścian zewnętrznych, dachów, balkonów, podłóg, tarasów. Najpopularniejsze płyty poliuretanowe mają szerokość 50–125 cm i długość 120–250 cm. Łączy się je za pomocą zakładek oraz na pióro i wpust. Otulina używana jest do ochrony wszystkich rur instalacyjnych. Ma ona postać kształtek zakładanych na rurę i łączonych taśmą spinającą lub samoprzylepną. Ale najlepiej znane wyroby z poliuretanu to pianki montażowe i uszczelniające. Pianki poliuretanowe zyskały ogromną popularność jako materiał do uszczelniania okien oraz drzwi, zarówno drewnianych, plastikowych, jak i metalowych. Są także stosowane do wypełniania szczelin dylatacyjnych oraz uzupełniania szpar i ubytków w warstwie termoizolacji, zwłaszcza styropianowej. Używa się ich do wyciszania i ocieplania spodniej strony wanien akrylowych lub stalowych, a także brodzików. Pianą uszczelnia się również przejścia rur oraz innych przewodów instalacyjnych przez ściany i stropy.

Sprawdź też:

Pianki poliuretanowe przeznaczone są do:

  • montowania okien i drzwi,
  • klejenia i izolowania paneli ściennych, blach falistych, dachówek itp.,
  • łączenia elementów drewnianych w konstrukcjach szkieletowych,
  • wypełniania szczelin między płytami styropianowymi przy izolacji termicznej budynków,
  • uszczelniania i wygłuszania ścian działowych.

Pianka poliuretanowa właściwości

Wyroby z pianki poliuretanowej są łatwe w transporcie, obróbce i montażu. Pianka poliuretanowa jest odporna na działanie grzybów i pleśni, nie lubią jej także owady i gryzonie. „Nie starzeje się”, czyli mimo upływu czasu nie zmienia swoich parametrów mechanicznych i izolacyjnych. Można ją stosować w zakresie temperatur od –60°C do +100–130°C. Przez krótki czas pianka poliuretanowa jest wytrzyma nawet temperaturę +250°C. Pianka produkowana jest w wersji palnej i samogasnącej. Jej wadą jest to, że w trakcie pożaru wydziela szkodliwe substancje: tlenek i dwutlenek węgla oraz tlenek azotu.

Polietylen również dobrze izoluje

Wykonane z niego wyroby powstają z pianki polietylenowej chemicznie sieciowanej. Mają doskonałe właściwości termoizolacyjne (w zakresie od –60°C do +95°C). Mat i otulin używa się do izolowania kanałów wentylacyjnych, stropów (eliminują dźwięki stąpania i stukania), rur, dachów. Tapet – do okładania tzw. „zimnych ścian” – np. szczytowych. Wyroby z polietylenu są nieszkodliwe dla zdrowia, niewrażliwe na opary chemiczne oraz działania insektów i gryzoni, oporne na dyfuzję pary wodnej. Można je lakierować i laminować, a także malować farbami na bazie tworzyw sztucznych. Wyroby z pianki polietylenowej są łatwe do cięcia i proste w montażu – można je przyklejać lub zgrzewać. Polietylen jest nieodporny na promieniowanie UV, ma 3 stopnie palności (zgodnie z normą DIN 4102) – łatwo zapalny (B3), średnio palny (B2), trudno zapalny (B1).

Kleje poliuretanowe

W sprzedaży są także kleje poliuretanowe w postaci pian. Wykorzystuje się je głównie do:

  •  murowania ścian z bloczków i pustaków;
  •  przyklejania izolacji termicznej ze styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego;
  •  przyklejania drewnianych stopni schodów;
  •  mocowania parapetów z drewna lub tworzywa sztucznego;
  •  instalowania i uszczelniania skrzynek rolet zewnętrznych.

Pianki poliuretanowe rodzaje

  • Pianki poliuretanowe zwykłe

Twardnieją pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu i obecnej na podłożu. Gdy jest ona niższa niż 35%, nie dojdzie do stwardnienia pianki. Minimalna temperatura ich stosowania wynosi 5oC. Czas pełnego utwardzenia sięga czasem nawet czterech godzin. Wydajność pian zwykłych to 42-50 l z jednej puszki. W sprzedaży są puszki tradycyjne, z aplikatorem i pistoletowe.

  • Pianki poliuretanowe zimowe

Od zwykłych różnią się tym, że nadają się do użycia także w temperaturze niższej niż -10oC, a niektóre nawet -25oC.

  • Pianki poliuretanowe niskorozprężne

Pianki poliuretanowe niskorozprężne rozprężają się w mniejszym zakresie. O ile przyrost objętości pian zwykłych wynosi od 70% do 120%, to tych od 30 do 60%. Stosując je, unikasz zbytniego rozpierania elementów, między które aplikujesz pianę. Są polecane do precyzyjnego uszczelniania, zwłaszcza podczas montażu okien wielkoformatowych. Są bardziej elastyczne. Mają lepsze właściwości termoizolacyjne od zwykłych pian, więc warto je stosować do uszczelniania i uzupełniania warstw ociepleniowych ze styropianu, płyt PIR i polistyrenu XPS. Przewyższają zwykłe piany również pod względem izolacyjności akustycznej.

  • Pianki poliuretanowe dwuskładnikowe

Pianki poliuretanowe dwuskładnikowe twardnieją na skutek reakcji chemicznej między jednym składnikiem a drugim. Proces ten przebiega więc szybciej niż w przypadku pianek jednoskładnikowych. Wilgotność powietrza i podłoża nie ma przy tym znaczenia. Są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, gęstsze i elastyczniejsze. Mogą być stosowane w temperaturze poniżej 0oC. Mają dobre właściwości klejące. Tylko przy użyciu takich pian można solidnie montować drzwi wewnętrzne bez użycia kotew i dybli. Twardnieją szybciej niż piany jednoskładnikowe. 

  • Pianki poliuretanowe o podwyższonej odporności ogniowej

Są to jednoskładnikowe piany poliuretanowe pistoletowe odporne na działanie wysokiej temperatury i ognia. O ile pozostałe piany mają niską klasę palności B3, te mają klasę B1 przyznawaną produktom niezapalnym i nierozprzestrzeniającym ognia. W domach jednorodzinnych polecane są między innymi do uszczelniania ościeżnic drzwi przeciwpożarowych.

  • Pianki poliuretanowe o zwiększonej wydajności

To pianki poliuretanowe jednoskładnikowe, które mają większą wydajność niż pozostałe. Po prostu z mniejszej ilości płynu uzyskuje się więcej piany (z jednej puszki 750 lub 840 ml nawet 65 l). Charakteryzują się również wysoką izolacyjnością akustyczną. Mogą zwiększać objętość w zakresie od 130 do 220%. Niektóre z nich można nanosić, trzymając puszkę nie tylko do góry nogami, ale także w innej, dowolnej pozycji.

  • Pianki poliuretanowe ekologiczne

Pianki poliuretanowe ekologiczne nie zawierają izocyjanów. Są więc bezpieczniejsze dla zdrowia – ma to znaczenie podczas długotrwałego nanoszenia w zamkniętych, niewentylowanych pomieszczeniach.

Pianki poliuretanowe zastosowanie

  • Pianki poliuretanowe do betonu - przeznaczone są przede wszystkim do uszczelniania połączeń między betonowymi kręgami kanalizacyjnymi, uszczelniania przejść rur przez betonowe ściany oraz uszczelniania prefabrykowanych elementów betonowych. Mają dobrą izolacyjność termiczną i są odporne na związki i odpady organiczne (ścieki, pleśnie, glony). Pełną wytrzymałość osiągają już po godzinie od nałożenia.
  • Pianki poliuretanowe do murowania - to piany, które producenci wolą nazywać zaprawami. Skądinąd słusznie, bo są następczyniami tradycyjnych zapraw murarskich. Stosuje się je do murowania ścian nośnych i działowych ze szlifowanych pustaków ceramicznych, a także z betonu komórkowego. Nadają się do aplikowania w temperaturze od -5oC. Mają dużą siłę klejenia i wysoką izolacyjność termiczną.
  • Pianki poliuretanowe do klejenia styropianu - to piany jednoskładnikowe wykorzystywane podczas ocieplania ścian metodą lekką mokrą (BSO, ETICS). Zastępują tradycyjną zaprawę stosowaną do mocowania płyt styropianowych. Dzięki pianie praca taka trwa o wiele krócej. Klej ma bardzo dobrą przyczepność do różnych materiałów, w tym także do drewna lub hydroizolacyjnych mas bitumicznych i pap asfaltowych. Ma bardzo dobrą izolacyjność termiczną, a czas jego pełnego wiązania nie przekracza dwóch godzin.
  • Piany montażowe (kleje poliuretanowe) - są to piany silnie klejące stosowane przede wszystkim do montażu stopni schodów, izolacji termicznych lub parapetów wewnętrznych i zewnętrznych. Można ich używać również do wypełniania szczelin w ścianach lub termoizolacjach.

Sprawdź, ile wiesz o ocieplaniu domu i materiałach ociepleniowych

Pytanie 1 z 8
Czym nie mocuje się płyt styropianowych do ścian?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie