Ocieplanie poddasza użytkowego i nieużytkowego. Ważne detale

2014-09-12 15:49
Ocieplanie poddasza
Autor: Jarosław Sosiński Skuteczne ocieplanie poddasza wymaga dużej staranności. Należy więc zwracać baczną uwagę na detale, aby nie powstały mostki termiczne

Każdy dach ma wiele detali, których błędne rozwiazanie może uniemożliwić komfortowe i zdrowe korzystanie z budynku. Dlatego ocieplanie poddasza użytkowego trzeba powierzyż dobrym fachowcom. Szukanie i naprawa ewentualnych błedów mogą być bowiem bardzo kosztowne.

Dachy skośne nad poddaszami użytkowymi są szczególnie narażone na oddziaływanie zmiennych warunków klimatu zewnętrznego i wewnętrznego. Od zewnątrz są to przede wszystkim zacinający deszcz, zmienna temperatura, promieniowanie UV, zalegający śnieg. Ważne są zatem nie tylko warstwy dachu w samej połaci, lecz także wykonanie detali, na przykład montaż okna dachowego, przejście komina i innych przewodów przez połać, połączenie dachu ze ścianą szczytową i ścianą zewnętrzną. Niepoprawne wykonanie któregoś z tych elementów może zakwestionować sens stosowania ambitnych grubości materiałów izolacyjnych czy innych potrzebnych warstw dachu, na przykład membrany wstępnego krycia lub folii paroizolacyjnej.

Staranne ocieplanie dachu

Więźba musi zostać odpowiednio połączona ze ścianami zewnętrznymi, aby zapewnić szczelność oraz ciągłość izolacji cieplnej. W tym celu stosuje się różne akcesoria, takie jak taśmy wentylująco-uszczelniające, wywietrzniki kalenicowe, taśmy klejące, grzebienie okapowe, opaski paroprzepuszczalne, taśmy koszowe i wiele innych. Wszystkie one i ich połączenia z pozostałymi elementami dachu muszą być trwałe oraz odporne na czynniki pogodowe. Aby dach odpowiednio i długo spełniał swoją funkcję, należy zadbać o prawidłowe funkcjonowanie szczelin wentylacyjnych, odprowadzających na zewnątrz wilgoć w postaci pary wodnej bądź wody, jeśli dojdzie do kondensacji pary lub przecieku wody opadowej.

Przejście komina przez połać

Do uszczelnienia przejścia komina powinno się wykorzystać taki sam materiał, jaki na warstwę wstępnego krycia. Najlepiej wycinać opaski paroprzepuszczalne, podobnie jak podczas montażu okien dachowych, aby fragment doszczelniający przejście był w jednym kawałku. Jeżeli musisz wykonać uszczelnienie z kilku fragmentów membrany, trzeba je przymocować do warstwy wstępnego krycia dochodzącej do komina, zaczynając od najniżej położonych części. Fragmenty folii bądź membrany umieszczane w górnej części obwodu przejścia będą zachodziły od góry na te przyklejone niżej. Zasada układania MWK lub FWK od dołu (od strony okapu) do góry (w kierunku kalenicy) z odpowiednimi zakładami i szczelnym łączeniem kolejnych pasów obowiązuje zarówno przy uszczelnianiu przejść przez dach, jaki i przy układaniu warstwy wstępnego krycia na całej połaci.

Obróbki komina

Identyczna reguła obowiązuje także podczas układania głównych elementów obróbki komina (na przykład kołnierzy blaszanych przy tak zwanym uszczelnieniu metodą twardą) – najpierw dolna krawędź przejścia komina, później krawędzie boczne i na końcu krawędź górna przejścia. W ten sposób woda opadowa będzie spływać po kolejnych elementach obróbki w kierunku okapu bez podciekania pod poszycie dachu.

Montaż okna dachowego

To oprócz mechanicznego zamocowania go w połaci dachu również prawidłowe ocieplenie oraz uszczelnienie ościeżnicy okna i miejsca jego montażu. Aby ułatwić prawidłowe połączenie ościeżnicy okna z warstwą wstępnego krycia, producenci okien dodają do zestawów opaski paroprzepuszczalne. Nakłada się je na zamontowane wcześniej okno i szczelnie łączy z membraną lub folią dachową. Opaskę paroprzepuszczalną można również wykonać samemu, wycinając ją z materiału, który zastosowano w dachu jako wstępne krycie. Kolejnym krokiem jest wykonanie prawidłowej izolacji cieplnej ościeżnicy okna dachowego. Istotne jest zachowanie ciągłości izolacji. Przestrzeń wokół ościeżnicy wypełnia się materiałem izolacyjnym, dbając o połączenie tej izolacji z ociepleniem ułożonym w połaci dachu.

Połączenie dachu ze ścianami zewnętrznymi

Wymaga ono szczególnej staranności i zachowania ciągłości izolacji cieplnej między termoizolacją dachu i ściany. Izolacja cieplna dachu znajdująca się między krokwiami powinna szczelnie przylegać od góry do murłaty. Ocieplenie układane na ściance kolankowej powinno dochodzić do murłaty i izolować ją od strony zewnętrznej. Także przestrzeń między murłatą a warstwą ocieplenia na ścianach zewnętrznych należy wypełnić materiałem termoizolacyjnym. Oparcie konstrukcji dachu (krokwi) bezpośrednio na krawędzi ściany szczytowej powoduje powstanie mostka cieplnego. Aby wyeliminować mostek cieplny powstający na styku ściany szczytowej i dachu, elementy nośne konstrukcji dachu (murłaty, płatwie) wydłuża się poza ścianę szczytową, tworząc okap szczytowy. Wówczas skrajne krowie więźby dachowej (krokwie szczytowe), dzięki temu, że wystają poza obrys ściany szczytowej, umożliwiają połączenie izolacji ścian zewnętrznych z izolacją dachu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie