Stolarka okienna - jak wybierać okna PCW do mieszkania i domu?

2016-08-23 14:20
Wybierz nowoczesne okna
Autor: Marcin Czechowicz Kupno okien to inwestycja na wiele lat. Warto wybrać takie, które mają najnowsze rozwiązania technologiczne i doskonałe parametry cieplne. Te koszty na pewno się zwrócą

Wybór okien to bardzo ważna decyzja. Od jakości stolarki okiennej zależy komfort mieszkania oraz estetyka domu. Oto garść podstawowych wskazówek dla tych, którzy chcą kupić okna PCW.

Okna najlepiej zamówić u autoryzowanego przedstawiciela producenta wraz z montażem. Ma on pełny przegląd jego katalogu i łatwo dobierze odpowiednie do twojego domu. Niektórzy producenci oferują tylko określone, typowe rozmiary okien, a za inne żądają dopłaty. Jednak gdy marzą ci się okna o oryginalnym kształcie i nietypowej wielkości, warto poszukać firmy, która produkuje okna bez dopłaty. Na okna zwykle czeka się 2-3 tygodnie. Jeśli składasz zamówienie w pełni sezonu lub chcesz mieć nietypowe okna, czas oczekiwania może wynieść nawet dwa miesiące.

Stolarka okienna - parametry cieplne

W nowych domach okna stanowią coraz większy fragment ścian, dlatego, podobnie jak one, powinny być jak najcieplejsze. Od stycznia 2014 r. współczynnik przewodzenia ciepła okien wynosi U = 1,3 W/(m2.K), a od stycznia 2017 r. zostanie obniżony do U = 1,1. Gdy chcesz mieć w domu duże okna, powinny one spełniać jeszcze wyższe wymogi termoizolacyjne.

Producenci okien zdają sobie z tego sprawę, dlatego oferta rynkowa prezentuje bardzo dobre parametry cieplne. Okna polecane do domów energooszczędnych mają współczynnik przenikania ciepła Uw na poziomie co najmniej 1 W/(m2.K) lub niższym. Rozsądnie jest wybierać produkty z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, czyli mające wkładki termiczne w profilach, grube profile, w których można zamontować trzyszybowy pakiet wypełniony argonem, ciepłą ramkę dystansową, co najmniej trzy uszczelki.

Nie mniej istotny jest sposób zamontowania okien. Postaw na firmę, której montażyści wykorzystują taśmy uszczelniające zapewniające, że wokół ościeży nie powstaną mostki termiczne.

Przez okna możesz także dogrzewać wnętrza zimą. Ważnym parametrem szyb jest współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego g. Im wyższy, tym więcej słońca i ciepła będzie się dostawać do wnętrza. Na ścianie południowej warto zamontować okna o współczynniku g w granicach 0,6. Pamiętaj jednak, że latem trzeba będzie je osłaniać markizami lub roletami.

Stolarka okienna PCW

Okna PCW powinny mieć jak najgrubsze ścianki i wzmocnienia z kształtowników zapewniających sztywność. W profilach plastikowych ważna jest liczba dużych komór. Zastosowanie zewnętrznych nakładek aluminiowych na profilach z drewna lub PCW zapewnia wysoką i długą odporność na wpływ czynników atmosferycznych. Takie okna są droższe mniej więcej o 30%.

Stolarka okienna - okucia

Nie wszystkie okna w domu muszą mieć takie same okucia. Do wyboru są okna rozwieralne lub rozwieralno-uchylne. Ale jeśli tylko będziesz mieć zapewniony do nich dostęp w celu umycia, możesz wybrać okna nieotwieralne, bo takie są znacznie tańsze. Pamiętaj, że w domach z wentylacją grawitacyjną część okien powinna mieć nawiewniki.

W dużych oknach balkonowych wygodny będzie hamulec zapobiegający zatrzaśnięciu się skrzydła pod wpływem wiatru. Do pokoju dzieci możesz wybrać okna z klamką zamykaną na klucz. Jeśli mieszkają z nami dziadkowie, ułatwisz im otwieranie okien, gdy klamka będzie zamocowana na dole profilu.

Okucia okienne. Jakie są rodzaje okuć i jak dobrać najlepsze >>>

Warto wiedzieć

Stolarka okienna - na co zwrócić uwagę wybierając okna PCW?

Elementy i parametry, na które należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając okna z PWC zależą od tego, jakie mamy oczekiwania wobec konkretnego produktu.

W pierwszej kolejności naszą uwagę powinien przykuć współczynnik Uw okna, który informuje o tym, ile ciepła przenika przez nie na zewnątrz budynku. Aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny w domu czy mieszkaniu bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów jego ogrzewania, współczynnik Uw powinien być jak najniższy. Według nowych Przepisów Technicznych, jakie obowiązują od początku 2014 r. nie powinien on przekraczać 1,3 W/(m²∙K). Od 2017 r. montowane okna nie mogą mieć U większego niż 1,1 W/(m²∙K), a od 2021 r. jego wartość nie będzie mogła przekraczać 0,9 W/(m²∙K). Zatem okna o współczynniku Uw = 1,3 W/(m²∙K) należy traktować jako minimum. Warto o tym pamiętać, planując zakup okien.

Na parametry okna z PCW – jego trwałość i wytrzymałość - duży wpływ ma także rodzaj tworzywa, jaki został użyty do produkcji profili. Najlepiej, aby zapewniało ono dużą sztywność okna bez konieczności stosowania wzmocnień stalowych, które osłabiają jego izolacyjność termiczną. Takie okna mogą być wykonane np. z tworzywa kompozytowego z dodatkiem włókien szklanych.

>> Zobacz projekt domu w dwóch wersjach z różnym pomysłem na okna

Problemy z oknami PVC
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie